Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale

AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale prej Mon Nov 12 2007, 00:54

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
SIDA- AIDS
Eshte semundje me origjine virusale, qe sipas hulumtimeve epidemolgjike boterore, ne vit paraqiten 315 milion raste te semure te moshes 15-25 vjeq

Virusi HIV sulmon qeliza tcaktuara te organizmit te njeriut te tilla si T-limfocidet, qelizat e trurit, qelizat e eneve te gjakut etj
Burim i SIDAse eshet njeriu i infektuar me HIV, qofte ky bartes i thjesht qofte ne stad te avancuar te infeksionit
HIV gjendet ne ter organizmin e njeriut et infektuar, me teper i pranishem eshet ne gjak, ne sekrecionet vaginale, ne sperme. Por infektimi ne raste te rralla mund te behet dhe me ane te peshtymes, djerses , pikat e lotit te infektuara, edhe pse en kto et fundit sasia e virusit eshet teper e ulet

RRuget e transmetimit
1. Transmetimi seksual
2. Transmetimi nepermjet gjakut
3. Transmetimi nga nena te femija

Transmetimi seksual eshet i mundur kur kryhet kontakt seksual i pambrojtur Mjafton vetem nje kontakt i till me nje te infektuar nga virusi HIV dhe semundja transmetohet
Transmetimi nepermjet gjakut gjat marrjes se gjakut apo perbersve te tij nga nje person i infektuar ose nga shpimi me gjilpera apo shiringa te perdorura et infektuara me gjakun e tij dhe qe nuk jan sterilizuar sic duhet
Transmetimi nga nena te femija kryhet permes placentes, infektimi mund te ndodh ne cdo kohe te shtatezenise, gjat aktit te lindjes dhe pas tij

Pas shumimit ne brendesi te qelizave qelizave ku parazitojn, viruset HIV sulmojn dhe qeliza te tjera duke i shkaterruar ato Shkaterrimi i T-limfociteve demton rende sistemin imunitar te organizmit, si pasoje te te infektuarit me HIV paraqiten shume leht dhe tumorshkaktuesit
Veq sistemit imunitar, tek te semuret me SIDA verehen demtime dhe te organeve dhe sistemeve te tjer te organizmit , ndodh qe te nje i semure me HIV te jene te pranishme demtime te llojeve te ndryshme ne te njejten kohe
Pra, SIDA eshte nej semundje virale qe ka brenda saj shume semundje tjera si infektive, tumorale e autoimune dhe vje nje cast kur organizmi i njeriut me SIDA nen keto goditje dorezohet duke perfunduar me VDEKJE


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale prej Mon Nov 12 2007, 00:55

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Stadet evolutive:
1 Stadi i infeksionit akut
2 Stadi i infeksionit pa shenja klinike
3 Stadi i zmadhimit te qendrueshmeris te nyjeve limfatike
4 Stadi i infeksionit me shenja klinike
5 Stadi i infeksionit akut

Trajtimi
Cdo person qe dyshon se eshte infektuar nga virusi i AIDS duhet ti drejtohet mjekut sa me par,
mund te kontribosh qe infeksioni et mos perhapet prej teje te te tjeret dhe mund te ndihmosh veten qe permes mjekimit te ngadalsosh ose te pengosh ecurine natyrore te infeksionit drejt stadit vdekjeprures

Vetem ne vitin 2001 epidemia nga SIDA mori jeten e 3 milion njerezve, nga te cilet 2,2 milion vetem ne Afrike


Kompania "Visible Genetics" deshiron ta nxjerre sekuencimin e gjenomit nga kerkimi laboratorik ne praktiken mjeksore
Informacioni gjenetik ka rendesi shum ete madhe per te orientuar trajtimin te pacientet dhe kjo perben nje kusht te rendesishem per kurimin e shume semundjeve. " Realisht eshte shembulli pare i perdorimit te informacionit gjenetik per te ndikuar ne perdorimin e terapise" thote E.Shusle, drejtor i njesis se biznesit ne diagnozen molekulare ne biosistemet e zbatuara te SHBA ve
Departamenti i Shendetit dhe sherbimeve Humane si dhe shoqeria nderkombetare e SIDAs rekomandojn perdorimin e Testit te Rezistences se virusit HIV , kur trajtimi mjeksore i nje pacienti ka deshtuar.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale prej Mon Nov 12 2007, 00:56

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Fakte qe HIV shkakton AIDS

"AIDS shkaktohet me infeksion nga nje virus i quajtur HIV. Ky virus kalohet nga nje njeri tek nje tjeter me ane te gjakut ose me ane te kontakteve seksuale."


Ky eshte shpjegimi standart per ate qe shkakton AIDS-in.Por cfare faktesh kane shkencetaret qe e mbeshtesin kete teori? Dhe pse ka disa te tjere qe vazhdojne te perserisin se bota e ka kuptuar krejt gabim dhe se HIV nuk shkakton teresisht AIDS?
Si nje organizate e pavarur AIDS-i e themeluar ne 1986, organizata AVERT po merret shume me debatin se cfare e shkakton semundjen. Sipas opinionit te AVERT provat qe HIV shkakton AIDS jane te mjaftueshme. Por atehere, kush dyshon qe HIV shkakton AIDS?
Shkencetari me i njohur eshte Profesor Peter Duesberg, nje virolog ne Universitetin e Kalifornise, i cili shkroi fillimisht per kete teme ne 1987. Edhe pse ne vitet 1990 kerkuesit e HIV/AIDS shpallen shume zbulime te reja, ai mbeti i palekundur ne idete e tij te kunderta. Duesberg pranon qe HIV ekziston, por ai thote qe HIV eshte i pademshem dhe qe AIDS shkaktohet nga faktore te jashtem si droga, kequshqyerja, madje edhe drogat e perdorura per te luftuar HIV-in.

Ka edhe organizata te tjera dhe grupe shkencetaresh qe mohojne ekzistencen e HIV-it. Megjithate keto grupe jane te paket dhe duket qe po pesojne lekundje te njepasnjeshme.

Postulatet e Koch.
Ne shekullin e 19-te, shkencetari gjerman Robert Koch zhvilloi nje set prej 4 "postulatesh" per te bindur njerezit qe nje mikrob mund te shkaktoje nje semundje. Shkencetaret mendojne se perderisa HIV i ploteson te gjithe keto kushte, do te thote qe ai eshte shkaku i AIDS-it.

Koch1: virusi duhet gjetur tek cdo njeri i semure.
Koch2: virusi duhet te izolohet nga dikush qe eshte i semure dhe te rritet ne kulture te paster.
Koch3: virusi duhet te shkaktoje semundje kur futet tek nje person i shendetshem.
Koch4: virusi duhet te riizolohet nga personi i infektuar.

Edhe Koch e pranoi qe ne disa raste jo te gjithe kushtet e tij mund te plotesoheshin, prandaj edhe fakte te tjera duhej te merreshin ne konsiderate. Nuk ka nje dokument unik, zyrtar qe provon qe AIDS shkaktohet nga HIV, por ne vend te kesaj ka dhjetra dhe qindra studime ne te cilat ka nje permbajtje te larte te provave, qe te marra sebashku perbejne nje fakt te pakundershtueshem.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

4Normal Re: AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale prej Thu Nov 15 2007, 08:35

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
falmenderit per info ^Love^ jeni e mrekullueshme te lumte Smile

!


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

5Normal Re: AIDS (SIDA) smundje transmetuese virale prej Sun Nov 25 2007, 07:55

Ma-Origa

avatar
Vizitor
jam dakord me ty digital sespe eshte mrie te dishe ata qe tha ^LoVe^

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi