Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Shteti me i vogel ne bote

Shteti me i vogel ne bote

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Shteti me i vogel ne bote prej Sun Dec 02 2007, 07:07

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Quhet Sealand dhe ėshtė vetėm 550 metėr katror

Del nė shitje shteti mė i vogėl nė botė, themeluar nė 1967

Eshtė pak mė i madh se njė apartament, por ka flamurin e tij, simbolin e vet dhe pasaportė tė veēantė pėr tė gjithė qytetarėt. Quhet Sealand dhe njihet si shteti mė i vogėl nė botė. Tani ėshtė nė shitje dhe do tė jetė pronė e njeriut qė do tė bėjė ofertėn mė tė mirė. Sealand (Toka e detit) ėshtė themeluar nė vitin 1967 dhe nė realitet nuk ėshtė mė tepėr se dy kolona tė bashkuara nė mes tė detit, nė njė distancė tė vogėl nga bregu britanik. Historia e Sealand ėshtė themeluar nga rrėnjėt e kulturės "hipi" nė fund tė viteve '60. Ishte viti 1967, kur Paddy Roy Bates "pushtoi" kėtė vendqėndrim pranė bregdetit britanik nė Harwich, Essex dhe vendosi aty familjen e tij, nė njė vend tė humbur detar. Dy kolona tė mėdha, 6 milje nga bregu, qė mbajnė platformėn e qytetit, ky ėshtė Sealand. Bukuria e historisė sė vendit me sipėrfaqe 550 metėr katror ėshtė se Bates e transformoi atė nė njė principatė tė vėrtetė, duke shfrytėzuar mbi tė gjitha lirinė nė ujėrat territoriale, tė cilat nuk janė pronė e Britanisė pėr shkak tė kartave nautike. Kėshtu, ai qė konsiderohet si vendi mė i vogėl nė botė tani ka pasaportėn e tij, monedhėn e vet (dollarin Sealand), pullat e veta, flamurin e tij dhe pėr tė pasur gjithēka qė kanė edhe vendet e tjera, ka edhe skuadrėn e tij tė futbollit. Gjatė viteve, Bates ėshtė dashur tė pėrballet me gjithēka. Si njė sovran i mirė i ėshtė dashur ta mbrojė vendin e tij edhe nga pushtimet, ndėr tė cilat tentativa e vitit 1978, kur me mashtrim disa holandezė e gjermanė, duke pėrfituar nga mungesa e mbretit, rrėmbyen tė birin dhe pushtuan Sealand. Bates formoi njė ushtri tė vogėl dhe e rimori Sealand, duke i trajtuar ata si tė burgosur lufte dhe i liroi vetėm pas ndėrhyrjes sė Holandės e Gjermanisė. Por kėrcėnimi mė i madh pėr mbijetesėn e Sealand ishte njė zjarr i madh nė qershor tė vitit 2006, i cili shkretoi njė pjesė tė madhe tė strukturės sė saj, duke rrezikuar tė gjithė strukturėn. Kėshtu, Micheal Bates, i biri i Paddy Roy, i cili tashmė ėshtė 85 vjeē dhe trashėgimtar i fronit qė nga viti 1999, ka vendosur se ėshtė mė mirė tė jesh njė qytetar i thjeshtė nė tokė se sa njė mbret i njė platformė nė mes tė detit. Prandaj principata e tij ka dalė nė shitje, me shpresėn se ai do tė marrė njė grusht tė mirė parash, tė paktėn me tetė shifra. Por ēfarė e bėn joshėse Sealand? Themelor ėshtė fakti se bėhet fjalė pėr njė parajsė fiskale, ose i ka tė gjitha mundėsitė qė tė kthehet nė njė tė tillė. Nėse e keni portofolin plot, ju pėlqejnė vendet e veēanta me lagėshtirė dhe erė, nuk keni frikė nga vetmia dhe ju pėlqen shoqėria e peshqve, jepni ofertat.
Gian Luca Roēo/Tgcom


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi