Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Humor Dhe Barceleta » Poezi Humoristike

Poezi Humoristike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Poezi Humoristike prej Fri Oct 26 2007, 12:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Dashuri nuk eshte nje patate qe hahet brenda nje nate ajo eshte nje shtylle betoni qe kur e prek te ze tensioni.
_______________________________________________________________

Memedhe quhet toka
ku per dhjame qeni te shkon koka
ku kam dashur meme e ate
ku fajdet te grine parate
ku kam fis e ku kam fare
ku ska drite po pishtare
ku te mbyt pluhury,tallashi
ku kercet e pret kallashi
ku ka diamant dhe ar
ku sgjen uje per tu lare
Memedhe eshte kjo cope toke
qe te ben me dhimbje koke
ku po shemben kombinate
dhe hajdutet ngrejne pallate
ku ben ligji kondrabanda
dhe nje pjese punojne ne banda
ku bejme cmos shesim dhe dhembet
vec te ikim nga syte kembet.
Memedhe quhet ky vend
qe ka deputete me mend
qe perleshen dhe bertasin
qe nuk dine as vete se c'flasin
ku ka ligje dhe rend
ver per forme jo me gjithemend
ku te grijne dhe te bejne sallate
jo me lart po ne gjykate
ku per kunje tjetri te zhvesh
e polici ri e qesh
ku te tredhin "duke qare"
si vellezer opozitare
Dhe kete tua dish per nder
se ka dhe tritol nen dere
ku rroj me gaz e me shprese
te gdhihem gjalle ne mengjes
ku ka buke veresie
dhe mijera lypsare si hije
ku nje vrases e nje gomar
vlejne me shume se nje shkrimtar
ku ngroh veze revolucioni
ku te grijne me ate gjys pensioni
ku c'kish bere "demokracia"
i fshin meritokcracia
ku gjithcka "lind" nga asgjeja
ku te te merr shpirtin TVSH-ja
ku zihen burrat si gjelat
kush e kush ti marre thelat.
Militaret, ish-sekretaret
per kolltuk na vijne te paret
memedhe eshte dhe milioni
beci, vila, telefoni
wiski, vere e rakia
kur ty xhan te ka "Partia".


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Poezi Humoristike prej Fri Oct 26 2007, 12:02

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Syri yt i bukur, vdeksha une per ty,
Buza jote e kuqe, vdeksha une per ty,
Faqja jote si pjeshke, vdeksha une per ty,
Floket e tu si pras, vdeksha une per ty,
Ah ai shoku yt dje, krah per krahu, vdeksh ti ishallla.

* * *
Hap syte, te shoh ty,
Mbyll syte, te shoh ty,
Hap televizorin, te shoh ty,
Shkoj tek dritarja, te shoh ty,
Ho mi debile, ik qe anej.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Oct 27 2007, 03:57

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Dashuri e cmendur

Une e di qe ti e di,
Ti se di qe une e di,
Ne te dy e dime,
Ate qe s'duhet ta dime....Shikimi

Une te pashe,
kur ti me pe,
pse bere sikur s'me pe,
kur une te pashe qe ti me pe?Dashuria informatike

Zemra ime tastiere,
zemra jote diskete,
Dashuria jone,
WINDOWS 98`


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Oct 27 2007, 03:59

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kreh balluket dit e nat
kok'n e shkret s'e le rehat
perdor vajra, xhelra, llaqe
tu bo koka porsi faqe.

Tre pasqyra na i theve
me parfum tere lagjen leve
kater pale kepuc i grise
mendjen goces dot s'ja prishe.

Ty te ndiqka fati i keq
goca t'qelloi e ftoht akull
i mjeri ti cke per te heq
do pendohesh qe je mashkull.

Por 1 dit do dashurohesh
prandaj, mos e merr me ngut
por ta dish qe do pendohesh
nusja n'shishe ka me t'fut.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Oct 27 2007, 04:02

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Vajze me pretendime

Kisha ngelur keq,
Beqare e pa martuar.
Kush me kishte ardh'
I kisha refuzuar.

Jo per gje
Po kisha pretendime
Vij nga der e madhe,
Me nam rraca ime.

Tani ta vazhdoj ,
Atje ku e lash.
Shum keq kisha ngelur,
Sic jua thash.

Te tere fshatit ,
I kish hyre halli per mua.
"Ngeli vajza ne dere,
U rrit u be grua."

Kushuri te panjohur
Filluan te dalin,
Nje te milte lopen
Nje te milte kalin.

Filluan te me cojne
Ne Xhami e Kisha,
Isha 18,
Magji than qe kisha.

Kur pane qe nuk nxorren
Dot qime nga qulli.
U hodh halla,t'me cojne
Ne Tiran te Luli.

S'lane njeri te shenjte
E harixheshk pa me cuar,
Por me ne fund u martova
Te 60-at sa i kisha kaluar.

Lumturi e madhe,
U mbush shtepia plot.
E levdonin dhendrin,
Qe na ish poliglot.

Te Shtunen,naten e dasmes,
Lumemadhi burri im,
Beri bishtin pyk,
Dje isha ne varrim


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Oct 27 2007, 04:03

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Floke Jeshilja

n'internet kafe ty mi floke jeshile t'pash
me nji te pame n'dashni me ty rashe
mausin me dore e preke
t'gjith robt i mahnite e i meke

n'tastjere kur m'shkruje plot elegance
mu duk vetja sikur isha n'france
flok jeshile t'mort e mira
zemres sime iu plotsu deshira

emailin prij ekranit tat e vodha
ne me iher nji postcard dashnie ta cova


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Oct 27 2007, 04:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tosi, Sala, Kaso Kosa dhe arixheshka:

Tosi:
Ja ku u takuam
Nė fundin e lojės
O doktor i vdekjes
O Cub i Tropojės
!

Sala:
Unė kėtu kam qėnė
Si sot dhe mė parė,
O Kryehajdut
O Megakusar?
E po kėsaj here
N’munjtsha me tė kap
Mjekrėn krejt ta rruaj
More mjekėrcjap?


Tosi:
Merr njė brisk, o, Salė
Tamam pas oxhakut
Dhe mė rruaj mjekrėn
Nė fundin e barkut.


Kaso Kosa:
E gjizose, fare
Nano, kėtė herė
Sala ėsht' Doktor
S'ėshtė aspak berber.


Arixheshka:
Jo, o, shoku Kaso
Sala s'ėshtė Doktor,
Ėshtė, o traktorist,
Ose minator.
Harrove zotėrote
Vjet se ē'na punoi
Me tritol e rruspa
Veshėt na shurdhoi
.

Sala:
Arixhofkė e dreqit
A kupton ē'po thue
Tosi edhe tye
Tė paska drogue.
Se tė marr pushtetin
Kėtu ma s'do rrish
Me kallėp tritoli
Kasollėn ta prish.


Kaso:
Ē'pate arixhofkė
Qė kujton tritolin
Ē'pate qė e zgjove
Nga gjumi gogolin!?..


Tosi:
Rri rehat, o, Kaso
Mos na bėj rrėmujė
Se Berisha mbytet
Nė njė pikė ujė.


Kaso:
Meqė sot tek ne
Sytė i kanė tė tėrė
A mund tė na thuash
Katėr vjet ē'ke bėrė?


Tosi:
Do t'i them, o, Kaso
Njė nga njė me radhė
Sala la kur iku
Prapa njė gėrmadhė
Dhe le ta shikojė
Ai qė ka sy
Mbi gėrmadhė tė Salės
Bėmė shtetin e ri


Sala:
Atė shtetin tuej
Unė menjėherė
Sa tė marr pushtetin
Do ta hedh nė erė.
Prap do ta baj vendin
Det edhe tėrmet
Shqiptarėt e mi
S'kanė nevojė pėr shtet.
Kujdo si tė dojė
Le t'i presi palla
Mė kot Edi Rama
S'thotė doktor Rumpalla


Arixheshka:
Tė lutmi, Berishė
Aman, mblidhi zoqjtė
Me kėto qė thua
Na tremb kalamoqtė


Tosi:
Vazhdojmė, o Kaso
Aty ku filluam
Qindra kilometra
Rrugė neve shtruam
Nga Jugu, Veriu
Lindja, Perėndimi
Gjithė vendin e kthyem
Nė kantjer ndėrtimi.
Kush ka sy tė shohė
Unė s'kam ē'them tjetėr
Salė mezi bėri
Gjashtė kilometėr!


Sala:
Jini maskarenj
Qė kaq shumė punoni
Kėshtu me hilera
Doni tė fitoni
Kjo taktika juej
Nuk zan vend tek unė
Tė fitosh me llafe,
Jo si ju me punė.
Kjo taktika juej
Krejt, gafil mė kapi
S'asht'aspak e ndershme
Tė fitoni prapė.


Tosi:
Doktor Dinamiti
Ti e di dhe vetė
Jona s'ėshtė taktikė
Ėshtė realitet.
Pėr ēdo metėr rrugė
Qė dhe natėn shtrohet
Kampi yt BF
Si demi tėrbohet.


Arixheshka pyet Kason:
Ē'do tė thotė BF?..
Qė sapo pėrmendėn
Se unė e kuptoj,
Pak a shumė:"Bėj Fėndėn"


Kaso:
Mund tė jetė "Bėj Fėndėn!"
Siē thonė nga Vlora
Por dhe mund tė jetė!
Jepi: "Bėja Fora.."


Sala:
Fora do t'ja bėjmė
A tė humbtė vula
Se nuk jemi vetėm
Pėr byrek e pula.


Tosi:
Nė njė hu tė kalbur
Gomarin e lidhe
S'fitohet pushteti
Me pesė karavidhe..


Sala:
Ja, e nxore kokėn
Besa, pasha nderin
Me kėtė fjalor
Mė kujton Enverin
Prap me babė Enverin
Dridhe, Nano, dridhe
Ai tha pėr Ballin:
"Shportė me karavidhe!"


Tosi:
Lėre Enver Hoxhėn
Aty ku ka rėnė
Po tė ish Ai
E shihje BF-nė.
S'do hidhej Shpėtimi
Si njė karkalec
Do rrinte si pulė
Fshehur nė kotec.
Ndėrsa Theodhori
Qė e ke merak
Do futej nė ferra
Porsi njė spurdhiak
Ndėrsa ti nė bjeshkė
Do dilje kaēak


Kaso:
Ato qė ka bėrė
Nanua na tregoi
Ē'do tė bėjė Berisha
Sikur tė fitojė?


Sala:
Dihet puna ime
Kaso, o, kulish
Ē'ka ndėrtuar Nano
Unė do t'i prish.
Tė gjithė komunistėt
Do t'i tėrheq zvarrė.


Arixheshka:
Kot thonė pėr Saliun
Qė ėshtė i marrė.


Sala:
Unė marr pushtetin
S'jam aspak nė hall


Tosi:
Unė them se s'tė duan
Kėtu, or, budall
Por po tė votuan
Tė paēin hallall!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Poezi Humoristike prej Mon Oct 29 2007, 07:12

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Enver Hoxha diskuton pėr situatėn me Sali Berishėn dhe jep porosira tė tjera- Nga Arben Duka-


Enver Hoxha:

Biri im i dashur
Qė zbrite nga malet
Dhe ndonjė gabim
I vogėl tė falet.

Dhe ndonjė gabim
I vogėl tė falet
Sepse mė je ndeshur
Fort me dixhitalet.

Po tash qė me shi
Na e ktheu vera
Po tė vinė prej babės
Porosi tė tjera.


Sali Berisha:

Folė, o babė, i dashur
Folė, o bacė, Enver
Me njė fjalėn tėnde
Hidhem nė humnerė!

Pėr asnjė ēast bosh
S’ta lashė istikamin
Me njė fjalėn tėnde
Unė djeg gjithė vatanin!

Me njė fjalėn tėnde
E qėroj Bollanon
Vras Alfred Moisiun
Edhe Fatos Nanon.


Enver Hoxha:


Ty, mor, Sali biri
S’tė kam hiē merak
Se je siē ke qenė
Trim dhe luftarak.

Se je siē ke qenė
Trim dhe luftarak
Aq sa dhe Partia
Tė hyri nė hak!

Aq sa dhe Partia
Tė hyri nė hak
Sepse tė dha grada
Nga tė gjithė mė pak.

Sepse tė dha grada
Nga tė gjithė mė pak
Dhe gjithnjė pėr ty
Kishte vėnė njė cak.

Edhe gjithnjė pėr ty
Kishte vėnė njė cak
Ndaj dhe tė ka bėrė
Kjo punė pak idhnak.

Tani dėgjo mirė
Se nuk ta kam ngenė
Tė bėjmė pak pushim
Se boll vramė e premė.

Vėrtet fjalėn time
Ti e ke kushtrim
Por jo pėr tė vrarė
More biri im!

Por jo pėr tė vrarė
More Sali xhani
Se pėr 1000 vjet
Ėshtė pėrmbushur plani.

Se jemi rralluar
E s’kemi mė duk
Unė vrisja me plumba
E ti me pambuk!


Sali Berisha:

Komandant i dashur
Unė s’jam eunuk
Tė heq dorė nga pushka
Tė qes me pambuk.

Tė heq dorė nga pushka
Betejėn ta humb
Derri pėr tė ngordhur
Do patjetėr plumb!

Do patjetėr plumb
S’e them vetėm unė
Dhe derrat e dosat
Janė shtuar shumė!


Enver Hoxha:

Le tė shtohen bir
Aq edhe mė shumė
Pėr kauzėn tonė
S’prishin ndonjė punė.

Pėr kauzėn tonė
S’prishin ndonjė punė
Nuk merret me derra
Shqipja nė furtunė.

Ti je bir shqiponje
Bir i Vuēitolit
Ke detyrė tė bėhesh
Si punė e gogolit.

Si punė e gogolit
Tė bėhesh, o burrė,
Po vetėm t’i trembėsh
Mos t’i vrasėsh kurrė.

Se na i do puna
O bir zemėrhekur
Mė mirė tė trembur
Se t’i kesh tė dehur!

Mė thotė Mao Ce Duni
Kur llafos me tė
“Njė kokė qė kėputet
nuk u ngjitet mė”!

Biri im i dashur
Mos t’u ndaftė e mira
Tani do vazhdojmė
Me ca porosira.

Me ca porosira
Qė mė vinė nė ment
Se aty iu duhet
Tash njė president!

Tash njė president
Prej lisi e leshi
Jo si ai imi
Jo si Haxhi Lleshi!


Sali Berisha
:

Ėshtė pak problem
Punė e presidentit
Jo se do ta zgjidhim
Tamam pas talentit.

Puna e talentit
Ka mbetur tek ura
Puna ėshtė se kemi
Shumė kandidatura.

Shumė kandidatura
Prej liri, prej leshi,
Kuptohet asnjėra
S’ėshtė si Haxhi Lleshi.

S’ėshtė si Haxhi Lleshi
Flakė e vetėtimė
Po tė gjitha janė
Nga ēanaku ynė.

Nga ēanaku ynė
Prej asaj lėtyre
Ose komunistė
Ose bij tė tyre.


Enver Hoxha:

Pėr kėtė unė kurrė
S’kam qenė pesimist
Se vendin tė tėrė
Kisha komunist.

Kisha komunist
Pėr botėn fanar
Dhe pėr 1000 vjet
Hodha pleh e farė.

Ne jemi si bari
Qė kurrė s’farohet
Sa mė shumė kositet
Aq mė shumė shumohet.

Ndaj dhe juve hani
Copėn e hallallit
S’mund tė dal nė krye
Njė kopuk i Ballit

Me ē’u bėra unė
Medet e medet
Nuk e marrin veten
Sot e 1000 vjet.

Pėr njė gjė gjithmonė
Kam qenė i sigurtė
Pėr ty lashė mbrapa
Njė popull tė urtė.

Njė popull tė urtė
Kokulur si ka,
Po s’i bėre mėmėn
Nuk tė thotė baba.

Ta mbaje nė vathė
Duhej goxha bythė
Po mua baba
Mė thoshin tė gjithė.


Sali Berisha:

Komandant i dashur
Dihej ajo punė
Tė kish babė vatani
Dhe Godua dhe unė.


Enver Hoxha:

Mos fillo me emra
Se nuk mbaron kurrė
Mė kishin baba
Tejembanė, o, burrė.

Mė kishin baba
Grurė e jo kashtė
Dhe ata nė burg
Edhe ata jashtė.

Madje, kur kam ikur
Ahere nė muzgje
Mė shumė se kudo
Mė kanė qarė nė burgje!

Mė kanė qarė nė burgje
More i bekuar
Atyre mė shumė
Ua kisha lėruar!

More, Sali biri,
U llafosėm shumė
Flasim sėrish nesėr
Tash mė flihet gjumė. lol!

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: Poezi Humoristike prej Sun Nov 04 2007, 06:45

Ma-Origa

avatar
Vizitor
te lumt ^LoVe^ shum nice.

10Normal Re: Poezi Humoristike prej Sat Aug 23 2008, 10:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
U hap lajm, na la pa gojė
Shkon Saliu nė Tropojė
Kohė e gjatė sa njė kurbet
Nuk janė pak, 11 vjet...

Ē’e ka ndalė, do pyes dikush?!
Mos gėrmo more babush
Fjala e nderit ėshtė garant
Jo, s’ka qenė emigrant...

Por me kaq s’mbaron ēudia
Nė kėmbė ėsht’ ngritur policia
Njė plan masash top sekret
Po ēojnė djalin n’shpi tė vet.

Ka nis Sala tė gatitet
Nė mendime pėrpėlitet
“Do tė di t’i marr mirė kthesat
Kam arsye pėr mungesat...

..Do t’u them bashkėqytetarėve
Kushėrinjve tė tė parėve
Se skam qenė veē nė Tiranė
Po qark globit anembanė...

...Mė kuptoni s’ka qejfmbetje
Se kudo kam gjet mbėshtetje
N’ Bagladesh ka shku jehona
Tė gjithė i dinė sukseset tona.

...Sot po bindet bota mbarė
se Shqipėria ėshtė fanar
Fort ėsht’ zgjat lesh i zarikės
Njė hap para Amerikės.

…Do t’u flas e do betohem
Se pėr ta un po mundohem
Nuk vė natėn gjum’ nė sy
Dersa nė NATO t’kemi hy

...Do t’u flas tamam tamam
Pėr Bashkimin Europian
Si sfilitem, bėhem copė
Qė ata tė hyjnė n’Europė

…Do tu flas o siē di vetė
Do t’u flas pėr internet
Si do shkojė dhe n’ato male
Shqipėria Dixhitale.

...Ēfarė kam bėrė do them me bujė
( n’fakt kam bėrė njė vėrė nė ujė)
Se pėr ta kam lėnė dhe leshtė
Miratova taksė tė sheshtė

...Do t’u flas pa hezitime
Se sa shumė po mbledh tatime
Mbi suksese hedhim valle
Taksė do ketė edhe nė hale.

Pėr gjithēka un do t’u flas
Opozita tė pėlcasė
Tė guxojė tė mos jetė e butė
Ia kam fut nė Kushtetutė...

..Muhabetin do ta ngas
dhe pėr ēmimet do t’u flas
nuk ka faj Sali Kumbari
u rrit nafta, ra dollari.

Do t’u flas edhe pėr KESH-in
Dhe pėr mishin dhe pėr preshin
Dhe pėr djathin dhe pėr kosin
Shum’ pėr Ramėn pak pėr Tosin

..N’daēin do u them pėrrallėn
Ē’bėmė me deputet Ballėn
Xhozi me xhudo pėr zhelesh
Unė po, menaxher motelesh…

Ndonėse ėshtė pak si me spec
Do t’u flas dhe pėr Gėrdec
Do m’besoj e gjithė malėsia
Se, ku binte, nuk e dija...”

Fol Sali tė lumtė goja
Ti kujton se s’tė njeh Tropoja?
Tė kanė pasur nė mėhallė
Ndaj tė dinė dhėmb’ e dhėmballė


Vargje tė nėnshkruara

Arbėr Luznaku, Peshkopi


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi