Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Si te rivendosesh njė databaze!

Si te rivendosesh njė databaze!

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si te rivendosesh njė databaze! prej Sun Feb 04 2007, 04:31

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Pėr te rivendosur(restore) databazen e Websitit tuaj qe nuk ėshtė me e madhe se 3-5 MB you mund te perdorni phpMyadmin. Nėse databaza juaj ėshtė me e madhe se 8MB atėherė ju duhet ta ndani ne pjesė te vogla ose perdorni Bigdump ( http://www.ozerov.de/bigdump.php ) njė program qe perballon databaza me pėrmasa te mėdha.
Tani besoj se ju keni phpMyadmin dhe keni njė kopje te databazes ne komjuterin tuaj, ndiqni kėto hapa te thjeshta:

1- Nėse ju keni njė databaze ekzistuese duhet te fshini te gjithė skedaret e saj. Ėshtė e domosdoshme njė kopje e databazes aktuale sepse mbasi ta keni fshirė nuk ka rrugė mbrapa. Seleksiononi te gjithė skedaret dhe klikoni Drop.

2- Kur klikoni drop do tė shikoni kėtė Lajmerim

Kliko Yes nėse jeni i sigurtė. Databaza juaj tani ėshtė bosh.

3- Klikoni mbi databazen qe boshatiset dhe pastaj SQL

Tani ka dy rrugė pėr ta kaluar databazen ne server: Figura


A Duke e vendosur (copy&paste) permbajtjen e databaes direkt ne dritare, kjo ėshtė e mundur kur databaza ėshtė e vogėl.
B Duke perdorur butonin pėr ta ngarkuar databazen nga direkt kompjuteri juaj.

4- Klikoni butonin GO dhe prisni deri sa databaza te jetė ngarkuar plotėsisht. Ky proces mund te haje kohe, varet nga madhėsia e databazes merrni njė kafe dhe prisni. Kur ēdo gjė te kėtė mbaruar do tė shikoni Kėtė dritare Databaza juaj u ngargua me sukses.

Vini re!
Figurat dhe emrat e databazave ne kėtė artikull janė perdorur si shembuj dhe mund te ndryshojnė nga ato te serverit tuaj.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi