Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » YouTube shndėrrohet nė platformė edhe pėr reklamim

YouTube shndėrrohet nė platformė edhe pėr reklamim

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


Google mė nė fund ka vendosur tė sjellė risi nė shėrbimin mė tė popullarizuar tė video-prezantimeve, YouTube, tė cilin para 11 muajve e bleu pėr 1.65 miliard dollarė. YouTube do tė shndėrrohet nė pjesė tė platformės AdSense, derisa publikimet-reklamuese do tė gjenden nėn video-xhirimet, dhe pėrfitimet do tė sjellin tė ardhura pėr tė gjitha palėt e pėrfshira

Kjo do tė funksionojė kėshtu: prodhuesi i materialit (me fjalė tjera, personi i cili e ka prodhuar dhe e ka publikuar nė YouTube video-xhirimin) do tė ketė mundėsi tė nėnshkruajė marrėveshje me Googlen me anė tė sė cilės, do tė lejohet publikimi i shpalljeve nėn videon e tij. Publikimi do tė gjenerohet nė bazė tė fjalėve kyēe nė faqe ose duke marrė parasysh temėn e videos. Tė gjitha palėt: Google, prodhuesi i videos dhe pronari i ueb faqes qė nxjerr shpallje, do t’i ndajnė pėrfitimet tė cilat do tė gjenerohen kur vizituesi klikon mbi to.

Nė kėtė mėnyrė Google do tė mund tė qetėsojė sadopak publikuesit e videove tė cilėt tash edhe do tė mund tė pėrfitojnė nga materialet e tyre, ndėrsa nė anėn tjetėr shpallėsve dhe ueb-masterėve do t’iu ofrojė njė mėnyrė tė re, tėrheqėse pėr publikim dhe pėrfitim.

Duke marrė parasysh se, shpalljet AdSense tė Googlet, zakonisht janė tė paimponueshme (lidhje tekstuale ose foto), besohet se vizituesit nuk do tė ketė shumė arsye pėr t’u ankuar. Ndėrsa vetė Google do tė fillojė mė nė fund tė paguajė investimin jo tė vogėl nė YouTube, pėr tė cilėn shumica kanė qeshur duke thėnė se kjo shumė e parave (tė pėrsėrisim, 1.65 miliard dollarė ose 1.17 miliard euro) asnjėherė nuk do tė shpaguhet.

__________________


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi