Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Windows Vista nė shqip

Windows Vista nė shqip

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Windows Vista nė shqip prej Mon Sep 24 2007, 09:47

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & AdminWindows Vista nė shqipQendra pėr Edukim dhe Pėrparim ėshtė partner lokal i Microsoft-it nė realizimin e projektit pėr lokalizimin e Windows Vista nė gjuhėn shqipe.

Pas njė periudhe pesėvjeēare tė Windows XP, tashmė Microsoft-i do tė hedhė nė treg versionin e fundit: Windows Vista, i njohur qė nė 2005 me emrin e koduar Longhorn.

Windows Vista do tė vijė me njė listė tė gjatė tiparesh tė reja dhe programesh tė pėrmirėsuara.

Ēfarė ka tė re nė Windows Vista?

Windows Vista vjen me qindra tipare tė reja, shumė prej tė cilave lidhen me pėrmirėsimin e ndėrfaqes grafike tė pėrdoruesit, si dhe tė stilit tė pamjes, nėn emėrtimin Windows Aero, i cili ėshtė akronim i krijuar nga Authentic, Energetic, Reflective, and Open. Ndėrfaqja e re ka pėr qėllim tė jetė mė e qartė dhe mė e kėndshme. Aty do tė pėrfshihen transparenca tė reja dhe animime tė ndryshme. Ka ndryshuar mėnyra e organizimit duke lehtėsuar e shpejtuar kėrkimin, dhe kjo fillon qė me fjalėn “Start” tė menysė sė nisjes, e cila tashmė do tė jetė e zėvendėsuar me “Pearl”.

Ndėr qėllimet kryesore tė Windows Vista ka qenė dhe forcimi i sigurisė duke pėrmirėsuar dhe shtuar teknologji tė reja, si: User Account Control, Windows Firewall, Windows Defender, BitLocker Drive Encryption, Windows Service Hardening, Address Space Layout Randomization, Windows Filtering Platform, Kernel Patch Protection.

Disa nga tiparet dhe pėrbėrėsit mė tė dukshėm tė Windows XP janė zėvendėsuar ose hequr nė Windows Vista. Ndoshta mė i rėndėsishmi prej tyre ėshtė heqja e Windows Messenger and MSN Explorer, si dhe zėvendėsimi i NetMeeting me Windows Meeting Space. Po ashtu, Outlook Express zėvendėsohet nga Windows Mail, ku pėrfshihen njė pjesė e tipareve tė Outlook 2003-ishit e sidomos filtri i e-postave tė padėshirueshme. Windows Movie Maker, i cili mundėson krijimin e videove DVD, ėshtė njė program qė shoqėron Windows Movie Maker.

Njė ndėr elementėt kyē tė Explorers ėshtė dhe “Live Icons”, me anė tė tė cilit mund tė shihen faqet e para tė njė dokumenti ose imazhi aktual i njė fotoje, duke lehtėsuar gjetjen e asaj qė kėrkon.

Windows Vista ėshtė i dizajnuar nė mėnyrė tė tillė qė pėrdoruesi tė ndjehet mė i sigurt nė aftėsitė e tij pėr tė paraqitur, gjetur dhe pėr tė organizuar informacione.

Pamja e tryezės ėshtė mė informuese dhe ofron mė shumė ndihmė. Ėshtė e mundur qė tė shihet ēfarė pėrmbajnė skedarėt pa i hapur ata, tė gjenden menjėherė aplikacione dhe skedarė, tė navigohet pėrmes dritareve tė hapura dhe tė pėrdoren nė mėnyrė mė tė sigurt ekspertėt dhe kutitė e dialogėve.

Do tė ketė njė mėnyrė tė re kėrkimi “Instant Search”, me anė tė tė cilin pėrdoruesi do tė gjejė ēdo gjė qė ndodhet nė kompjuter. Por jo vetėm kaq: me mėnyrėn e re “Instant Search” do tė gjendet menjėherė ēdo aplikacion i instaluar nė PC. Kjo do tė shmangė vonesėn e paraqitjes sė menysė rėnėse “All Programs” nė ‘start menu’.

Njė tjetėr e re nė Windows Vista ėshtė dhe shfaqja nė miniaturė e pėrmbajtjes sė njė dritareje, duke pozicionuar miun mbi njėsinė e shiritit tė detyrave, pavarėsisht nėse dritarja ėshtė e minimizuar ose jo. Kjo arrihet nė sajė tė elementit tė ri “ “Live taskbar thumbnails”.

Nė Windows Vista do tė prezantohet njė gjendje e re e quajtur “Sleep”. Kjo ėshtė njė kombinim i gjendjes “Standby” me gjendjen “Hibernate”, qė jo vetėm redukton konsumimin e energjisė, por dhe ndihmon nė mbrojtjen e tė dhėnave.

Teknologjia e re “Windows SuperFetch” bėn tė mundur krijimin e kopjeve rezervė dhe skanimin pėr viruse tė softuerėve nė mėnyrė automatike pikėrisht nė ēastet kur pėrdoruesi nuk po e pėrdor kompjuterin.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi