Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Enderrat kan nje kuptim te fshehte

Enderrat kan nje kuptim te fshehte

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Tue Oct 16 2007, 12:37

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
Simbolika e endrres
Frojdi ka konsideruar se pjeset e enderres kane kuptimin simbolik
Ai e ka ekzagjeruar rendesine e deshirave seksuale dhe te simboleve dhe ka pohuar, per shembull, se objektet e perzgjatura e me maje paraqesin ne menyre simbolike organin seksual mashkullor, ndersa objektet , sic jane : kutite, kepucet, dhomat etj organin seksual femeror
Gjurmuesit e mevonshem te endrrave nuk i kane pervetesuar te gjitha qendrimet e Frojdit
Sipas disa autoreve, ne endrra nuk plotesohen vetem deshirat e represionuara,madje, mu ato seksuale dhe agresive
Njeriu shpesh enderron rendom ate cfare e okupon ne gjendje te zgjuar
Mirepo, nuk jane te gjitha endrrat plotesim i deshirave: ekzistojne enderrat e frikes dhe tmerrit
Por, merita e Frojdit qendron ne faktin sevuri ne pah se endrrat mund te kene kuptim, ngase tregoi ne bazen e tyre motivacionin dhe se zbuloi disa "mekanizma" te krijimit te endrrave.

p.s meqe eshte dhe shume vone ju uroj: Endrra te bukura Smile affraid

Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Oct 17 2007, 12:47, edituar 1 herė gjithsej

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Wed Oct 17 2007, 09:42

aLbdigital

Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
lol! flm, e din ti ^Love^ se sa minuta zgjat nje enderr?,une mendoj se endrra zgjat deri 8 seconda me siguri e dini por desha te jam pak sa ma i sigurte per ate edhe po ju pyes sepse me dukeni sikur te keni studiuar ne ket lami.

Very Happy

Forumi aLbdigital

3Normal Re: Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Wed Oct 17 2007, 12:42

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
DiGiTaL,kam lexuar dikund qe nje enderr zgjat 3-5 sekonda,ne nje liber tjeter kam lexuar 2-7 drunken ne baze te asaj se si kam lexuar une,nxjerre nje konkludim qe,nje enderr nuk zgjat me shume se sa 5 sekonda Rolling Eyes edhe pse neve na duhet me shume kohe per ta shpjeguar se si ndodhi ne enderr Very Happy por,ne te vertet ato jan vetem ca sekonda,pasi,edhe kur jemi ne gjume,truri eshte aktiv bounce dhe,kur je ne ender(kam lexuar ne nje liber) truri nuk e ka funksionin qe ka gjate kohes kur nuk je ne enderr,,,dmth,jeni me i larguar nga jeta aktive dhe te zhytyr dikund ne nje bote tjeter,,,,,keshtu qe ,per te aktivizuar trurin perseri,na duhet te kthehemi sa me shpejt ne gjendjen "qendroj ne toke" (jo ne qiell cheers ) e pra,kjo jete qe bejme ne ne qiell,nuk duhet te zgjasi me shume se sa 7 sekonda,ndryshe mbetem atje Mad .....

"nuk duhet ta enderrojme jeten,por dhe endrra duhet te kemi"
"mos bej qe jeta te behet nje enderr,por,mundohuni qe,nje enderr te behet realitet ne jeten" lol!

Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Oct 20 2007, 10:29, edituar 1 herė gjithsej

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"

4Normal Re: Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Fri Oct 19 2007, 08:30

aLbdigital

Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
nuk qenkam shume larg ^Love^ megjithate ju flm per pergjigjjen.

Very Happy

Forumi aLbdigital

5Normal Re: Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Sat Oct 20 2007, 10:31

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
DiGital,atehere mire qenke lol,mos luj me lart,qendro ne toke Very Happy Smile

6Normal Re: Enderrat kan nje kuptim te fshehte prej Sat Nov 24 2007, 04:08

Ma-Origa

Vizitor
nice ^LoVe^

Sponsored content

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi