Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Instalimi i Linuxit Apolonix 6.2 nga CD-ja nė modusin grafik

Instalimi i Linuxit Apolonix 6.2 nga CD-ja nė modusin grafik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Instalimi i linuxit Apolonix 6.2 nga CD-ja nė modusin grafik
Kėtu bėhet pėrshkrimi i instalimit tė linux-it me anė tė cd-sė. Gjithashtu instalimi i linux-it mund tė bėhet edhe nga rrjeti nėpėrmjet NFS-it, FTP-sė ose HTTP-sė.

Pėr tė instaluar Linux-in Apolonix nėpėrmjet cd-sė kėrkohet tė keni njė cd instaluese si medium startues e cila duhet tė pranohet nga cd-rom-i i kompjuterit. Por, ėshtė e nevojshme, ndoshta, tė bėni edhe ndryshime nė BIOS pėr tė mundėsuar startimin nėpėrmjet cd-rom-it. Pra,vendosni cd-nė instaluese nė ngasje dhe startoni sistemin tuaj. Pas njė kohė tė shkurtėr nė monitor do tė shfaqet pamja me rreshtin komandues boot: si nė fig.1
Fig. 1: Startimi

Nė rreshtin komandues jepen parametrat e programit pėr instalim.Nėse nuk shėnoni asgjė, pas njė minute bėhet startimi automatik i programit pėr instalim. Pėr tė deaktivizuar nė mėnyrė automatike, shtypni njėrėn nga tastet funksionale pėr ndihmė ( F2, F3, F4 ose F5 )

Mėnyra mė mirė dhe mė e thjeshtė e instalimit pėr fillestar ėshtė mėnyra grafike e instalimit.

Pėr instalim ose aktualizim tė sistemit nė modus grafik me linux Apolonix, shtypni: [ENTER].

Nė kėtė rast shumica konfigurimeve bėhet automatikisht, por detajet me rėndėsi si particionimi i diskut dhe zgjedhja e paketave, mund tė bėhen nė mėnyrė manuale.

Pėr instalim ose aktualizim tė sistemit nė modus teksti me linux Apolonix, jepni: text [ENTER].

Kompleksiteti i instalimit ėshtė i njėjtė si nė modusin grafik.Kjo ecuri ėshtė e nevojshme vetėm nė rast se karta grafike ose miu nuk njihen gjatė instalimit. Gjithashtu kjo metodė e instalimit ėshtė dobishme gjatė instalimit nga rrjeti.

Por, te disa konfigurime tė harduerit mund tė shfaqen probleme gjatė njohjes automatike tė tė tij (harduerit). Nėse shfaqen probleme gjatė instalimit, startojeni sistemin nė modusin ekspert.

Pėr tė startuar kėtė modus, jepni: expert [ENTER].

Nė kėtė modus keni kontrollin e plotė mbi ecurinė e instalimit. Kėtu mund tė jepen parametrat opcionalė tė moduleve.Nėse shėnoni text expert[Enter], instalimi bėhet si mė lart ( expert [ENTER]), por nė modus teksti.Konfigurimet


Zgjedhja e gjuhės


Kėtu bėhet zgjedhja e gjuhės pėr programin instalues dhe gjuha standarde pėr sistemin tuaj pas instalimit (shiko fig. 2).Fig. 2 : Zgjedhja e gjuhės

Konfigurimi i tastaturės


Modelet e tastaturave zakonisht dallojnė nga numri i tasteve.

Nėse tastatura juaj nuk ėshtė nė listė, atėherė zgjidheni njė tastaturė gjenerike p.sh. njė tastaturė me 101 taste ose 104 ( nė rast se kjo pėrmban tastet pėr Windows)..

Pastaj zgjidheni renditjen e tastaturės suaj (p.sh. Albanian ose German ).

Shkrimi i shenjave speciale p.sh. Ń, Ō etj., qė nuk janė nė tastaturėn tuaj, bėhet me ndihmėn e tasteve tė "vdekura" (duke kombinuar disa taste nė njė varg). Nėse dėshironi tė pėrdorni shenja speciale, zgjidheni opcionin Aktivizo tastet e "vdekura". Nėse nuk keni nevojė pėr shenja speciale, atėherė zgjidheni opcionin Deaktivizo tastet e "vdekura" .Fig 3: Zgjedhja e tastaturės

Konfigurimi i miut


Sistemi X ėshtė konceptuar pėr pėrdorim tė miut me tri taste.Nėse pėrdorni njė mi me dy taste, atėherė duhet tė aktivizoni kutinė kontrolluese Emulim tė tri tasteve. Pėrmes kėsaj bėhet emulimi i tastit tė tretė (tė mesėm), duke i shtypur njėkohėsisht tė dy tastet .Fig. 4: Konfigurimi i miut

Pas zgjedhjes se gjuhės, konfigurimit tė tastaturės dhe miut duhet tė behet zgjedhja e mėnyrės sė instalimit.

Mėnyrat e instalimit


Gjatė instalimit tė plotė bėhet fshirja e tė gjitha tė dhėnave tė memoruara mė herėt nė particionin e zgjedhur.

Gjatė aktualizimit (upgrade) bėhet ruajtja e tė dhėnave tė sistemit.

Ecuria e instalimit tė plotė kushtėzon zgjedhjen e njė opsioni tė instalimit. Njėra nga kėto opsione duhet tė zgjedhet: GNOME Workstation, KDE Workstation, Server ose Tė pėrshtatur.

Nėse keni pėrvojė nė pėrdorim tė programit pėr particionim fdisk, atėherė mund tė zgjidhni kėtu kėtė program shėrbyes. Nėse s'dėshironi tė punoni me programin fdisk, atėherė programi instalues e pėrdor programin standard pėr particionim Disk Druid. Programi Disk Druid ėshtė mė i pėrshtatshėm pėr kėtė qėllim, nėse s'keni fare pėrvojė me programin fdisk.

Vini re: Pos mėnyrave tė pėrmendura tė instalimit mė poshtė, mund tė bėhet instalimi edhe "brenda" njė particioni ekzistues FAT (DOS/Windows). Kjo mėnyrė "pa particionim" e instalimit do tė zgjedhet nėse e pėrcaktoni shenjėn / pėr particionin DOS nė programin Disk Druid. Pėrmes kėsaj gjithashtu bėhet heqja e opcionit pėr fshirje automatike tė particioneve dhe kjo zakonisht pėrdoret gjatė mėnyrės sė instalimit pėr Workstation.

Te instalimet e tipit Workstation instalohet sistemi X Window dhe drejtuesi i syprinės sė zgjedhur nga ju (GNOME ose KDE). Nė tė tjera bėhet shlyerja e tė gjitha particioneve tė pėrdorura nga Linuxi nė tė gjitha disqet e ngurta tė instaluara dhe gjithashtu do tė pėrdoret pjesa e paparticionuar e disqeve tė ngurta. Tė gjitha particionet tė cilat nuk pėrdoren nga Linux-i, nuk do tė ndryshohen. Gjithashtu, pos Linux-it, ėshtė i mundur startimi i sistemeve tė tjera operative.

Nėse dėshironi ta pėrdorni sistemin tuaj si server tė bazuar nė Linux, pa pasur nevojė qė vetė t“i bėni konfigurimet tė detajuara dhe, nėse nuk keni nevojė pėr sistemin X, atėherė tipi mė i pėrshtatshėm i instalimit ėshtė tipi i instalimit si server. Te ky tip i instalimit (server) bėhet fshirja e tė gjitha particioneve nė tė gjitha disqet e ngurta tė instaluara. Pėrdoreni kėtė tip tė instalimit vetėm nė qoftė se nuk dėshironi t“i ruani tė dhėnat ekzistuese.Kėtu bėhet shlyerja edhe e particioneve tė sistemeve tė tjera operative tė instaluara mė parė. ASGJĖ nga tė dhėnat e vjetra nuk do tė ruhet!

Vetėm te instalimi i pėrcaktuar nga pėrdoruesi (Tė pėrshtatur) mund t“i vendosni opcionet nė mėnyrė fleksibile. Nė kėtė rast keni mundėsinė e particionimit tė diskut sipas dėshirės suaj dhe t“i zgjedhni paketat veē e veē pėr instalim. Gjithashtu, kėtu mund tė vendosni se a dėshironi ta pėrdorni programin LILO pėr startim tė sistemit tuaj. KUJDES:Kėtė mėnyre tė instalimit duhet ta pėrdorni vetėm nė rast se keni mjaft pėrvojė nė sistemin operativ tė Linux-it.Fig 5: Mėnyra e instalimit

Particionimi automatik


Gjatė particionimit automatik bėhet fshirja e tė gjitha tė dhėnave nė tė gjitha particionet.Fig. 6: Particionimi automatik

Particionimi me programin fdisk


Pėrdorimi i programit fdisk ju mundėson fleksibilitet maksimal.Nėse dėshironi tė pėrdorni programin fdisk, duhet tė aktivitoni kutinė kontrolluese Me fdisk ( fig. 6 ).

Pėr tė treguar ndihmėn dhe listėn e urdhėrave pėr programin fdisk, shėno m nė rrjeshtin komandues.

Komanda tė rėndėsishme:

n -- Shton njė particion tė ri.

d -- Shlyen njė particion.

p -- Tregon tabelėn e particioneve.

l -- Tregon listėn e tipave tė njohur tė particioneve.

w -- Shkruan tabelėn e particioneve nė disk tė ngurtė dhe pėrfundon programin fdisk.

q -- Pėrfundon programin pa i memoruar ndryshimet.Fig 7: Particionimi me fdisk
Konfigurimi i rrjetit


Nėse keni njė kartė rrjeti, mund ta bėni tani konfigurimin e rrjetit. Nė tė kundėrtėn, shtypeni butonin Para, pėr tė vazhduar.

Zgjidheni kartėn e rrjetit dhe pėrcaktoni mėnyrėn e konfigurimit me anė tė DHCP-sė apo jo. Nėse keni disa karta rrjeti, atėherė pėr ēdo kartė tregohet njė faqe pėr konfigurim. Ju mund tė shfletoni nėpėr faqe tė kartave tė ndryshme (p.sh eth0 dhe eth1). Nė kėtė rast, tė dhėnat pėr konfigurim duhet tė jepen veēmas pėr secilėn kartė.Nėse aktivizoni opcionin Aktivizim gjatė startimit, bėhet aktivizimi i kartės sė rrjetit gjatė startimit tė sistemit.

Nėse nuk keni qasje nė DHCP ose nėse keni pyetje nė lidhje me DHCP-nė, drejtohuni administratorit tė rrjetit.

Nėse ka nevojė jepeni adresėn e IP-sė, maskėn dhe adresėn e rrjetit. Nėse nuk jeni tė sigurt se cilat vlera duhet tė jepen, pyetni administratorin e rrjetit.

Jepni njė emėr makine pėr sistemin tuaj.Nėse nuk e jepni emrin e makinės, atėherė jepet automatikisht emri "localhost" .

Jepni gjithashtu adresėn pėr gateway, si dhe adresat pėr DNS-in e parė, tė dytė dhe tė tretė.Fig 8: Konfigurimi i rrjetit

Zgjedhja e zonės kohore


Zona kohore mund tė zgjidhet duke e dhėnė pozitėn gjeografike tė sistemit tuaj ose duke e dhėnė shmangien nga UTC-ja (Universal Coordinated Time = koha botėrore e koordinuar).

Keni parasysh dy regjistrat nė pjesėn e epėrme tė ekranit. Nė regjistrin e parė mund tė konfiguroni zonėn kohore, duke e zgjedhur njė vend gjeografik.Ju mund tė vendosni vetė se me cilėn metodė dėshironi tė bėni konfigurimin e zonės kohore. Kėto opsione mund tė zgjidhen pėrmes butonit Pamja : Bota, Amerika Veriore, Amerika Jugore, Zona e Pacifikut, Evropa, Afrika dhe Azia.

Nė hartėn interaktive mund tė klikoni nė qytetet e paraqitura me pika tė verdha.

Ju mund tė bėni zgjedhjen e zonės kohore edhe nė listėn e qyteteve nė pjesėn e poshtme tė ekranit.

Nė regjistrin e dytė mund ta jepni shmangien e zonės suaj nga koha botėrore e koordinuar (UTC). Kėtu mund tė zgjidhni njė shmangie kohore nga lista. Pėrmes kutizės kontrolluese mund tė vendosni se a do tė merret parasysh koha verore.

Tė dy regjistrat pėrmbajnė kutizėn kontrolluese Ora e sis. pėrdor UTC-n. UTC-ja e njohur edhe me emrin GMT, ėshtė koha botėrore e koordinuar me ndihmėn e sė cilės automatikisht merret parasysh koha verore. Aktivizojeni kėtė kutizė kontrolluese nėse ora harduerike e kompjuterit tuaj ėshtė pėrshtatur sipas kohės UTC (dhe jo sipas kohės lokale).Fig 9: Zgjedhja e zonės kohore

Konfigurimi i qasjes


Shėnoni njė fjalėkalim root. Ky fjalėkalim duhet t“i kėtė sė paku gjashtė shenja. Vėrtetoni fjalėkalimin duke e dhėnė edhe njė herė nė fushėn mė poshtė. Butoni Para ėshtė i gatshėm vetėm nėse pėrputhen dy fjalėkalimet e dhėna paraprakisht.

Krijoni njė qasje pėr pėrdoruesin.

Shėnoni njė emėr pėr qasjen e pėrdoruesit. Caktoni pastaj njė fjalėkalim pėr kėtė qasjeje dhe vėrtetoni fjalėkalimin e dhėnė. Pastaj shėnoni emrin e plotė tė pėrdoruesit pėr kėtė qasje dhe pastaj shtypeni tastin ENTER. Tė dhėnat e shėnuara paraprakisht nga ju do tė shtohen nė listėn e qasjeve.

Nėse dėshironi tė shtoni pėrdorues tė tjerė, shtypeni butonin tė reja dhe jepni tė dhėnat e kėtij pėrdoruesi nė fushat e zbrazėta. Pas plotėsimit tė fushave, shtypni butonin Shtoje pėr tė pranuar pėrdoruesin nė listėn e qasjeve.

Gjithashtu mund tė bėni pėrpunimin ose shlyerjen e qasjeve, duke i klikuar butonat Pėrpunoje apo Fshije respektivisht.Fig 10: Konfigurimi i qasjes

Zgjedhja e grupeve tė paketave


Zgjidhni grupet e paketave pėr instalim. Pėr tė zgjedhur njė grup tė paketave, aktivizoni kutizėn kontrolluese pranė simbolit tė grupit tė paketave.

Nėse dėshironi tė bėni zgjedhje individuale tė paketave, duhet tė aktivizoni kutizėn kontrolluese Zgjedhje individuale e paketave nė pjesėn e poshtme tė ekranit.Fig 11: Zgjedhja e grupeve tė paketave

Zgjedhja individuale e paketave


Nė fushėn e majtė tė monitorit janė shfaqur grupet e ndryshme tė paketave nė listė. Nėse ekspandoni kėtė listė dhe e zgjidhni njė grup, atėherė nė fushėn e djathtė tė ekranit shfaqet lista e paketave tė kėtij grupi.

Pėr tė zgjedhur njė paketė tė vetme, klikoni dyfish simbolin e saj. Alternativisht mund tė bėni markimin duke e klikuar simbolin e paketės dhe pastaj aktivizoni kutizėn kontrolluese Zgjedhje pėr instalim .

Nėse dėshironi t“i lexoni tė dhėnat e njė pakete, klikojeni simbolin e saj. Nė fushėn e poshtme tė ekranit do tė shfaqet pėrshkrimi i paketės, emri dhe madhėsia e saj.Fig. 12: Zgjedhja veē e veē e paketave

Konfigurimi i X-it


Programi instalues bėn pėrpjekje pėr njohje automatike tė monitorit dhe pėr konfigurim optimal tė tij. Nėse monitori juaj nuk njihet automatikisht, duhet tė zgjidhni njė monitor nga lista qė i pėrgjigjet mė sė shumti modelit tė monitorit tuaj.

Gjithashtu, duhet tė shėnoni brezin frekuencor horizontal dhe vertikal tė monitorit tuaj. Kėto tė dhėna gjenden nė doracakun e monitorit. Ėshtė shumė me rėndėsi qė brezi frekuencor horizontal tė mos jetė KURRSESI mė i lartė se ai i monitorit tuaj. Nė tė kundėrtėn, mund tė bėhet dėmtimi i tij.Fig 13: Zgjedhja e monitorit


Edhe pse programi instalues bėn pėrpjekje pėr njohje dhe konfigurim automatik tė kartės grafike, nė rast nevoje ju keni mundėsi tė zgjidhni njė karte tjetėr grafike.

Pas zgjedhjes sė kartės grafike, duhet tė jepet madhėsia e memories grafike qė gjendet nė kėtė kartė.

Menjėherė pas konfigurimit harduerik mund ta testoni kėtė konfigurim.

Kėtu mund tė zgjedhni startimin automatik tė syprinės sė punės, pas instalimit tė suksesshėm tė Linux-it, menjėherė gjatė startimit tė sistemit.

Duke zgjedhur opsionin Tejkaloje konfigurimin e X-it mund tė kaloni pa e bėrė konfigurimin e X-it. Kėtė konfigurim mund ta bėni pas instalimit tė Linux-it.Fig 14: Zgjedhja e kartės grafike

Nėse aktivizoni kutizėn kontrolluese Konfigurim individual tė X-it, nė dialogun e ardhshėm mund tė zgjidhni thellėsinė e ngjyrave dhe rezolucionin.Fig. 15: Zgjedhja e thellėsisė sė ngjyrave dhe e rezolucionit.

Pėrfundimi

Dialogu i ardhshėm ėshtė mundėsia e fundit pėr ta ndėrprerė instalimin. Deri tani nuk ėshtė bėrė asnjė ndryshim nė sistem. Pas shtypjes sė butonit Para fillon ecuria e instalimit tė paketave.

Kjo mund tė zgjasė 15 min. deri 60 min., varėsisht nga shpejtėsia e procesorit.Fig 16: Instalimi i paketave

Krijimi i disketės startuese


Vendoseni njė disketė tė zbrazėt e tė formatuar nė ngasje diskete dhe klikoni butonin Para.Fig. 17: Disketa startuese

Nė fund shfaqet dialogu i fundit me njė udhėzim tė shkurtėr pėr ristartim tė makinės suaj.Fig 18: Pėrfundimi i instalimit


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi