Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Cfar eshte Filozofia

Cfar eshte Filozofia

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Cfar eshte Filozofia prej Wed Dec 05 2007, 11:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Raporti 'shkak-pasoje'.
Po te vijme te nje logjike e paster, te vijme te raporti shkak-pasoje --> jemi te detyruar ti marim ato ne kohe,por ne fakt ato jane te njekohshme, pra pasoja eshte edhe shkak i shkakut qe e krijoi pasojen.
Pra te gjitha gjykimet jane te mundshme si te verteta (realitete te nje mundesie).Shkaku dhe pasoja nuk jane te ndara ne kohe por ne i marim si te ndara.

Emil Meierson:I cili ne nje veper te tij "Identiteti dhe Realiteti" meret me nje problem te cilin ai e quan <Zgjerim dhe ngushtim i konceptit>, ekstencioni dhe koncentrimi.Ai thote,le te marim gjithmone modelin me standart te gjykimit (te gjiha dalin nga ekuaconi A eshte B).

Dallimi i shkences nga filozofia.
Gjithe bota nga njeriu shprehet me ane te gjykimit.
Shkenca eshte dogmatike,filozofia eshte kritike.
Shkenca kerkon te arije nje qellim pa e hedhur syrin te instrumenti me te cilin do ta arije,kurse filozofia ne majen e saj nuk gjykon dot nuk ka per synim te arije dije.Filozofia arsyeton mbi instrumentin e njohjes (mbi vetegjykimin).
Filozofia eshte gjykim mbi gjykimin.
Filozofia studion formen me te thjeshte te gjykimit A eshte B.Ne kete kendveshtrim filozofia behet logjike,por gjykimi A eshte B eshte nje gjuhe eshte nje kod me ane te te cilit njeriu njef Boten.
Ne asnjehere nuk jemi perballe nje realiteti te paster (qenie bruto) ne jemi te mbyllur brenda kodeve tona.Asnjehere nuk jemi perpara lajmit te paster,jemi perpara lajmit te shprehur ne kod.Nuk e kapim dot (qenien e shprehur ne kod) te paster.Qenien e kap nepermjet konceptit.
Filozofia eshte analiza e foljes 'me qen' (studim i qenies,Ontologji).
Filozofia - Ontologji - Logjike
Pra filozofia eshte autokritike sepse eshte nje dije qe formulohet me gjykime,dije qe gjykon me gjykimet e saj,gjykimet e saj.
Konkluzioni i filozofise te U.S.A
Filozofia eshte shkaterrim i vetvetes
Engel (kafsha qe kafshon bishtin e vet) Po ne momente qe ajo kafshon veten ajo vdes (Ne stadin me te larte te saj).Ne momentin qe vdes ajo lind.
Dije universale nuk ka. 2+2 bejne 4 (eshte konvencion,marreveshje) se ne realitet nuk eshte aspak e vertete.Filozofia eshte dije universale sepse ajo studion gjuhen.Po studiove gjuhen penetron se vete dijet do te shprehen me gjuhen.
Meierson studioi formen e ekujlibrit A eshte B.Ne formen A = B ndodhin 2 procese.1 proces zgjerimi dhe nje proces ngushtimi qe do te thote se cdo subjekt mund te barazohet me nje predikat,predikati eshte nje subjekt per nje predikat tjeter.Pa totalizimin e qenies nuk mund te ekzistoje asnje send i vecante.
Koncepti absolut ->Engel.
Ne kete koncept zgjerimi bota eshte unike (folja 'eshte' identifikon = barazon te ndryshmet).Ngjashmeri mendja njerezore gjen kudo.Bota eshte nje sepse ekziston koncepti absolut.

Folja 'eshte' dhe gjykimi A eshte B ben dhe levizjen e kundert qe eshte ngushtimi i gjithesise.
A eshte B barazohet me A me B pra ne fund te fundit ne formen A eshte B, B eshte e ndryshme nga A.
Logjikisht duhet evituar barazimi i gjerave te ndryshme sepse eshte nje gabim,iluzion.
Ne jetojme nepermjet gabimit, e verteta e ka bazen te gabimi (Niche).

Aier - "Cogito Ergosum" - Dyshoj pra ekzistoj.
Une nuk mendoj - Eshte nje shprehje vetshkaterruese,pra perderisa shprehja nuk mund te jete ne asnje rast e vertete do te thote se une mendoj gjithmone.Kur thuhet qe une mendoj nuk e di nese jam une qe mendoj apo une jam nje qenie kolektive.Kur une them une dyshoj,une ekzistoj.
Aier thote: Se mir supozova,besova ekzistencen time,por si do provoj ekzistencen e tjetrit.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Cfar eshte Filozofia prej Fri Jan 11 2008, 05:09

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
te lumt LuNa


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi