Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Origjina e Internetit!

Origjina e Internetit!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Origjina e Internetit! prej Wed Jan 31 2007, 14:58

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Origjina e Internetit te sotëshem shpien ne vitet e 60 - ta. Ishte koha e
Luftes së ftohet ne mes te dy Superfuqive USA dhe UDSSR. Impulse te reja ne
te dhënat elektronike-kompjuteristike vishin qdo here nga iniciativat e
Ushtrisë. Gjithashtu ka kundershtime në Internet kunder ketijë pohimi se
interesat ushtarake e kan zbuluar Internetin. Ky pohim është i drejtë pasi
qe nuk ka te dhena te tjera krahasuese. Gjithashtu Idetë dhe zhvillimet
teknologjike te rrjetave te me hershme vinë definitiv nga Ushtria në USA,
dhe keshtu një prezentim i tillë nuk është i gabuar.

Ne Departament of Defense, te ministrisë se mbrojtjes te Amerikes, qysh ne
vitet e 60ta është menduar se si te dhenat ushtarake mund te siguroheshin më
mirë. Keshtu edhe ne rastin e nji sulmi berthamor te Armikut, keto te dhena
do te mbesin te pa shkatërruara. Si zgjidhje vjen ne pytje vetem nji rrjetë
elektronike qe do te perdorej perë shkembimin e te dhënave ndermjet
Kompjutereve. Keshtu te dhenat e njejta duheshin qe ne Kompjuteret qe
gjindeshin ne nji largësi te madhe te transportoheshin. Gjatë te dhenave te
reja apo atyre te ndryshuara duhej qe te gjithë Kompjuteret e instaluar ne
rrjetë ne nji kohë te shkurtë te dergojnë gjendjen aktuale te te dhenave.
Qdo Kompjuter duhej qe te ket mundesinë qe permes dy a me shumë rrugeve te
komonikojë me Kompjuteret tjerë. Keshtu rrjeti do te funksiononte edhe nese
ndonjë prej Kompjutereve apo ndonjë pjesë e percjellesit do te
shkaterroheshin nga sulmi i armikut. Në vitin 1964 US Air Force jep te RAND
Coperation te ashtuquajturen "Rjetë decentrale" perë ndertimë. Ne kete qka
do te ndertohej në kete kohë nuk ka te bejë ende me paraardhesin e
internetit te sotem. Pas shumë eksperimenteve nderprehet ky projekt dhe kurr
me nuk u realizua. Ideja perë "Rrjetin decentral" me percjelljen e te
dhenave ne formë te paketave mbetet perë me vonë. Advanced Research Projects
Agency (ARPA), e cila posedonte qysh nga viti 1958 Labor hulumtimi, te
gjitha hulumtimet e bëra përdoreshin pë qellime ushtarake dhe keshtu vendosë
qe ne vitin 1966 te ndertojë rrjetin Kompjuteristik. Me kete edhe një her u
perserit Ideja e "Rrjetit te decentralizuar". Në fund te vitit 1965 u kyqen
katër Kompjuter në ARPA-Net. Tri vite më vonë numri i tyre u rritë në 40
Kompjuter. Ne ketë ishte ky rrjeti i ARP-es. Në vitet e para pas zbulimit
per kete arsye u quajt ARPA-Net. Nga ky do te zhvillohet me vonë Interneti.
Pra Historia e Internetit fillon në kohen kur Kosmonautet për her te parë
mberriten në Han

Origjina e Internetit te sotëshem shpien ne vitet e 60 - ta. Ishte koha e
Luftes së ftohet ne mes te dy Superfuqive USA dhe UDSSR. Impulse te reja ne
te dhënat elektronike-kompjuteristike vishin qdo here nga iniciativat e
Ushtrisë. Gjithashtu ka kundershtime në Internet kunder ketijë pohimi se
interesat ushtarake e kan zbuluar Internetin. Ky pohim është i drejtë pasi
qe nuk ka te dhena te tjera krahasuese. Gjithashtu Idetë dhe zhvillimet
teknologjike te rrjetave te me hershme vinë definitiv nga Ushtria në USA,
dhe keshtu një prezentim i tillë nuk është i gabuar.

Ne Departament of Defense, te ministrisë se mbrojtjes te Amerikes, qysh ne
vitet e 60ta është menduar se si te dhenat ushtarake mund te siguroheshin më
mirë. Keshtu edhe ne rastin e nji sulmi berthamor te Armikut, keto te dhena
do te mbesin te pa shkatërruara. Si zgjidhje vjen ne pytje vetem nji rrjetë
elektronike qe do te perdorej perë shkembimin e te dhënave ndermjet
Kompjutereve. Keshtu te dhenat e njejta duheshin qe ne Kompjuteret qe
gjindeshin ne nji largësi te madhe te transportoheshin. Gjatë te dhenave te
reja apo atyre te ndryshuara duhej qe te gjithë Kompjuteret e instaluar ne
rrjetë ne nji kohë te shkurtë te dergojnë gjendjen aktuale te te dhenave.
Qdo Kompjuter duhej qe te ket mundesinë qe permes dy a me shumë rrugeve te
komonikojë me Kompjuteret tjerë. Keshtu rrjeti do te funksiononte edhe nese
ndonjë prej Kompjutereve apo ndonjë pjesë e percjellesit do te
shkaterroheshin nga sulmi i armikut. Në vitin 1964 US Air Force jep te RAND
Coperation te ashtuquajturen "Rjetë decentrale" perë ndertimë. Ne kete qka
do te ndertohej në kete kohë nuk ka te bejë ende me paraardhesin e
internetit te sotem. Pas shumë eksperimenteve nderprehet ky projekt dhe kurr
me nuk u realizua. Ideja perë "Rrjetin decentral" me percjelljen e te
dhenave ne formë te paketave mbetet perë me vonë. Advanced Research Projects
Agency (ARPA), e cila posedonte qysh nga viti 1958 Labor hulumtimi, te
gjitha hulumtimet e bëra përdoreshin pë qellime ushtarake dhe keshtu vendosë
qe ne vitin 1966 te ndertojë rrjetin Kompjuteristik. Me kete edhe një her u
perserit Ideja e "Rrjetit te decentralizuar". Në fund te vitit 1965 u kyqen
katër Kompjuter në ARPA-Net. Tri vite më vonë numri i tyre u rritë në 40
Kompjuter. Ne ketë ishte ky rrjeti i ARP-es. Në vitet e para pas zbulimit
per kete arsye u quajt ARPA-Net. Nga ky do te zhvillohet me vonë Interneti.
Pra Historia e Internetit fillon në kohen kur Kosmonautet për her te parë
mberriten në Hen!°

Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi