Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Formatizim i Pc

Formatizim i Pc

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Formatizim i Pc prej Wed Jan 31 2007, 14:57

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Njė Procedure e shkurte se si ju mund te Formatizoni nje Pc!

E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lėshon kompjuterit.

Kur del ne kompjuterin tond si ne foton me lart ti klikon ne ENTER pėr me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.


Kur del si ne foto ti klikon ne F8 pėr me pranuar licensen nga microsofti


Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė kėtu ti vendos cfar deshiron te besh..
A deshiron te besh formatimin e PC apo do tė besh particion.

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Unė preferoj NTFS ata qe ėshtė i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt s'ke nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dalė.

Kur del si ne foto atėherė kompjuteri e formaton hardiskun tond.

Tash kopjohen filet kryesore qe duhen pėr me vazhdu instalimi i Windowsit XP.


Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.

Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.

Edhe pse nuk jan gjithė driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tėnde.

Pasi te kontrollohen gjithė pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithė drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri nė fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjetėr more me shumė kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.

Kur ne kompjuterin tėnd del si ne foto atėherė URIMEEE ti je veē ne finale.

kėtu skam unė cfar te shkruj me shumė...


Ju Deshiroj Formatim dhe Instalim Tė mbar..

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Formatizim i Pc prej Wed Oct 31 2007, 23:26

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Kurse ne Gjuhen Gjermane Formatizohet Keshtu shikoni fototForumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi