Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » Dashuria sipas Grupit te gjakut!

Dashuria sipas Grupit te gjakut!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Dashuria sipas Grupit te gjakut! prej Tue Sep 25 2007, 02:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kerkimet shkencore kan deshmuar qe,grupi i gjuka me te madhe ndikon ne menyren se si i shprehim dhe perjetojme emocionet tona.

Analiza dashurore e persnave sipas karakterizimit te karakterit te tyre ne baze te grupit te gjakut:

GRUPI I GJAKUT "0"

Personat qe kan kete grup gjaku jan dashamire,te ciltert dhe mikprites.Nuk ngurojne te ta thone te verteten ne sy.Jan te sinqerte dhe besnik.Pasi nuk jan te prirur qe mbi vete te marrin pergjegjesine ,femrat me kete grupe gjaku,me me endje do te kerkojne rreth dhe ambiente ku do te ndjehen me te sigurta dhe te mbrojtura.Nga ana tjeter,meshkujt me kete lloj grup gjaku,jan "gjuetare" te vertete.Kan nevoje tejet te shprehur qe te dominojne dhe te jene te vrejtur nga te tjeret,prandaj me me endje i perzgjedhin profesionet qe u sigurojne publiciet dhe autoritet:artist,aktor,gazetar,estrada etj...kan dhuntine qe te jetojne dhe te shoqerohen me ato persona qe nga natyra jan kurioze,te gjalle dhe dinamik.Monotonia dhe jeta me shabllone te zakonshme,ketyre personave nuk ju pergjigjet.Ne krahasim me femrat me kete grupe gjaku,meshkujt jan me te interesuar per karriere,prandaj,kur dicka ka te beje me punen dhe biznesin e tyre,shume veshtire leshohen ne ndermarrje te pamatura,se pari pa vleresuar ne ate pune,le vendin e sigurt ne favor te tij.Prtneriteti dhe familja:Femrat me grupe gjaku "0" ,nga meshkujt(partneri)presin njomesi,kenaqesi dhe fat.Keto ndjejte deshiren intenzive per martese,permes se ciles llogarisin t“i realizojne synimet e veta materiale dhe jetesore.Si bashkeshorte,shpesh sundojne nga prapavija dhe luajn nje rol vendimtare ne suksesin e karrieres se bashkeshortit.Si nena,ndaj femijeve te vet,paraqiten me shpesh si shok dhe jarane.Te gjitha ambicjet e veta konkrete,presin t“i realizojne permes femijeve dhe bashkeshortit.Nga ana tjeter,meshkujt me kete grupe gjaku shume jan te interesuar per femra.Jan tejet aktiv ne kete drejtim,prandaj dhe femrat e vrejne me lehtesi kete afinitet te tyre.

GRUPI I GJAKUT "A"

Personat me kete grup gjaku cilesohen si tejet intelegjent,te cilet,ne te shumten e rasteve ,ne raport ndaj te tjereve,paraqiten si te "ftohte" dhe te pa interesuar.Por,kjo veti eshte vetem mbrojtese,sepse,realisht,ato jan tejet te ndjeshem.Me mire do t“i pershkruante ata shprehja figurative-"ushtari i njome",sepse ,pervec anes emotive te shprehur,i karakterizon rregulli dhe disiplina ne jete.Jan tejet profesional dhe te pershkutuar obligimeve familjare.Jan te gatshem te marrin mbi veten pergjegjesite,t“i kuptojne te tjeret,por,nga ana tjeter dhe shume presin prej tyre.Njihen si organizatore te afte,insistojne ne precizitetin e punes dhe kan seriozitet te perkushtuar.Ne te vertet,para te tjereve ,as qe dine qe insistojne te eksponohen,prandaj dhe mbeten te paverejtur ,te vetmuar dhe te lane anash.Prtneriteti dhe familja:Si meshkujt ashtu dhe femerat e ketij grup gjaku, ne mardhenjen e nderjsjellte jan persona liberal.E respektojne partnerin e tyre me gjitha kualitetet e saj/tij.Por,per shkak te natyres se tyre tejet te ndjeshme emotive,keta do ti zbulojne ndjenjat e tyre te verteta,tek atehere kur te jene te sigurte se nuk do te perqeshen dhe nencmohen nga te tjeret.
Femra e grupes se gjakut "A",eshte nje nene qe kujdeset shume per femijen e vet,i inkurajon ato ne jete,por,si kunder shperblim,kerkon dhe nje gje te tille prej atyre.Meshkujt e ketij grupi,nga pershtypja e pare qe lejne nuk duken terheqes per polin e kundert.Vlerat e tyre te verteta,femerat i zbulojne,tek pas nje kohe te gjate me ta.Kualiteti i tyre me i madh eshte besnikeria martesore dhe perkushtimi ndaj familjes.Kur keto njehere te themelojne familjen ,aty e perqendrojne krejt energjine jetesore kreative.Zakonisht,ne te gjitha veprimet e tyre,keta i perkrahin dhe i inkurajojne bashkeshortet e tyre,duke dhene nje kontribut te jashtzakonshem ne perparimin gjate karteres se tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT "B"

Shikuar nga aspekti psikologjik,si meshkujt ashtu dhe femerat ,jan tejet interesante dhe atraktive.Ne shikim te pare duken si inravern dhe te terhequr ne vetevete,por ne realitet ,ata kan te formuar konceptin e qarte te synimeve dhe deshirave te tyre jetesore.Ne aspektin profesional,femerat e ketij grupi te gjakut ,rrugen e karrieres se tyre e trasojne kryekeput duke u mbeshtetur ne vlerat personale te deshmuara me kohe,dhe gati kurre,nuk e eksponojne frymen garuese me te tjere.Veprojne ne rrethin e ngushte te shokeve dhe miqeve te verifikuar.Meshkujt e ketij grupi kan ne vete nje fasade mbrojtese.Gjithemone veprojne te heshtur te ngurte dhe te terhequr.Me qellim te arritjes se tyre te plote te synimeve te tyre,keto jan ne gjendje qe te eliminojne ekspozimin e tyre para te tjereve.Kurre nuk i perzgjedhin profesionet qe i eksponojne ne plan te pare.Kan deshire qe,gjithnje te vendosin,por jo si te eksponuar,por prapa kulisave dhe jasht syve te botes.
Partneriteti dhe familja:Ne dashuri,femerat presin shume njomesi,kenaqesi,fat,besnikeri dhe perkujdesje te partnerit ndaj tyre.Ne fillim jan te dyshimte dhe me ambicje e kerkesa te medha,andaj,shume veshtire vendosin te hyne ne ujerat bashkeshortore.Dhe,vec kur vendosin te martohen dhe behen nena,jan tejet besnike dhe te perkushtuara familjes.Eshte karakteristike e meshujve te kesaj grupe,sepse,grate e tyre i nderojne dhe respektojne jasht mase ,duke i trajtuar si mbreteresha te verteta.Kur nuk kan hasur ne partnerin e vertete te jetes ,jan te prirur per njeanshmeri dhe melankoli.per ato ne keto momente eshte me e lehte te enderrojne ,se sa te ballafaqohen me situaten reale.

GRUPI I GJAKUT "AB"

Femrat e ketij grupi jan te shkelqyera.jan te ndjeshme ndaj te tjereve ,ndersa,cinizmi dhe ironia eshte dicka e huaj per ata.Nuk kan kerkesa specifike ne jete dhe mund ti takojne cilitdo grupe,sepse,shume lehte i adoptohen cdo rrethi apo mentaliteti ,duke pasur sukses,qe,cdo here ta ruajn individualitetin e vete karakteristik.Meshkujt jan si nje tip i perzier mes grupit "A" dhe "B".Mu per kete arsye,meshkujt e grupes se gjakut "AB" nuk mund te adoptohen ne cdo rreth te ri.Nese keto psh,gjenden ne nje rreth te dominuar me persona te grupit "A",keto do te shprehin me shume karakteristikat e grupit "B" dhe anasjelltas.
Partneriteti dhe familja:Femrat e grupit te gjakut "AB" adhurojne meshkuj me prirje aventuriere,ndersa kenaqen ne dashuri,veten nese u lejohet qe ato te mbeten mistike.Si nena ,jan te lidhura me femijet dhe kerkesat ndaj tyre nuk jan te tepruara dhe sillen ne suazat e raporteve normale.Kur kemi te bejme me meshkujt e kesaj grupe,specialiteti i tyre eshte,vardisja.Jan "donzhuan" dhe lajkatare te vertete,por,ne princip ,tregohen tejet te kendeshem,vardisen ne menyre substile ,duke shfaqur respekt te sinqerte ndaj polit te kundert.Sa do te pajtohen keto si dy ane te kunderta,mvaret nga partneri i zgjedhur.Nese partneri eshte i grupit "A",keto do te sillen si ato te grupit "B" dhe e kunderta.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Dashuria sipas Grupit te gjakut! prej Tue Oct 16 2007, 02:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
TRI PĖRPUTHSHMĖRI MĖ ADEKUATE DASHURORE

Nė hulumtimet e gjertanishme, pajtueshmėria nė marrėdhėniet emotive dhe dashurore nė mes tė personave tė grupeve tė kundėrta tė gjakut, nuk ėshtė dėshmuar ende saktėsisht. Por, bazuar nė profilet e pėrfituara psikologjike tė grupeve tė ndryshme tė gjakut dhe bartėsve tė tyre, pėrfitohet njė pasqyrė e qartė se cilat kombinime profilesh gjatė martesės kanė harmoni mė tė pėrshtatshme nė mes veti.
Femra A + mashkulli O: EROPCIONI I EPSHEVE Lidhjen mė epshore nė mes veti e arijnė femrat qė i pėrkasin grupit tė gjakut "A" dhe meshkujt e grupit tė gjakut "O". Po ashtu, kjo ėshtė edhe njė kombinim i thjeshtė biologjik, sepse nga kjo bashkėsi martesore lindin mė sė shumti fėmijė .Si anė negative e kėtij kombinimi, femra duhet tė ketė mė tepėr kujdes nė natyrėn jo stabile tė partnerit dhe mė tepėr tė angazhohet pėr ta ruajtur pėr vete.
Femra O + mashkulli AB: PĖRHERĖ TĖ DASHURUAR Martesat nė mes tė femrave tė grupit tė gjakut "O" dhe meshkujve tė grupit tė gjakut "AB" , nga tė gjitha kombinimet tjera, nė praktikė, janė treguar si mė harmonike. Zakonisht janė martesa romantike dhe lidhje kualitative.
Femra A + mashkulli B: PAJTUESHMĖRI KONTRADIKTORE Vėmendjen e njė mashkulli tė grupit tė gjakut "B"gjithnjė do ta tėrheq femra me grupin e gjakut "A". Ndoshta, mu kjo ėshtė kombinimi mė i mirė pėr martesė, sepse, karakteristikat e ndėrsjella tė tipareve kontradiktore, gjithnjė pėrmbushen nė mes veti, Femrat me grupin e gjakut "A" gjithmonė kanė nevojė qė tė pėrkujdesen pėr dike, ndėrsa meshkujt e grupit tė gjakut "B", gjithmonė ndjenė nevojėn qė dikush tjetėr tė pėrkujdeset pėr ta.

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi