Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » Kuriozitete!

Kuriozitete!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg

Ēdo foshnje pas lindjes ka saktė 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 mė pak. Ekspertėt kanė zbuluar se shumė eshtra gjatė fazės sė zhvillimit tė njeriut shkrihen ndėrveti dhe kėshtu forcojnė skeletin e njeriut.

Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė rėndė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.

Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.

Fėmijėt me sy tė zi reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy ngjyrė qelė.Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reakcion i shpejtė p.sh. futboll. Ndėrsa fėmijėt sykaltėr janė mė tė mirė nė sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtė, p.sh. Golf.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Eshtrat e njeriut janė katėr herė mė tė qėndrueshme se qeliku.

Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.

Mushkėria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte njė fushė tenisi, d.m.th. 100 m².

Enėt e gjakut tė njeriut (tė kapura njėra pas tjetrės) janė 2,5 herė mė tė gjata se ekuatori.

Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr asnjė asht i njeriut nuk ėshtė mė i vjetėr se 20 vjet-sepse eshtrat pėrtrihen rregullisht


69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.

Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:28

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Guri nga tėmthi i rėndė mė se 6 kilogram u largua nga tėmthi i gruas 80 vjeēare nė Londėr ,Angli mė 29.12.1952.Operimin e kreu dr.Hemfri Artur nga spitali Ēering Kros.

"Little boy" (djaloshi i vogėl)quhet bomba e cila ėshtė hedhur nė Hiroshimė.Bomba ishte e gjatė 3.04 metėr dhe e rėndė 4.080 kilogram.

Njeriu me dhėmbė mė tė fortė ėshtė Gjon Masi nga Belgjika.Nė nėntor tė vitit 1978 me dhėmbė arriti tė tėrheq 2 vagona edhe atė tė rrėndė 126 ton.

Nė gusht tė vitit 1992 nė spitalin e qytqtit nė Ontario,Kanada ėshtė lajmėruar gruaja 42 vjeēare me "dhimbje tė lehta nė bark".Nga barku i saj janė larguar 2 533 sende prej tyre 947 gjilpėra tė cilat ajo i kishte gėlltitur me vite,

Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.


Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.

-Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.

-Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.-...zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes


Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

-Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42
km2.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.

-Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

-Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

-Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

-Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.

-Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.

Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.

-Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5%tė pasurisė nė botė.


Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

-Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

-Cdo 1 person nga10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

-Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesanė Dublin.

-Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.

-Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluarapėrfundon nė koshat e pleravePeshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 erė
nė ditė

Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nėsistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:33

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533
nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin..

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%.
Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė
tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė rėndė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.

Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.

Fėmijėt me sy tė zi reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy ngjyrė qelė.Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reakcion i shpejtė p.sh. futboll. Ndėrsa fėmijėt sykaltėr janė mė tė mirė nė sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtė, p.sh. Golf.

Eshtrat e njeriut janė katėr herė mė tė qėndrueshme se qeliku.

Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.

Mushkėria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte njė fushė tenisi, d.m.th. 100 m².

Enėt e gjakut tė njeriut (tė kapura njėra pas tjetrės) janė 2,5 herė mė tė gjata se ekuatori


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:37

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tranzistori mė i vogėl
Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertikal

Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.

Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.


Substanca mė e ėmbėl
Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.


Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.

Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².

Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.

Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.

Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.

Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.


Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).
Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.

Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.

Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.
Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Kuriozitete! prej Thu Nov 01 2007, 09:40

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

-Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

-Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri me modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


-Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.

-Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

-Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

-Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.

-Numri mė i madh i tė vde****e nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.

-Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

-Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42
km2.

Little boy" (djaloshi i vogėl)quhet bomba e cila ėshtė hedhur nė Hiroshimė.Bomba ishte e gjatė 3.04 metėr dhe e rėndė 4.080 kilogram.

Njeriu me dhėmbė mė tė fortė ėshtė Gjon Masi nga Belgjika.Nė nėntor tė vitit 1978 me dhėmbė arriti tė tėrheq 2 vagona tė rėndė 126 ton.

Nė gusht tė vitit 1992 nė spitalin e qytqtit nė Ontario,Kanada ėshtė lajmėruar gruaja 42 vjeēare me "dhimbje tė lehta nė bark".Nga barku i saj janė larguar 2 533 sende prej tyre 947 gjilpėra tė cilat ajo i kishte gėlltitur me vite,


Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.

Njeriu mė i rėndė nė historinė e mjekėsisė ishte Xhon Brouer Minoh nga rrethina e Uashingtonit i cili ishte i trashė qė nga fėmijėria.Nė mars tė vitit 1978 ai u dėrgua nė spitalin universitar tė Sietelit,pėr shkak tė problemeve tė mėdha tė frymėmarjes dhe tė zemrės.Sipas mjekut Dejvid Shvarc,nė momentin e pranimit ai peshonte mė se 635 kilogram.Pas dietės 16 mujore ai u lėshua nga spitali me peshė 216 kilogram.Nė momentin e vdekjes mė 10.09.1983 ai peshonte 362 kilogram.

Pjesėtarėt e fisit Tutsu ose Vatus , tė cilėt jetojnė nė Ruandė dhe Burundi nė Afrikėn Qendrore janė njerėzit mė tw gjatė nė botė.Gjatėsia mesatare e tyre ėshtė 184 centimetėr100 vjet nga fluturimi i parė
12 sekondat qė e ndryshuan botėn
Vėllezėrit Wright e filluan epokėn e aviacionit mė 17 dhjetor tė vitit 1903. Prej asaj dite, zbulimi i tyre e bėri botėn mė tė vogėl...

Nė mitologjinė greke Ikarusi ishte i pari qė e provoi rrezikun nga ngjitja e fletėve me anė tė dyllit dhe ngjitjes nė qiell (ra nė oqean dhe u mbyt). Mirėpo, para 100 vjetėve vėllezėrit Wilbur dhe Orville Wright e filluan epokėn e aviacionit modern me njė ngjarje mjaft modeste: ata e mbuluan me njė pėlhurė tė bardhė njė skelet prej druri, ia vendosėn njė motor prej 12 kal fuqive tė pėrgaditur nga ta, dhe u ngjitėn nė qiell... Vetėm pėr disa sekonda...
Nė 17 dhjetor tė 1903-shit, katėr fluturimet e shkurta tė kėtyre dy vllezėrve afėr vendit tė quajtur Kitty Hawk, nė gjatėsi prej 120-852 feets (njėsi matėse amerikane), e ndryshuan krejtėsisht botėn. Kėto ishin fluturimet e para tė kontrolluara, me makina mė tė rėnda se ajri. Ėndrrat e fėmijve qė nga koha greke dhe tė shkencėtarėve si Leonardo da Vinēi mė nė fund u realizuan.
Sot aviacioni vazhdon tė bashkojė shkencėn dhe artin, tė panjohurėn me matematikėn. E solli botėn mė afėr, duke eliminuar izolimin gjeografik. Ja solli turizmin masave tė mėdha, e shpejtoi tregtinė dhe ia zgjeroi horizontet secilit, duke filluar prej poetėve e gjer te polikanėt dhe zbuluesit. Mirėpo, pėr fat tė keq i transformoi edhe luftėrat, duke i bėrė mė vdekjeprurėse duke u dhėnė njė mjet tė ri dhe tė rrezikshėm.
Mu pėr kėto arsye pozitive dhe negative, aeroplani fitoi njė vend tė posaēėm magjik nė imagjinatėn e njeriut dhe u quajt "zbulimi mė i madh i shekullit

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Kuriozitete! prej Tue Nov 06 2007, 06:51

Ma-Origa

avatar
Vizitor
te lumt ^LoVe^

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi