Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Pse jemi te pafat

Pse jemi te pafat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Pse jemi te pafat prej Tue Oct 16 2007, 12:07

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shpeshherė kemi rastin tė dėgjojmė, besa edhe ne vetė tė mendojmė ashtu, se disa persona kanė mė shumė fat nė jetė dhe posedojnė aftėsi tė jashtėzakonshme krijuese, atyre, thjesht, ju ecin punėt pa pengesa. Ju mjafton qė vetėm tė preokupohen nė mendje me dėshirėn apo synimin e caktuar dhe si me mrekulli, tė gjitha rrugėt e suksesit hapen para tyre.
Por, a keni menduar ndonjėherė se pse ėshtė kėshtu? Pse ky sukses e pėrcjell vetėm njė pakicė, ndėrsa pjesa mė e madhe e njerėzve nė botė vuajnė dhe janė tė pafat nė jetė? Patjetėr se e keni menduar, por jam i sigurt, qė sot e tėrė ditėn, ende nuk e keni pėrgjigjen adekuate?
Ata tė paktėt "Tė privilegjuar", nuk kanė asgjė tė jashtėzakonshme dhe nuk janė tė pėrzgjedhur nga krijuesi ynė gjithėpėrfshirės, qė tė jenė mė tė lumtur se tė tjerėt!
Zoti e krijoi njeriun, jo tė vuajė, por tė jetė i lumtur dhe me qenėsinė e vetė tė pėrsosur, tė jetė bartės i proceseve evolutive kah e pėrsosura e pandėrprerė. Dhe.... pėrgjigja ėshtė e thjeshtė, por shumė domethėnėse! Ata tė paktėt "tė privilegjuar", realisht janė individė qė nė mėnyrė tė lindur apo tė ushtruar, me sukses e shfrytėzojnė intuitėn e vet.

Ēka ėshtė intuita?
Tė shkojmė pak mė larg dhe kėtė pėrgjigje ta kėrkojmė nga mėsimet e urtėsive tona tė civilizimeve tė lashta. Okultizmi si paranjohuri e vjetėr, njeriun e konsideron krijesėn mė tė pėrsosur hyjnore, e ndėrtuar nga shtatėfishimi konstituiv. Katėr nga kėto shtresa ose fish, kanė tė bėjnė me personalitetin tonė dhe ato vdesin me vdekjen tonė fizike, kurse tri tė tjera, vazhdojnė tė ekzistojnė nė pėrjetėsinė hyjnore dhe kanė tė bėjnė me karakteristikat e individualitetit tonė.
Tanimė edhe shkenca oficiale e njeh dhe pranon ndėrtimin e njeriut si qenie materiale dhe jomateriale: materiale-fizike (si trup) dhe jomateriale, psikike (si shpirt). Si ndėrtim qenėsor jomaterial ėshtė vėrtetuar ekzistimi i pjesėve sėrish tė kundėrta, racionale ose tė vetėdijshme, dhe asaj joracionale ose tė pavetėdijshme. Ndryshe kėto quhen si funksione tė mendjes objektive dhe subjektive, mendjes sė ulėt dhe tė lartė... etj. Andaj ne:
- jemi qenie fizike, sepse veprojmė:
- jemi qenie mentale, sepse mandojmė;
- jemi qenie emocionale, sepse ndjejmė, por
- jemi edhe qenie intuitive, sepse parandiejmė.
Intuita ėshtė funksion natyror i ndėrtimit tė njeriut qė rregullon mu procesin e veprimit tė qenėsisė tonė pėr parandjenjė, tė cilėn, pėrgjithėsisht, botėkuptimi ynė i rrėnjosur materialist i realitetit objektiv, na ka imponuar margjinalizimin e saj. Pėrmes intuitės kontaktohet me qenien tonė reale dhe absolute. Nė fakt, ajo ėshtė ndjenjė e zėrit tonė tė brendshėm si sinjal hyjnor, i cili na jep informatė pėr ēdo gjė konkrete. Informatat e arritura pėrmes intuitės, janė sinjale qė vijnė nga potenciali ynė i pastėr nė formė tė parandjenjave dhe ato janė tė pagabueshme.
INTUITA ėshtė kanal natyror i marrje-dhėnieve nė mes tė UNIT tonė qė nga natyra ėshtė plotėsisht hyjnore, nga njėra anė, dhe realitetit objektiv-material, nga ana tjetėr.
Nėse truri si instrument i pėrsosur fizik, pėrmes procesit tė tij funksional si mendje, lidhet me potencialin e pastėr, ndjenja e caktuar si pėrgjigje adekuate do tė ishte INTUITA.
Respektojeni atė si njė mike tė dashur qė ju do sinqerisht dhe nuk ju tradhton kurrė. Andaj duhet ta doni veten, sepse JU nuk jeni vetėm qenie fizike, por edhe krijese HYJNORE.
Asgjė mistike!
Asgjė mbinatyrore!
Nėse intuita ju thotė se diēka ėshtė ashtu, atėherė patjetėr duhet ta pranoni si ashtu. Kurrė mos e analizoni, edhe pse ky vizion do tė jetė nė kundėrshtim me parimet dhe njohjet tuaja nga eksperienca materialiste.
Dijeni! Diēka ėshtė me tė vėrtetė e mirė, ose e keqe, vetėm nėse NE mendojmė se ėshtė ashtu! Vlerėsimi "mirė-keq" ėshtė reagimi natyror i njohurisė pragmatike tė arritur pėrmes edukatės, etikės... etj.
Plotėsisht duhet tė jemi dakord se edukata e mirėsjellja sipas normave tė pėrgjithshme, ėshtė imperativ i ekzistencės sonė si qenie e pėrsosur nė njė shoqėri tė organizuar, por nė anėn tjetėr, kjo edukatė, nė tė shumtėn e rasteve, mbėshtetet te mėnjanimi i UNIT tonė tė vėrtetė, dhe kthimin e tij kah reagimet e tė tjerėve (kah jashtė, ose kah objektet).
Ēka do tė thotė kjo?
Kthimi kah objektet jashtė UNI-t tonė, ėshtė trysni e kushtėzuar e cila kėrkon, lavdėrimin, miratimin, njohjen dhe pranimin nga tė tjerėt. Mendimi dhe sjellja e jonė pėrherė janė nė gjendje tė pritjes sė reagimit kthyes. Pėr kėtė arsye, veprimi i kėtillė mbėshtetet nė frikė. Kur i referohemi objekteve, ne ndiejmė nevojė tė pėrhershme qė gjėrat t'i mbajmė nėn kontroll. Ndiejmė nevojė tė fuqishme pėr forcėn e jashtme. Kjo forcė nuk ėshtė produkt i potencialit tė pastėr. Kjo ndjenjė nuk ėshtė INTUITA. Ajo ėshtė EGOJA jonė. EGOJA ėshtė pasqyrė pėr veten, maska jonė shoqėrore. Nė fakt, ėshtė roli qė ne e luajmė. Maska jonė shoqėrore jeton nga miratimet-mirėnjohja. Ajo dėshiron tė kontrollojė. Atė e mbėshtet forca, sepse ajo jeton me frikė. Duhet patjetėr tė mėsohemi t'i dallojmė impulset dhe sinjalet qė vijnė nga EGOJA si maska jonė shoqėrore, nga ato tė UNIT tuaj tė vėrtetė, intuita do t'ju jep informata nga mė ēudibėrėset. Sa mė e fortė ėshtė kjo lidhje, kufizimet e realizimit tė dėshirave tona, si dhe pėrgjigjet adekuate pėr shumė pėshtje jetėsore, do tė jenė pėrherė pa ndonjė lodhje nė gjendjen tuaj shpirtėrore. Ju vetėm duhet ta automatizoni kėtė mėnyrė tė kontaktit si shprehi tė zakonshme dhe tė pėrhershme.
Mendja e gjenive tė mėdhenj botėrorė tė artit, kulturės e shkencės, nuk ėshtė vetėm arritje e menēurisė pėrmes mėsimit, por edhe kontakti spontan, apo i ushtruar me potencialin e pastėr hyjnor. Komunikimi dhe regjistrimi i zėrit tonė tė brendshėm ėshtė shumė i lehtė, por kėrkon edhe ca ushtrime tė vogla. Unė, kėtė e kisha krahasuar me mėsimin e ngasjes sė biēikletės. Fshehtėsia ėshtė, nė rend tė parė, t'i besoni sinqerisht se ajo ekziston dhe me perfeksionim vepron, si dhe nė njė teknikė tė vogėl mentale qė ka tė bėjė me sharjen e dialogut tė brendshėm. Shuarja e dialogut tė brendshėm bėhet pėrmes qetėsisė mentale pa vlerėsime. Kurse, qetėsimi mental pa vlerėsime arrihet vetėm me praktikimin e MEDITIMIT.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Pse jemi te pafat prej Fri Jan 02 2009, 11:59

lirie

avatar
Antar/e
Antar/e
tung si jeni si po kaloni urime per punen e palodheshme qe beni.Ju pergezoj per forumin ju lutem nese keni diqka per testet dhe llojet e testeve ne psikologji.
respekt Liria

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Pse jemi te pafat prej Wed Jan 07 2009, 00:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
lirie shkruajti:tung si jeni si po kaloni urime per punen e palodheshme qe beni.Ju pergezoj per forumin ju lutem nese keni diqka per testet dhe llojet e testeve ne psikologji.
respekt Liria

pershendetje dhe per ty lirie!
nuk e di per c'are testesh ke fjalen...
nese behet fjale per teste me pyetje nga lemia e Psikologjise ne Universutet te Prishtines,atehere fatkeqesisht une s'do mund te te ndihmoj,pasi nuk ja di rendin sistemit te atjeshem e nuk di se si mund te te informoj...


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Pse jemi te pafat prej Thu Jan 08 2009, 03:18

lirie

avatar
Antar/e
Antar/e
Pershendetje flm shume per pergjigjen por pyetja ime ka qen per teset psikologjike si p.sh testet didaktike dhe te tjerat qe jane teste psikologjike.
respekt Liria

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Pse jemi te pafat prej Tue Jan 13 2009, 22:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
lirie shkruajti:Pershendetje flm shume per pergjigjen por pyetja ime ka qen per teset psikologjike si p.sh testet didaktike dhe te tjerat qe jane teste psikologjike.
respekt Liria

Pershendetje lirie!
meqe nuk jam e drejtimit te psiklogjise dhe jetoj jasht vendlindjes,fatkeqesisht nuk e kam fare idene se cfare testesh jan keto....shpresoj qe te gjesh ne kete rast ndihmen e duhur...suksese !!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Pse jemi te pafat prej Sat Jan 17 2009, 02:15

lirie

avatar
Antar/e
Antar/e
flm shume une e kam gjetur mjaft per temen qe me interesoke
tung Liria

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi