Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Mashkulli dhe Psikologjia e tij

Mashkulli dhe Psikologjia e tij

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Mashkulli dhe Psikologjia e tij prej Tue Oct 16 2007, 12:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Si mund te futemi ne koken e nje mashkulli dhe ta kuptojme se c'mendon ai? Kur ne kohet e fundit beme nje ankete, pyetjet kryesore qe femrat deshironin t'i gjeni pergjigje (ne menyre se si meshkujt e shohin) mesuam se, per shumicen e te anketuarve tane, ceshtjet me konfuze te meshkujve ishin keto:

-Pse meshkujt kane aftesi te varfera komunikimi
-Pse meshkujt nuk terhiqen me shume nga personaliteti i nje femre por terhiqen nga paraqitja fizike e tyre
-Pse meshkujt e kane te veshtire te lidhen, perkushtohen


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Mashkulli dhe Psikologjia e tij prej Tue Oct 16 2007, 12:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1.Pse mashkulli juaj nuk eshte komunikuesi me i mire

Per shumicen e femrave, te flasesh eshte natyrale aq sa edhe te marresh fryme. Ne flasim qe nga momenti qe hapim syte ne mengjes dhe deri sa te na zere gjumi. Te folurit na ndihmon per nje problem, na cliron nga emocionet e shumta, dhe na lidh me te tjeret. Ne fakt, njeri nga denimet me te medha qe mund te marre nje femer eshte "trajtimi ne heshtje" dhe sic e dine edhe shume burra, heshtja eshte nje shenjte qe tregon qe grate e tyre jane te shqetesuara per dicka.

Per burrat ne anen tjeter, te folurit eshte nje mjet. Perdeoret per te komunikuar informacione, per te organizuar plane dhe per te argumentuar piket. Me fjale te tjera, meshkujt nuk flasin per hir te te folurit; ata flasim me qellim qe te arrijne dicka me fjalet e tyre.

Pse ndodh kjo? A jane katekorizuar meshkujt ne tipin "te forte, te heshtur"? Apo thjesht ata kane lindur te tille?

Ekzistojne prova te cilat tregojne se edhe natyra edhe edukimi kane jane te perfshira. Skenimet e trurit MRI tregojne se truri i mashkullit eshte me i kushtezuar se sa truri i femres kur vjen puna tek gjuha.
Femrat perdorin te dy anet e trurit barabarte ne detyrat gjuhesore, kurse per meshkujt gjuha eshte e koncentruar ne trurin e majte. Kjo i con Barbaren dhe Allen Pease, autoret e "Pse burrat nuk degjojne & Grate nuk lexojne hartat" ne perfundim se "per meshkujt, fjalimi dhe gjuha nuk jane aftesi specifike te trurit"

Dhe realisht, studimet se si djemte dhe vajzat i zoterojne lendet akademike tregojne se detyrat qe jane te lidhura me fjalime jane me te lehta per femrat krahasuar me meshkujt. Mesueset femra dominojne ne lende si Anglisht, Drame dhe gjuhe te huaja.

Ky dallim ne aktivitetin e trurit mund te kete lidhje me kohet e meparshme si grumbuj gjahtaresh. Perderisa femrat kalonin kohe te medha ne grupe me femra tjera, duke biseduar per ta kaluar kohen, derisa mblidhnin ushqim dhe kujdeseshin per femijet, burrat gjahtare ndigjnin gjahun ne heshtje. Heshtja ishte nje virtyt, nje gjahtar fjalaman do te frikesonte cdo gjah portencial.

Si rezultat, burrat munden shume thjesht ta kalojne kohen e tyre ne qetesi absolute duke u ndjere plotesisht rehat pa thene gje, rreth meshkujve te tjere. Ndersa femrat, do te mendonin se ka dicka qe s'shkon me njeren shoqen tonen te ngusht nese ajo nuk do fliste fare!
Kur te arrini te kuptoni se te folurit dallon ne mes gjinive, do ta keni te lehte ta perdorni dijenine tuaj per te komunikuar ne nje menyre me efektive. Ja ku keni disa lloje te komunikimit per te folur "mashkull" :

Mos kerko nga burri yt qe te te degjoje kur ai eshte duke bere dicka tjeter. Nese ai eshte duke shikuar televizion ose duke lexuar gazten, nuk do te jete ne gjendje te koncentrohet ne ate cfare ti po thua. Shume burra mesohen me grate e tyre dhe "i'a bejne qefin" duke tundur koken, duke u bere gjoja po i degjojne. Kjo nuk behet me nje qellim te keq gjithsesi, por thjesht sepse te besh shume gjera menjeheresh eshte shume me e veshtire per nje burre se sa per nje grua. Prandaj, bejani me te lehte atij dhe ose prisni kur te kete kohe te lire, ose kur ta fik televizionin.

Jepi kohe te mendohet. Kjo nenkupton qe kur t'i besh nje pyetje, nuk duhet te nxitoni per ta mbytur heshtjen. Prisini per aq kohe sa atij i duhet, edhe ne qofte se heshtja eshte e padurueshme. Kjo ka rendesi sepse, femrat e perdorin te folurit per te menduar me ze, ndersa duhet ditur qe meshkujt mendojne ne koke pa folur. I duhet qetesia per tu koncenturar dhe per t'i punuar me mendimet e tyre para se te flasin.

Respekto ndryshimet qe keni. Femrat ne mbare boten ankohen qe burrat e tyre nuk flasin. Por sipas standarteve te kujt? Per nje burre, eshte shume gje normale te rine per kohe te gjate pa folur dhe t'i shprehin intimitetin ne menyra qe shkojne pertej fjaleve. Prap se prap si femra, ne kemi nevoje per ato fjale qe te ndjejme se na duan dhe te njehemi te lidhur. Mos prisni nga ai te kaloje ore te tera ne telefon duke ju treguar cdo gje qe eshte duke ndjere, ne te njejten menyre qe nje shoqe juaj do ta kishe bere. Duani dhe gezohuni gjerave qe ate e bejne burre, edhe pse do te donin qe ne disa aspekte ai te ishte me shume si nje femer!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi