Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Perse Femerat qajne !?

Perse Femerat qajne !?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Perse Femerat qajne !? prej Tue Oct 16 2007, 12:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Djali dhe lotėt e Nėnės

Njė djalosh e pyeti nėnėn e tij:
- “Pse qan?”
- “Sepse kam nevojė” - tha ajo.
- “Nuk po tė kuptoj” - tha ai.
Nėna e tij vetėm e pėrqafoi a dhe i tha:
- “Edhe kurrė nuk do ta kuptosh!”
Mė vonė djaloshi e pyeti babanė e tij:
- “Pse nėna qan pa arsye?”
- “Tė gjitha femrat qajnė pa arsye” - babai i tij u pėrgjigj pa kujdes.
Djaloshi i vogėl, ende duke e pyetur veten pse gratė qajnė, mė nė fund e pyeti njė dijetar.
- “Ai me siguri e di pėrgjigjen” - mendoi ai.
- “O dijetar! Pse gratė qajnė aq lehtė?”
Dijetari iu pėrgjigj:
- “Kur Zoti e krijoi gruan e bėri atė shumė tė veēantė. I bėri supet e saj aq tė fuqishme qė tė mbajnė peshėn e botės.
I dha asaj fuqi tė brendshme qė tė durojė lindjen e fėmijės, edhe refuzimin qė vjen prej fėmijės sė saj.
I dha asaj fuqi qė e mban atė tė vazhdojė mė tutje kur tė tjerėt dorėzohen, dhe tė kujdeset pėr familjen e saj pėrgjatė sėmundjeve dhe lodhjeve pa u ankuar.
I dha asaj ndjeshmėri qė t'i dojė fėmijėt e saj nė tė gjitha rrethanat, bile edhe kur fėmija i saj e lėndon atė shumė rėndė.
I dha asaj fuqi ta durojė burrin e saj pėr gabimet qė bėn ai dhe i dha formė asaj prej brinjės sė tij qė ta mbrojė zemrėn e tij.
I dha asaj menēuri tė kuptojė se burri i mirė asnjėherė nuk e lėndon gruan e tij, por ndonjėherė e vė nė provė fuqinė e saj dhe vendosmėrinė e saj qė tė qėndrojė prapa tij e vendosur.
Dhe sė fundi, Ai i dha asaj njė lot. Kėta lot janė tė saj dhe ajo mund t'i pėrdorė kurdo qoftė qė ka nevojė pėr ata
I nevojiten pa arsye, pa sqarime, ata janė tė saj (lotėt)”.
- “E sheh biri im, bukuria e gruas nuk qendron ne veshjen e saj , apo bukuria e fytyrės sė saj, apo mėnyra se si ajo krehė flokėt e saj. Bukuria e gruas duhet tė shikohet nė sytė e saj, sepse ajo ėshtė rruga drejt zemrės sė saj-vendi ku dashuria jeton.”

Djaloshi i vogėl e mori pėrgjigjen e tij dhe kurrė nuk e bėri atė pyetje pėrsėri.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi