Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Personalitetet e njerezve

Personalitetet e njerezve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:29

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Do tė postoj njė ndarje te personaliteteve, qe ka bėrė Hipokrati.

Sipas tij, personaliteti i njeriut ndahet ne katėr grupe,apo tipe. Dhe, secilin grup e emeroi duke iu vėnė veēoritė e tyre kryesore:

Flegmatik:
Nėn kėtė grup ka permbledhur kėto karakteristikash:
i qete,
parimor,
i matur,
e konsekuent.


Kolerik:
Kėtė grup e ka percaktuar me kėto karakteristika:
egoist,
gjaknxehte,
i ndikueshem,
e ekzibicionist.


Melankolik:
E, nėn kėtė grup me kėto karakteristika:
serioz,
i palumtur,
i shqetėsuar,
skeptik,
i mendueshem,
e i ankthshem.


Sanguin:
Kėtė grup e vecori me kėto karakteristika:
i bute,
optimist,
i shkujdesur,
i shoqerueshem,
e optimist.

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:30

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Profesor dhe Psikologe ne Univ. Sipenburg ne SHBA, Xhorxh Bauri, nxorri njė teori rreth personalitetit, dhe e quajti atė: Teoria e perbashket e personalitetit. Kėtė teori e ka ndare ne shtatė pjesė, si meposhte:


Vetqendrueshmeria
Ėshtė gjenetikisht e percaktuar dhe nuk ndryshon me kalimin e viteve.Lindim me te dhe ėshtė ajo qe ndikon ne njė masė te madhe ne zhvillimin e personalitetit tonė.Janė te shumte shkencetaret ne mbeshtetjen e:se dy nga pjeset e saj referuese,percaktohen para se te lindim ne.Behet fjale pėr qendrueshmerine e ndjenjave ,ne permbjatjen ose mospermbjatjen e tyre.Fazat
Bauri si te tilla ndan periudha kohe ne te cilat ndodhin fakte te rėndėsishme ne jetėn e njeriut.Kėto janė kaq te theksuara,sa mbeten te ngujuara brenda nesh.Paraqiten ne moshen femijenore,adoleshente dhe moshen e tretė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:31

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mosndergjegjshmeria dhe ndėrgjegja
Rregullat I percaktoi Froid,por Bauri vazhdoi me tutje.Ndau mosndergjegjen ne tre kategori:biologjike,sociale dhe personale.E para na shoqeron qe ne momentin qe lindim dhe perfshin instiktet baze te natyres njerėzore-seksuale,agresiviteti,shoqerorja dhe vetmbajtja.E dyta perbehet nga gjuha,nga provokimet dhe ndikimet shoqėrore qe pranojmė.Fund,e treta merret me veprimet qe kryejme mekanikisht-p.sh. mėnyra e te dhenit te makines,e ngrena ose se si hapim njė dere.Tė treja kategoritė e mosndergjegjes mbulojne njė pjesė te madhe te personalitetit tonė e cila nga ne ėshtė e pakapshme.Ndergjegj a shpreh komplet te kundėrtėn,pasi ėshtė mėnyra me te cilėn kuptojme veten tonė dhe ambjentin rreth nesh.Fale saj zgjedhim dhe arrijme te drejtėn e veprimit.


Mėsimi
Njė tjetėr pjesė me te cilėn te gjithė psikologet janė te te njejtit mendim ku transformon personalitetin e njeriut.Bauri beson se kjo vjen nga tre ngacmime: gjuhesoret,ambjenti dhe shoqeroret.Ngacmime t e ambjentit burojne nga vėrejtjet e njerėzve qe na rrethojne dhe nga pozita qe ne kemi brenda tyre-n.q.s. kuptojme qe kur godasim koken ne njė pemė na dhemb,ne nuk e perserisim atė..E kundėrta,ngacmimet shoqėrore nuk asimilohen direkt por ne mėnyrė indirekte.Fund,ngacmimet gjuhėsore,-shkolla,njohuria e librave,televizori-janė me te perhapura dhe komblekse.Pra,nuk mesojme nga pema ose nga sjellja e te tjerėve por nga fjalėt e thjeshta.Siē dihet shkollimi baze I detyrueshem zgjat dymbedhjete vjet,ndikimi I ngacmimeve gjuhėsore nuk ėshtė bėrė akoma e kuptueshme.Ndjenjat
Pa ndėrgjegjen nuk do ekzistonin ndjenjat,te cilat shfaqen shumė te theksuara tek njeriu.Ne kėtė pikė duhet te bėjmė te qartė ndryshimin midis ndjenjave dhe shqisave.Epshi ėshtė njė ndjenjė-shqise ku ēdo kafshe e ndjen atė ne periudhėn e riprodhimit,pra ėshtė e pamundur te dashuroje dhe te ndjeje erotizem.Ndjenjat janė njerėzore ku ushtrojnė njė ndikese te madhe tek sjellja jonė.

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nervozizmi
Sipas Baurit,kėtu bėhet fjale pėr njerėzitė me veshtiresi ne sjellje,dhe kjo pėr arsye te traumave ne moshen e femijerise.Moskuraj imi, ose zhgenjimi nga prindėrit,perdhunimi ose njė eksperiencė traumatike, lėnė pas gjurme te pashmangshme ne personalitetin e femijes.Stimuj
Ne tė gjitha teorite e sjelljes,stimujt lozin njė rol shumė tė madh.Uria,etja dhe nevoja pėr seks,janė me tepėr instikte sesa stimuj.Ndjekin stimujt shoqeror,ne te cilat bazohet nevoja pėr tu bėrė te pranueshem nga shoqėria.Me te njerezishmet janė ato altruiste,dėshira pėr te ofruar tek njerėzitė tanė dhe tek shoqėria.Altruizmi ėshtė I lidhur direct me idealizma te larta,si p.sh. mbrojtja e familjes dhe atdheut.

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Wed Oct 17 2007, 09:30

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Falemnderit ^LoVe^ je shume e shkelqyer!
Smile


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi