Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Personalitetet e njerezve

Personalitetet e njerezve

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:29

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Do të postoj një ndarje te personaliteteve, qe ka bërë Hipokrati.

Sipas tij, personaliteti i njeriut ndahet ne katër grupe,apo tipe. Dhe, secilin grup e emeroi duke iu vënë veçoritë e tyre kryesore:

Flegmatik:
Nën këtë grup ka permbledhur këto karakteristikash:
i qete,
parimor,
i matur,
e konsekuent.


Kolerik:
Këtë grup e ka percaktuar me këto karakteristika:
egoist,
gjaknxehte,
i ndikueshem,
e ekzibicionist.


Melankolik:
E, nën këtë grup me këto karakteristika:
serioz,
i palumtur,
i shqetësuar,
skeptik,
i mendueshem,
e i ankthshem.


Sanguin:
Këtë grup e vecori me këto karakteristika:
i bute,
optimist,
i shkujdesur,
i shoqerueshem,
e optimist.

Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:30

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Profesor dhe Psikologe ne Univ. Sipenburg ne SHBA, Xhorxh Bauri, nxorri një teori rreth personalitetit, dhe e quajti atë: Teoria e perbashket e personalitetit. Këtë teori e ka ndare ne shtatë pjesë, si meposhte:


Vetqendrueshmeria
Është gjenetikisht e percaktuar dhe nuk ndryshon me kalimin e viteve.Lindim me te dhe është ajo qe ndikon ne një masë te madhe ne zhvillimin e personalitetit tonë.Janë te shumte shkencetaret ne mbeshtetjen e:se dy nga pjeset e saj referuese,percaktohen para se te lindim ne.Behet fjale për qendrueshmerine e ndjenjave ,ne permbjatjen ose mospermbjatjen e tyre.Fazat
Bauri si te tilla ndan periudha kohe ne te cilat ndodhin fakte te rëndësishme ne jetën e njeriut.Këto janë kaq te theksuara,sa mbeten te ngujuara brenda nesh.Paraqiten ne moshen femijenore,adoleshente dhe moshen e tretë.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:31

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mosndergjegjshmeria dhe ndërgjegja
Rregullat I percaktoi Froid,por Bauri vazhdoi me tutje.Ndau mosndergjegjen ne tre kategori:biologjike,sociale dhe personale.E para na shoqeron qe ne momentin qe lindim dhe perfshin instiktet baze te natyres njerëzore-seksuale,agresiviteti,shoqerorja dhe vetmbajtja.E dyta perbehet nga gjuha,nga provokimet dhe ndikimet shoqërore qe pranojmë.Fund,e treta merret me veprimet qe kryejme mekanikisht-p.sh. mënyra e te dhenit te makines,e ngrena ose se si hapim një dere.Të treja kategoritë e mosndergjegjes mbulojne një pjesë te madhe te personalitetit tonë e cila nga ne është e pakapshme.Ndergjegj a shpreh komplet te kundërtën,pasi është mënyra me te cilën kuptojme veten tonë dhe ambjentin rreth nesh.Fale saj zgjedhim dhe arrijme te drejtën e veprimit.


Mësimi
Një tjetër pjesë me te cilën te gjithë psikologet janë te te njejtit mendim ku transformon personalitetin e njeriut.Bauri beson se kjo vjen nga tre ngacmime: gjuhesoret,ambjenti dhe shoqeroret.Ngacmime t e ambjentit burojne nga vërejtjet e njerëzve qe na rrethojne dhe nga pozita qe ne kemi brenda tyre-n.q.s. kuptojme qe kur godasim koken ne një pemë na dhemb,ne nuk e perserisim atë..E kundërta,ngacmimet shoqërore nuk asimilohen direkt por ne mënyrë indirekte.Fund,ngacmimet gjuhësore,-shkolla,njohuria e librave,televizori-janë me te perhapura dhe komblekse.Pra,nuk mesojme nga pema ose nga sjellja e te tjerëve por nga fjalët e thjeshta.Siç dihet shkollimi baze I detyrueshem zgjat dymbedhjete vjet,ndikimi I ngacmimeve gjuhësore nuk është bërë akoma e kuptueshme.Ndjenjat
Pa ndërgjegjen nuk do ekzistonin ndjenjat,te cilat shfaqen shumë te theksuara tek njeriu.Ne këtë pikë duhet te bëjmë te qartë ndryshimin midis ndjenjave dhe shqisave.Epshi është një ndjenjë-shqise ku çdo kafshe e ndjen atë ne periudhën e riprodhimit,pra është e pamundur te dashuroje dhe te ndjeje erotizem.Ndjenjat janë njerëzore ku ushtrojnë një ndikese te madhe tek sjellja jonë.

Shiko profilin e anëtarit

4Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Tue Oct 16 2007, 12:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nervozizmi
Sipas Baurit,këtu bëhet fjale për njerëzitë me veshtiresi ne sjellje,dhe kjo për arsye te traumave ne moshen e femijerise.Moskuraj imi, ose zhgenjimi nga prindërit,perdhunimi ose një eksperiencë traumatike, lënë pas gjurme te pashmangshme ne personalitetin e femijes.Stimuj
Ne të gjitha teorite e sjelljes,stimujt lozin një rol shumë të madh.Uria,etja dhe nevoja për seks,janë me tepër instikte sesa stimuj.Ndjekin stimujt shoqeror,ne te cilat bazohet nevoja për tu bërë te pranueshem nga shoqëria.Me te njerezishmet janë ato altruiste,dëshira për te ofruar tek njerëzitë tanë dhe tek shoqëria.Altruizmi është I lidhur direct me idealizma te larta,si p.sh. mbrojtja e familjes dhe atdheut.

Shiko profilin e anëtarit

5Normal Re: Personalitetet e njerezve prej Wed Oct 17 2007, 09:30

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Falemnderit ^LoVe^ je shume e shkelqyer!
Smile


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi