Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Programi i ri i Microsoftit, revolucion nė pėrdorimin e komp

Programi i ri i Microsoftit, revolucion nė pėrdorimin e komp

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Konsumatorėt nė hotelet dhe restorantet e mėdhenj do tė jenė tė parėt qė do tė provojnė risinė e fundit tė Mikrosoftit. Hartuesit e njė programi tė ri parashikojnė se teknologjia e re do tė revolucionarizojė mėnyrėn sesi ne ndėrveprojmė me kompjuterin. Ajo i bėn detyrat komplekse aq tė lehta sa qė mund tė zgjidhen me njė tė shtypur tė butonit. Novacioni i fundit i Mikrosoftit nuk kėrkon maus apo tastjerė – por vetėm gishta. Themeluesi Bill Gates e quan Microsoft Surface risinė e fundit tė programeve tė kompanisė.

“Kur lėviz gishtat ka njė kamer qė kupton se ku po prek. Nė fakt unė mund tė prek nė vende tė ndryshme nga ēdo anė e tavolinės. Kėshtu qė ėshtė faktikisht njė kompjuter me dritare personale, por me kapacitet tjetėr sipėrfaqėsor. Kompjuterat e rinj jo vetėm qė janė tė ndjeshėm ndaj prekjes, por ata mund tė njohin pajisjet e komunikimit me valė si Bluetooth-i. Jeffrey Gattis thotė se kompjuteri lexon edhe kartat e kreditit. “

Jam nė Sheraton, mund tė marr ēelėsin e dhomės ose kartėn e kreditit qė pranon Sheratoni dhe tė prek sipėrfaqen e kompjuterit. Ai njeh menjėherė se cili jam dhe se kam 5 mijė e 500 pikė nė llogarinė time”. Kompjuteri lejon konsumatorėt tė blejnė muzikė. Vendos njė Zunė nė sipėrfaqe dhe mund tė marrėsh muzikė. Gattis thotė se ēdo gjė bėhet pa tela. Fotografitė dixhitale sigurisht qė janė kollaj fare. Gates thotė se kompjuteri njeh kamerat e pajisura me Wi-Fi dhe ngarkon fotot menjėherė.

“Ēdo fotografi qė kam marrė dhe qė dua ta fus nė koleksionin tim, kompjuteri e kupton se aty ka njė kamera dhe pėrdor lidhjen pa tel pėr tė marrė fotografitė dhe pėr ta shfaqur nė ekran”.

Microsofti ka investuar shumė nė zhvillimin e produkteve tė tilla qė mund tė pėrdoren pėr tė porositur ushqime ose pije. Menaxheri i pėrgjithshėm i programit Microsoft Surface, Pete Thompson beson se teknologjia e re do ti bėjė kompjuterat mė tė thjeshtė pėr kėdo qoftė edhe pėr teknofobėt.

“Njė nga gjėrat pėr tė cilat unė personalisht jam shumė i kėnaqur ėshtė fakti se kompjuterat e sipėrfaqshėm i ēlirojnė njerėzit qė kanė qėnė nervozė deri tani pėr produktet kompjuterike. Tani ēdo gjė ėshtė shumė e thjeshtė. Nuk ke pse tė dish shumė pėr tė pėrdorur kompjuterin”.

Microsoft Surface pritet tė dalė nė treg nė muajin nėntor. Por me njė ēmim midis 5 dhe 10 mijė dollarėsh, ai do tė jetė fillimisht pėr pikat tregėtare.

“Kemi thėnė nga njė kompjuter pėr ēdo tavolinė, kurse tani themi ēdo tavolinė do tė jetė njė kompjuter”.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi