Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » Historia e Malesis

Historia e Malesis

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historia e Malesis prej Mon Nov 05 2007, 06:33

Ma-Origa

avatar
Vizitor
Malsoret ne Mal Te Zi kane nje te kaluar te ndritur Malesai Kreshnike edhe sot flet me shie te madhe per trojet e saj , te lara me gjakun e bijve me te mire te saj gjat luftrave shekullore kundra armiqve te shum popujve ne Ballkanit .Keta kreshnik e quajen veshte malesore ,sepse jetojne neper male te thepisura, plot shkembij , suka ,kodra gerxhe .... Besa , mikepritja e trimeria jane cilesit me te bukura qe trashigoi malesori nga baballaret,gjysherit,stergjysherit e tij.Ca malesore edhe sot me andje i bajen cakshiret prej tirkut , carapat e sotlisura,brezin,xhamadanin me shirita ,jelek e qostek, kurse femrat xhubleta te stolisura me tertil te punuara me kujdes me te lart prej spikut e trikut.Malesoret jetonin aty ku s'mujten te jetonin dikur njerzit e qytetruar.Me njerz luftarak si keta Malesore, te ciet u rriten me pushke ne dore ,armiku edhe pse ca here me i forte se ata nga fuqia,e kishte veshtire te realizonte qellimet e tija grabitqare.Keto jane vetem cilesi te karakteri i Malesorit.Tani disa cilesi kane filluar te zbehen .Per cilesit e traditat e malesorit kane shkruar shum njerz te pendes si te kombesise shqiptare,ashtu edhe te huaj,por te paket jane ata qe gjer me sot kane bere perpjekje serioze ne mbledhjen e pasurise pa cmuar folkorike ne te cilen pasqyrohet jo vetem e kaluara e ndritur e malesorit ,por edhe cilesit e traditat e tija.

2Normal Re: Historia e Malesis prej Mon Nov 05 2007, 06:49

Ma-Origa

avatar
Vizitor
Karekteristikat e te folurit: Karaktersitike e te folurit te Shqqiptareve te Malesise eshte perdorim i togjeve zanore "UO","UA",DHE"U"(NASALE) ne vend te peremrit "UNE" dhe veshtes se trete te prezentit te foljes ndihmtare. Te folurit e Malesise ruane ne shum niansa karaktersitikat e gjuhes se Buzukut (Shekulli i XVI TE)Pra te folurit e Malesise eshte nen ndikimin e gjuhes letrare e te cilivizimit ne pergjithesi ne evolim siper.Ne malesi perdoret"a" ne vend te foljes "eshte",pastaj"i" ne vend te numrit "nje" p.sh "ihere" ne vend te "nje here" "kin" ne vend te "kishim" "in" ne vend te "ishin" etj. Ne Malesi shqiptohet qaret:c,q,gj,xh.Te Folurit e Shqipetarve te Shtojit dhe rrethit te Ulqinit ,dallohet fare pak nga ai i Malesise .Ne Ulqin perdoret "nelt",ne vend te "lart","atjenit" ne vend te "atje"."isht" ne vend te "eshte ","c'ish ne vend te c'eshte etj.

3Normal Re: Historia e Malesis prej Mon Nov 05 2007, 06:58

Ma-Origa

avatar
Vizitor
Zakonet ne Malesi:Ne Malesi jane ruajtur edhe sot disa zakone rreth lindjes se femijes.Origjinen e vet kane shum te vjeter dhe jane te ngjajshme me zakonet e popujve tjere te Ballkanit .Lidhja e djalit te malsoret eshte gezim i madh.Kur ndokujt i lind djale jepet lajmi ne tere fshatin dhe shtijne me pushke ose revole dhe thone:"u rrite me jete".Kure lind vajze nuk shtijne me revole ose pushke, por thone:"shyqyr qe ka p'shtua nana e ishalla vajzes djali" .Grat e fshatit kur vijne te shofin nenen ne lodhnim thone:"mashalla" qe femia mos te marre mesysh.Eshte zakon qe ne djepin e femise te hullet bare i njome .Femijes mashkull zakonisht pergim(pergzim).Femia lahet vetem ne mengjes ,nese larja behet ne mbramje ,uj nuk derdhet naten,por ne mengjes heret.Ujin e derdhin ne rreje te ndonje bime me deshire qe femija te rritet.

4Normal Re: Historia e Malesis prej Mon Nov 05 2007, 09:04

Ma-Origa

avatar
Vizitor
Malesia ka shum Heroje Malesia!!Bijte e Malesis luftuan si trima te vertet me pushke ne ndore!! Rrofte Malesia Etnike!

5Normal Re: Historia e Malesis prej Tue Nov 06 2007, 02:52

Ma-Origa

avatar
Vizitor
Martesa Shqiptare ne Mlesi:Shqiptaret e Malesis kane ruajtur shume zakonet e kaluara e vencanarisht ato rreth Martesese.Dikur ai fis ose shtepi qe ne shekuj me rradhe nuk eshte korit as ne lufte as ne kohe te paqes i ka martuaa ma shpejt bijat e veta.Sot kjo tradite eshte duke u zhdukur.Ka qilluar qe vajze te ia caktojne fatin edhe e pa e njohe bashkshortin ,e bile,ka ngja femijve t'u caktohet fati pa lind .Martesa edhe zakonet rreth saj fillojne prej se nisin "shkuesit" per te kerkuar vajzen per djal.Darzma fillon ate dite kur vajza -nusja niset nga shtepia e prindereve.Dikur darzma ka zgjate dia dite,ndersa sot kryhet per 1-2 dite."Shkuesit jane nje ose dy vete te cilet i cakton familja e djalit.Ata shkojne ne shtepine vajzes dhe babait i kerkojne vajzen."Shkuesit " duhet te jene te mencem dhe njohes te mire te kuvendit dhe zakonit te malsorve .Ata zakonisht lavderojn djalin dhe shtepine e djalit.Babai i vajzes ka per detyr t'u jape fjalen pozitive ose negative ate dite apo nje dite tjeter .te cilen e caktoi ai.Dikur vajza nuk merrte pjese ne zgjedhjen e fatit e vete per fatin e saj te ardheshem.Pasi shkuesit marrin pergjigje pozitive,atehere Babai i vajzes se bashke me "shkuesit" dhe miqet e rinje caktojne diten e fejeses.

6Normal Re: Historia e Malesis prej Tue Nov 06 2007, 02:53

Ma-Origa

avatar
Vizitor
ka edhe shum tjera per Malesoret dhe per Martesen e Malsorve dhe si i kan ndrrua zakonet.

7Normal Re: Historia e Malesis prej Thu Jan 03 2008, 06:28

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
keto u mundesuan nga une


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

8Normal Re: Historia e Malesis prej Thu Jan 03 2008, 06:28

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
mendoj se malesoret jane shqiptare te vertet


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi