Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Mėsimi i HTML-se

Mėsimi i HTML-se

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Mėsimi i HTML-se prej Sun Nov 25 2007, 14:16

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ē'ėshtė HTML dhe konceptet bazė tė saj HTML

Hyper Text Mark-up Language;
ky ėshtė emri i vendosur gjuhės, e cila pėrdoret pėr krijimin e dokumenteve Web, nė mėnyrė tė tillė qe Web Browsers(Netscape, Internet Explorer, etj.) tė dinė si ta shfaqin ate.
HTML ėshtė njė gjuhė e thjeshtė me etiketa(tags) dhe rregulla te thjeshta, jo nje gjuhė e mirefillte programimi.
Njihen keto versione: HTML 1.0, 2.0, 3.0, 3.2, 4.0,....
Perfundim: HTML file(dokument) = Web Page

HTTP (Hyper Tekst Transport Protocol) Protokoll i cili pėrcakton mėnyrėn e komunikimit midis WWW klientit dhe serverit.

Web Browser
Njė software qė lejon pėrdoruesit e Intenetit te hyjne (access) nė World Wide Web (WWW). P.sh. si: Netscape, Internet
Explorer, Mosaic, Lynx.

URL (Universal Resource Locator)
Adresa e nje web page, si p.sh. "www.webijuaj.com".

Link
Njė tekst ose imazh i pėrdorur pėr tė lidhur nje "faqe" tek nje tjeter faqe ose njė tjeter site.

Image
Njė skedar i tipit pikture apo artwork.

Tag
Njė etiketė (tė cilat janė tė ndryshme sipas funksionit qė kanė).
Tag-et janė elementet kryesore tė HTML-sė, pasi ato i tregojnė web browsers si ju doni te duket dokumenti juaj nė Web. Njė tag ėshtė gjithcka qė ndodhet midis simboleve "mė e vogėl" (<dhe>) si:
ėshtė "HTML tag", ėshtė "Body tag", etj.
Tag-et janė "case insensitive", pra nuk ka dallim midis shkronjave te vogla apo te medha p.sh.:
ose
<H1>


Attribute
Pėrdoren me tag-et pėr tė specifikur karakteristika apo veti te vecanta sipas rasti konkret.
Njė atribut vendosetbrenda shenjės se tag, pas emrit te tag-ut dhe para shenjes "mė e madhe" (>).
Atributeve zakonisht u jepen vlera sipas rasti, p.sh.:
. Mbani mend se vlerat e dhena zakonisht vendosen midis "thonjezave ".
Atributet mund te jene "case sensitive" p.sh. kur si atribut eshte emri i nje skedari.


</H1>Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Nov 25 2007, 14:30, edituar 1 herė gjithsej


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Themeli i Gjuhės pėrshkruese 'HMTL': prej Sun Nov 25 2007, 14:19

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
<HTML> // i tregohet browserit se ne cilėn gjuhė duhet tė lexojė.
<HEAD> // head; koka e faqes ku shohim dhe titullin '<TITLE>' i cili
// shfaqet lartė nė anėn e majtė.
<TITLE>Albdigital.Net</TITLE>
</HEAD> // gjithmonė kurė hapet njė atribut ai dhe duhet tė mbyllet
<BODY> // body; ėshtė trupi i faqes. gjithēka qė shkruani kėtu brenda shfaqet nė browserin tuaj.

</BODY> // mbyllje e atributit 'BODY'
</HTML> // mbyllje e atributit 'HTML' ketu ėshtė dhe perfundimi i pėrshkrimit tė faqes.

pa njėrėn tė kėtyre atributėve, apo me ndonjė gabim nė ta nuk shfaqet faqja nė browser


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi