Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » Fjale te urta dhe Aforizma

Fjale te urta dhe Aforizma

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Fjale te urta dhe Aforizma prej Sat Oct 06 2007, 04:48

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
**Ai qe s“durohet si njeri,s“durohet dhe si fuqi

**Baban e mire nderoje,te keqin duroje

**Copen e madhe ndaje,fjalen e madhe perbije

**Me mire 1 zog ne dore,se sa 100 ne qiell

**Ai qe ta ben rrafsh,ka qejf me te dale koder

**Ai qe te shan,te del me i mire

**Njerezit jan te njejte para natyres,edukata i dallon ato


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Sat Oct 06 2007, 04:51

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
**Ai qe flet me se paku,din me se shumti

**Edhe bari i njome digjet neper te thate

**Gjuha kocka s“ka e kocka thyen

**Jeto sikur do vdesesh neser,meso sikur do jetosh gjithemone

**Mendje e shendoshe,ne trup te shendoshe

**Rri shtrembet,por fol drejt

**Guximi ben te mundesh edhe luanin


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Mon Oct 08 2007, 04:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ca thenje te Sami Frasherit:

**Fjalet e keqberesit jan si qymyr,nese nuk te djegin te nxin

**Gabimet qe harrohen,perseriten

**Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut

**Njeri i zoti nuk eshte ai qe nuk ka te meta,por ai qe pranon te metat e veta

**Per te qene i lumtur,nuk duhet vetem te dish,por edhe te duash


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Mon Oct 08 2007, 08:41

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Te falemnderojm shume per keto aforizma ^LoVe^

Smile


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Tue Oct 09 2007, 06:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ca thenje per grate e burrat:)

**Burri mund te kete nje mentalitet femrore,sikurse femra nje mendje mashkullore

**Grate jan gjinia magjike dhe kryenece,cdo mashkull eshte nje rrebel qe ngrihet me force kunder vetes

**Mos u mundo kurre te njohesh nje femer.Femrat jan figure,burrat jan problem i tyre Smile

**Burrat e martuar jan te tmerrshem ,te merzitshem, kur ato jan bashkeshorte te mire ,dhe te neveritshem,kur ato nuk jan te tille Razz

**Eshte absolutisht e pamundur te rregullosh shijen e nje gruaje dhe te nje burri

**S“ka grua qe arrin nje post te larte,te mos mendoje qe,ai post i kishte takuar asaj,se ajo ishte e lindur per ate

**Kush mund te mburret se e njeh gruan? Razz Smile

(OSCAR WILDE)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Tue Oct 09 2007, 06:19

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
**Embelsi mjalti,dashuri gruaje

**Don paqe ne familje?Bej sic thote gruaja Very Happy

**Jete fisnike?Baras arsyetim i burrit dhe te degjuarit e gruas

**Femer e bukur,mund te fshehe zemer te keqe

**Nje burre qe i hap deren e mekines gruas,o eshte e re makina,o eshte e re gruaja

**Burre i afte eshte ai,qe fiton me shume se sa i shpenzon gruaja,kurse grua e afte eshte ajo qe gjen nje te tille

**Nje KESHILLE per burrat e moshuar me gra te reja: Rrini sa me larg shpis sepse,grave ju vjen deshira per tu tradhetuar kur ju shohin

**Burri shkenctare tradhetohet shume kollaj,sepse ai,sa me shume te di aq me pak dyshon


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Sat Nov 24 2007, 21:13

Ma-Origa

avatar
Vizitor
NICE ^lOvE^

8Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Mon Nov 26 2007, 02:42

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
he re,po thoni dhe ju naj llafe,se ngelet duke me dhene mua komlimenta Smile
ja ,se po ju dergoj dhe ca thenje moderne Smile

Disa aq shume shesin mend, sa qe nje dite do mbesin pa to!!!

Te pamerituarit po lavderohen ndersa te merituarit po duartrokasin...

Cdo te benin gazetaret prej vicave, derisa mizen e bejne buall...

Duke permendur shume peremrin UNE, i shkreti harroi si e kishte emrin!!!

Te gjithe po e shikojne vetem bythen e vet... une timen spo mundem vallai...

Po vrapojne dy studente te fiskultures, dhe njeri i thote tjetrit, ej a ndalemi se mjafte mesuam per sot..

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Mon Nov 26 2007, 02:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Duaje armikun tend - kjo do ti cmende fare

Nese nuk mundesh te gjesh zgjidhjen, gjej nje problem tjeter

Nese ke fat, shko perpara… Nese ke para, merr nje makine

Nese gabimet te mesojne, atehere kam nje dituri te jashtezakonshme

Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Mon Nov 26 2007, 02:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ajo qe me shqeteson per te ardhmen eshte se sa vjen e afrohet

Ata qe mendojne se I dine te gjitha, na nevrikosin neve qe I dime te gjitha

Eshte e lehte te vdesesh per nje grua. E veshtire eshte te jetosh me te.

Kam lexuar shume persa I perket rrezikut nga cigarja dhe pija, saqe vendosa te nderpres leximin.

Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Sun Jan 06 2008, 07:48

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Luna me mire me te dhe komplimente sepse shum bukur nga ana jote


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

12Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Thu May 29 2008, 05:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Humbisni njė orė nė mėngjes dhe s'do ta gjeni gjithė ditėn ? Shekspir

Nga njė gjė e keqe nuk mund tė vijė kurrė njė gjė e mirė ? Seneka

Lumturia qė nuk pėrdoret nė masė, shkrin vetvetiu ? Seneka

Njeriu atje ku rron mund tė bėhet edhe i lumtur ? M. Aurelio

Ta jetosh njė dashuri ėshtė e lehtė, ta harrosh atė do njė jetė ? P. Neruda

Njeriu rron vetėm atė kohė qė dashuron ? Helvetius

Tė jesh i mirė ėshtė e thjeshtė por tė jesh i drejtė nė vendime, ėshtė e vėshtirė ? V. Hygo

Pasuria ėshtė diēka qė mund tė ndihmojė nė jetė, por jeta nuk ėshtė diēka qė kalohet pėr tė grumbulluar para. ? Gėte

Ėshtė mė mirė t'i meritosh nderet dhe tė mos i gėzosh sesa t'i gėzosh dhe tė mos i meritosh ? Mark Twein


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Thu May 29 2008, 05:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njė thenje interesante nga Psikologu i mirenjohur shqiptare :

Edmond Dragoti :
"Psikolog , ėshtė ai qe shiqon te tjerėt kur njė femėr hynė ne salle".


Nėna Tereze - Nėse i gjykon njerėzitė , nuk do t'ju mbetet kohe pėr ti dashuruar ata .


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: Fjale te urta dhe Aforizma prej Sat Aug 02 2008, 09:15

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.
Shopenhaueri

Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.
Gorki

Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.
Xhoberti

Zemra bėn gjithēka.
Molieri

Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.
Lihternbergu

C'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija.
Heminguei

Mendimet e mėdha vinė nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.
Tolstoi

Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Ajo qė nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot nė zemėr.
Turke

Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde.
La Fonteni

Zemra mė e pasur ėshtė ajo qė as nuk blihet as nuk shitet, por vetėm dhurohet.
Bernardi


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.
Tomaseu

Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.
Sokrati

Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende ska bėrė ndonjė ga-bim tė madh.
Ginisi

Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.
Latine

Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.
Sagani

Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.
Rogjersi

Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.
Shekspiri

Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.
Bekoni

Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.
Montenji

Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.
Tolstoi

Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.
Laubi

Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.
Tueni

Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.
Gjermane

Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave.
Shopenhaueri

Martesa ėshtė shkencė.
Balzaku

Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet.
Niēe

Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė.
Servantesi

Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron.
Salakru

Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori

Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy.
Niēe

Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste.
Balzaku

Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra

Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie.
Xkonsoni

Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė.
Safiri

Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar.
Niēe

Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi

Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa s'ka kaluar para pasqyrės para fejesės.
Tuholski

Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak.
Tuvimi

Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu

Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim.
Houpi

Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.
Mirabo

Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.
Hiēkoku


Nė dashuri ėshtė mbret ai qė dashuron mė sė shumti.
Helvecinsi

Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri.
Auerbahu

Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri.
Hajne

Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė.
Fransi

Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės.
Uilsoni

Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t“i shihet fundi.
Haksli

Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė.
Bismarku

Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė.
Muhameti

Tė jesh i dashuruar nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn.
Uajldi

ashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė.
Menkeni

Shumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite.
Uajlderi

Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve.
Shėnim pompejan

Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta
Suifti

Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise.
Stendali

Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.
Myse

Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.
S.Bernardi

Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.
Gotje

Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.
Hebeli

Nuk ėshtė i dashuruar ai qė nuk dashuron gjithmonė.
Euripidi

Kush do drurin i do edhe degėt e tij.
Molieri

Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.
Bomarshe

Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.
Furnie

Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.
Platoni

Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.
Dosi

Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.
Fojerbahu

Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.
Bajroni

Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.
Fleēeri

Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.
Drajdeni

Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia.
Momi

Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur.
Sofokliu

Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.
Zilahi

S“ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi