Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Mesime HTML Per Fillestar

Mesime HTML Per Fillestar

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Mesime HTML Per Fillestar prej Sun Nov 25 2007, 14:13

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Shenjat ose komandat qe perdoren ne perpunim dhe formimin e nje faqeje ne HTML,NE ANGLISHT (TAGS)

<html>...</html> Definicion dokumentin në HTML, ky tag duhet të shkruhet në çdo fillim dhe përfundim të dokumentit

<title>...</title> Titulli i dokumentit

<head>...</head> Koka e dokumentit

<body>...</body> Trupi i dokumentit

<body bgcolor="......"gt; Ngjyra e faqes të dokumentit ku..... është emri i ngjyres

.... per te cilessua nje fjale ose nje fjali ne nje text.

<h1>.... </h1> text me germa te medha dhe i gjere(perdoret me shume ne krye te nje faqeje

<h2>.... </h2>

<h3>.... </h3>

<h4>....</h4>

<h5>....</h5>

<h6>....</h6> text i vogel germat me prane

... Texti më i trashë

... Tekst në italikë

... Tekst i nënvizuar

... Ndryshon llojin e shrimit

... Madhësia e shkronjave ku X është një vlerë prej 1 deri në 7

... Tekst me ngjyra ku ..... është emri i ngjyres qe deshirojme

<big>...</big> Teksti me shkronja më të mëdha

<small>...</small> Teksti me shkronja më të vogla

...
Centron çdo element që është në këtë tag

<code>...</code> Teksti në formatin "kodë"


...
Paragraf

<p>...</p> Paragraf me hapsirë

<basefont>...</basefont> Llojin e shronjave

<cite>...</cite> Tekst i pjerrur

<marquee>...</marquee> texti levizshem majtas-djathtas

<P> ....</P> per shkrim te rradhitur

<P>....</P> per shkrim te rradhitur ne te djathte

<P> ....</P> per shkrim te rradhitur ne qender

....
shkrim ne qender

.... kur shkruajme nje text edhe nje fjale te caktuar duhet ta theksojme
(ndryshon menyren e shkrimit ne krahasim me pjesen tjeter te tekstit)

.... po keshtu dhe kjo komand per te cilesuar nje fjale me shkrim italian(lloj shkrimi)
po keshtu kete koman mund ta perdorim ne filim te nje teksti per te cilesuar menyren e shkrimit qe do perdorim gjate tekstit.

.... perdoret gjate shkrimit te nje dokumenti dhe nje fjale te caktuar e zhvendos
pak me poshte se fjalet e tjera ne resht

.... perdoret gjate shkrimit te nje dokumenti dhe nje fjale te caktuar e zhvendos
pak me me larte se fjalet e tjera ne resht

,, perdoret per formatim texti,ose kur texti ka ekuacione(There's the 
 tag, it stands for "preformatting" it's mostly
used for displaying code, math equations, stuff like that, you'll see how it looks when you try it out for yourself.
It's a nice little tool. I like to just use basic tags, and then I like to touch it up with textual tags later on.)

<code> ,perdoret kur ne nje shkrim ose ne nje faqe do tregojme nje kod

<kbd> keyboard input;, <tt> teletype text;<samp> sample text ;<var> computer variable text;<note> can be useful tags.
They're not used often, but they're good to know about, if you're serious about HTML;dhe keto komanda(ose shenja,tags ne anglisht
kan te njejtin funksion me shenjen(tags) <code>.

<html>
<body>

<abbr>AL</abbr>


<abbr>KS</abbr>

</body>
</html>
komandat(tags)<abbr>..</abbr>;perdoret per te bere shkurtesa në faqen tuaj,por ata qe do shofin faqen tuaj
mund te punojne mbi kete shkrim. (You can use this to create text, but then people can see the abbreviation when
then have hover their mouse over it, it can work the other way around, as well. )

<bdo>
.....
</bdo> kjo komand(tags)ka pak humor nje text kur dikush e lexon faqen eshte mbrapsh i shkruar(provojeni qe ta kuptoni)lol

....
per te cituar nje text ne HTML

<q> po keshtu dhe kjo shenje per citim te vogel(
this will quote the text in HTML, try this out.
If you want to quote someone on something, just use the
tag and don't forget to end it by
:p
There's also a <q> tag for "short quotes," try it out. )

<del>....</del> <ins>....</ins> perdoren te dyja bashke keto shenja(tags),kur duam te bejme rregullim ne nje text
(ose kur hidhni nje shkrim ne forum dhe nje fjale eshte gabim)
(<del> creates some interesting HTML

and

<ins> inserts the correction of the <del>

<acronym>; eshte mire qe te perdoret kjo shenje (tags)para shkurtesave qe vihen ne faqe kjo ndihmon ne makinat e kerkimit ,
e ne brosuer(It's good to the <acronym> tag before acronyms, search engines will p**k up on this, spell checkers will,
even browsers, it's just proper HTML is all. )

Shenjat: <cite><dfn> <<< definition <samp><kbd><var> eshte me mire per punen tuaj te perdorni stylesheets (???)
qe te krijoni webfaqe sa me te pasura dhe te fuqishme(The tags: <cite><dfn> <<< definition <samp><kbd><var>
are all optional, it might be better to use stylesheets to create richer text rather than use these tags)

Disa nga shenjat me delikate te perdoruar beni thjesht nje kopy dhe save si index.html
ketu;

<html>
<body>


Emphasized text

Strong text

<dfn>Definition term</dfn>

<code>Computer code text</code>

<samp>Sample computer code text</samp>

<kbd>Keyboard text</kbd>

<var>Variable</var>

<cite>Citation</cite>


</body>
</html>

po keshtu dhe disa shenja ketu;

<html>
<body>

Here comes a long quotation:

This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation.

Here comes a short quotation:
<q>
This is a short quotation.
</q>

<p>
Note: With the blockquote element, the browser inserts line breaks and margins. The q element does not render as anything special.
</p>

</body>
</html>


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi