Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » Poezi te ndryshme!

Poezi te ndryshme!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Si ndihem pa ty!?

ku me ike,ku humbe ,ku trete
nje plage ne zemer me mbete
nj zjarr qe kurre nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet
se di cme ndodh kur jam me ty
kur me shikon me ata sy
kur me buzeqesh me ledhaton
koke ekembe ti me pushton
se di se cndjen kur me ke prane
kur te dy rrime menjane
kur koken ve tek gjoksi im
se di a e ndjen shpirti im?!
se di cmendm ke ti per mua
kur te shtrengoj por ste them te dua
kur them se vdes per buzet e tua
se di a me beson ti mua?

cheers


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:25

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
BUZET

nuk jam poet te shkruaj poezi
por fjalen te dua,e shkruaj vetem per ty
bilbili ne dege sa bukur kendon
ti puthsha buzet,ti qe e lexon
per ty qe te dua do te them sukses
per ty kam lindur,per ty do te vdes


ti je dashuria ime
ti je ylli qe naten me ben drite
ti je dielli im qe me rreze jeten me shndrit
ti je dashuria ime,
lule me e bukur ne jeten time
ti je trendafil i bardhe,qe nga qielli ke ardh
ti dhe une do bashkohemi nje dite
po sa keq,spres dot aq vone
e dikujt tjeter do jem pergjithmone…

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:27

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
DASHURIA

per mua gjej nje shishe vere
ma hidh ne kupen e argjendte
po nisem per te fundit here
dhe pi per dashurine e shenjte

kercet direku i anijes
kur era rreh e ndehet terri
kur toka dalengadale ze fshihet
une pi per ty…

me pert tufani dhe stuhia
flamuri ngrihet pale-pale
per lufte larg me fton buria
shigjetat derhen vale-vale.

sme tremb aspak lufte e terbuar
sme tremb sfilitja,humbja,sherri
me tremb vec ndarja e trishtuar
vec ndarja e hidhur nga ty…


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:31

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mos mė largo nga Zemra, nese jam larg nga syt e Tu..

Mos mė thuaj, jeto nese nuk jam fati YT..

Vazhdo jeto,dhe vetėm mos haro..

SE SI UNE QE TĖ DUA, ASKUSH NUK TĖ DO ....
_______________________________________________________________


Mos u dorėzo

Kur gjėrat shkojnė keq siē ndodh, nganjėherė
Kur rruga qė shkel, duket kodrės pėrpjetė
Kur tė adhurat janė tė vogla, dhe xhebat bosh
Ti dėshiron tė qeshėsh, por duhet tė vajtosh,
Kur detyrimet tė shtypin poshtė nga pak
Pusho, nėse duhet, por mos u dorėzo.
Mos u tėrhiq edhe pse hapi ėshtė i ngadaltė
Duhet tė ecėsh para me njė shtysė tjetėr
Suksesi ėshtė dėshtim i kthyer pėrbrenda
Ngjyra e argjendtė e reve tė dyshimit,
Dhe kurrė s'mund tė shohėsh sa afėr je,
Mund tė jesh afėr edhe pse duket larg
Kėshtu pra lufto kur je goditur mė rėndė
Kur gjėrat shkojnė keq
mos u dorėzo!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:33

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Never say u are happy
when u are sad,
Never say u are fine
when u are not ok,
never say u feel good
when u feel bad,
& never say u are alone
when I'm still alive
_______________________________________________________________Ende e ndjej pranin tėnde


Ndjehem e ēuditshme
Mė duket se ē'do ditė tė jetės sime
E kam kaluar me ty.
Kam ndjenjėn se tė kam pranė,
kam ndjenjėn se ti ende po mė mbron pėrtej asaj
largėsie tė pafund.
Unė ende po jetoj me ty,por nuk e di a po jeton edhe ti me mua.?
As drita e diellit nuk mi ka verbuar sytė
sa mi ka verbuar shkėlqimi i syve tė tu.

Ah!!!!
Sa mė mungon ai shkėlqim.
Mė mungon aq sa mė mungon ti.
Nėse dashuria ėshtė kaq e ē'mueshme
pse Zoti e nderpreu atė.?
Mė mungon zėri yt ėngjėllor
Kam shumė nostalgji pėr aromėn e lėkurės tėnde,
mė shumė se ē'do gjė mė mungon ajo.

Sot ndjehem e ēuditshme,
sepse kam gabuar shumė herė me ty.
Tė kam bėrė tė ndihesh keq,
e pėr ēudi asnjėherė nuk jam penduar mė shumė se sot,
dhe sot mė shumė se kurrė po ndjej nostalgji pėr Ty......

Tė humba pėrgjithmonė por ende e ndjej pranin tėnde tek unė ....


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:34

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tradhėtia


Tradhėtia segziston qė sot
Egziston qė mot
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qė tradhėton
Duhet bukur tė mendoj
Se zemrėn tjetrit ja helmoj
E shpirtin ja dėmtoj

Si nė luftė e dashuri
Emrin e ka tradhėti
Nuk pyet rini as pleqėri
As besė e dashuri

Ajo nė cdo anė na ndjek
Ėndėrrat na i djeg
Planet tona i shkatėrron
E viktima kėrkon

Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh
Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatėrrosh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhėtu ėshtė dėnim
Ėshtė humbje e jo fitim
Se zoti kurrė sta harron
Nė fund shpirtin ta fėrkon

Harroni atė shprehje
Ju pleq e tė ri
Se nėse gjatė doni tė udhėtoni
Harroni tė tradhėtoni.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:36

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kur ti je prane ne jemi tre
une, ti dhe dshuria.
Kur ti largohesh ngelemi serisht tre
une, imazhi yt dhe vetmia.

**********************************
Per ty do te kujtohem
sa here te qesh dhe te qaj
Per ty do te ri te mendohem
gjithmone ne mendje e zemer do te te mbaj

**********************************
Ecim te dy ne reren e lagur
Veshtrimi tek ty me mbeti
Kur une te pyeta :Sa me do?
Ti ktheve syte nga deti!!!!

**********************************
Dhe une qe s'besoja ne asnje perendi
Dhe engjejt kotesi me dukeshin ne kete Bote
Se di se si lutem sa here te puth ty
"Mos e ler te me ike o Zot"


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:37

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Thone qe dhimbja eshte e bukur
Se brenda mban ty
Thone qe dashuria kurre s’mbaron
Kete thoje dhe ti.

Po sot une me sbesoj
As ne fjale as ne perendi
Se cdo gje qe une besoja
U zhduke nen syte e mi.

Thone qe njerezit s’harrohen
S’ndodhe kurre ne dashuri
Sa genjeshtare kjo bote
Genjeshtare ashtu si ti.

Mali me mali s’takohen
Po njerezit takohen nje dite
Uroj qe mos te ndodhe mes nesh
Se se duroj dot nje ndarje te dyte.

Thone qe ndarja ka force
Se brenda mbane merin
Si te te urrej ty
Kur se di c’po na ndodhe tani?

S’kam force as te qaj
Jo te luftoj per ty
Po te le te shkosh
Te pakten te jesh I lumtur ti.

Ndoshta nuk do shoh trishtimin
Qe ka zaptuar te bukurit sy
Do mendoj per vete
Do mundohem te harroj ty.

Jeta ka ndarje I dashur
Dhe sot edhe per ne te dy
Te uroj te mirat e kesaj bote
Te uroj nje tjeter dashuri.

Ndoshta keshtu te ndihmoje
Gje tjeter s’me ka mbetur tani
Une me kaq heq dore
Tani e ke rradhen ti.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Thu Oct 25 2007, 03:38

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
LOTET E SHPIRTIT TIM"

i perlotur i fyer me zemren e coptuar
dashuri e paster sonte per ty vuaj
krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti sdo pushoje me vite me muaj


lotet qe un derdhi ty ne shpirt ste prekun
vaji i shpirtit tim per ty eshte nje loje
lulet mbi zemren time te fyer te vdekun
shpirti im i vogel me vrau me thermoj


hapu varri im i ndjenjave te mia
digju shpirti im nga flakt e dashurise
ajo kurr sme ka dashte po me vret vetmia
jeta ime e shuar nga hiri i padrejtesise

shkretetire pafund pa ty me duket jeta
qofsh e lumtur shpirt mbi vajin e shpirtit tim
plage e zemres time duke qare un mbeta
vdekja mu afrua jeta ska kuptim


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Fri Oct 26 2007, 09:30

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ju Falemnderit e nderuara ^LoVe^ per Keto Poezi te mrekullueshme!
Smile
Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

11Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Fri Oct 26 2007, 11:07

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Faleminderimi te takon ty Tini,qe ma mundesove kete Smile e kam per kenaqesi postimin ne kete forum

Smile


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Tue Nov 06 2007, 06:54

Ma-Origa

avatar
Vizitor
shum bukur ^Love^ jane keto poezi edhe un them si Tini

13Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Tue Nov 06 2007, 10:34

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
flm Ma-Origano Smile

Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Wed Apr 02 2008, 01:47

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
Mergimi

Demiri Nexhin e donte shumė,
Por u martuan pa bėrė zhurmė
Shpejt celebrimin, njė tuf' me lule
Dhe muaj mjalti bėnė nė hyrje.
Ditė kaluan, kaluan muaj,
Lezeti doli si burr'e grua.
Nė vend tė seksit, tė dy ēdo natė,
Mendjen e vrisnin: S'dalin paratė.
Pa, ē'pa Demiri, filloi t'lėvizė.
Hyri nė borxh, bleu njė vizė.
Gjeti njė shok qė kish taksi:
-Nexhi, po nisem pėr nė Greqi!
Gruaja qau, u mėrzit shumė.
53 here tha: Qyqja unė!
Por ē'halle kishin, e dinte mirė,
Ndaj "rrugtėmbarė" tha pa dėshirė.
Shpirt - shtoi pastaj, tė mė premtosh,
Nėpėr Greqi, ngado tė shkosh,
Dua tė mbetesh Demiri vjetėr.
Mos mė tradhto me asnjė tjetėr!
-Kurrė, e dashur! Mos u mėrzit!
Ta garantoj me 100%.
Po edhe koha s'mė premton fare.
Vizėn e kam veē njėvjeēare.
Dhe unė, kėtu, ty do tė pres.
S'shkoj me kėnd tjetėr, ta di se vdes
S'mė hyn nė sy as mė i miri.
Ia tregoj vendin ēdo lloj qafiri.
E dhanė premtimin, pastaj u puthėn,
U nis Demiri, e mori rrugėn.
Nė Greqi mbrriti qė atė natė,
Tek ca tė afėrm nė Kallamatė.

Mirė s'i erdhi, por nuk e zgjati
Ishte Demir, u bė Dhimitraqi.
Pak kohė mė vonė, pėr pak lefta,
Nė njė kuzhinė gjeti dhulja.
Dhulepste shumė, gjer nė tė gdhirė.
Kur kish pushim, rrinte veē shtrirė.
Gjė tjetėr s'dinte punė e shtėpi,
Rralle pėrmall njė gotė krasi.

Siga - siga, afroi viti.
Njė ditė erdhėn ca shokė sto spiti.
Eja me ne, Demir, bre burrė!
Shkoi njė vit, ti ske dalė kurrė.
Rezistoi pak, por s'kish ē'tė bėnte,
I kishte shokė, ia mbushėn mendjen.
Dolėn sėbashku, tė gjithė parea.
E morėn rrugėn nga kafeneja...
Goxha megallo ishte taverna.
Tė ngrėnė, tė pirė, kishte dhe femra.
Vera Demirit faqet ia skuqi
E shpirtin peshė ia ēoi buzuqi.
Mesin e natės kur e lanė pas,
Nj'alamet femėr erdhi u qas.
Dukej sėlargu qė ishte zuskė.
Njė shok nė vesh: E njoh, ėshtė ruskė.
Po tė pėlqen, mundet t'i thuash.
Jepi leftanė, bėji ētė duash.
Ai nuk priti dy herė ti thonė.
E mori ruskėn, zuri njė dhomė.
Drejt tek krevati shkuan pa fjalė
Edhe u zhveshėn ngadal - ngadalė.
Pėrpjetė Demirit i hidhej zemra.
Kishte njė vit, s'dinte ēish femra.
U shtri ajo, ai po sipėr.
Po atė ēast iu errėn sytė.
Porsi rrufe kur kthjellt ėshtė qielli,
Pėrpara syve i doli Nexhi.
Mirė s'e kish futur, nė ēast e hoqi.
Me sa zė kishte, bėrtiti: Oqi!

Ruskės i tha tek vishte brekėt:
Perimeni ligo.S'kam ēi bėj gjinekės!

Ē'ta zgjat mė shumė, kaq historia.
Njė javė mė vonė, stin Allvania.
Xhepin me pare, njė thes me plaēka.
Gruaja priste, kish dalė pėrjashta.
Psi u puthėn, u panė, u ēmallėn,
Pa qejf Demiri, e mori fjalėn.
Fill e pėr pe, ndonse i lodhur,
Tregoi me ruskėn ē'i kishte ndodhur.
Qyqja, Demir! I zi, ē'mė thua!
Tė paska ngjarė njėsoj si mua!
Po, shyqyr Zotit, ke qėnė me fat!
Munde tė ikje, se ishe lart.
Dhe mua m'erdhėn prapė mendt nė kokė.
Desha tė ikja, po isha poshtė

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

15Normal Re: Poezi te ndryshme! prej Wed Apr 02 2008, 02:53

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

fantastike!!!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi