Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Internet2 - me shpejtėsi 100 gbps

Internet2 - me shpejtėsi 100 gbps

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Internet2 - me shpejtėsi 100 gbps prej Sat Nov 03 2007, 11:21

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Internet2 - me shpejtėsi 100 gbps

Shpejtėsi qė sot ėshtė e paarritshme edhe nga rrjetet lokale "Ethernet" mė tė shpejta, tek interneti amerikan i gjeneratės sė re ėshtė shndėrruar nė realitet. Konsorciumi "Internet2", ne fakt, ka plotėsuar azhurnimin e rrjetit tė tij ultra tė shpejtė, qė arrin deri nė 100 gigabajt nė sekondė, njė gjerėsi bandwidthi e pėrfituar duke inkorporuar 10 fije optike prej 10 gbps secila.
Kulmi i arritur shėnon plotėsimin e njė pėrpjekjeje ambicioze, qė synon tė rrisė kapacitetin dhe fleksibilitetin e burimeve tė rrjeteve, burime tė vėna nė dispozicion nga nevojat, nė ndryshim tė shpejtė tė bashkėsisė sė “Internet2”, ka deklaruar Doug Van Houweling, president i konsorciumit qė zhvillon dhe menaxhon “Internet2”.

“Akoma mė e rėndėsishme - ne besojmė se rrjeti ‘Internet2’ dhe kapacitetet e tij tė reja do tė luajnė njė pjesė thelbėsore nė mundėsimin qė anėtarėt e konsorciumit tonė t’i japin njė strukturė tė fortė infrastrukturės kibernetike, pėr tė cilėn ka nevojė komuniteti ynė pėr tė pėrballuar kėrkesėn e vazhdueshme”.

E reja tjetėr e shpallur nga konsorciumi amerikan ėshtė implementimi i teknologjisė “Dynamic Circuit Network” (DCN), qė u lejon kėrkuesve qė tė aktivizojnė njė lidhje point-to-point prej 10 gbps, me kolegė tė tjerė qė pėrdorin Internet2.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi