Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Google fsheh tė vėrtetėn

Google fsheh tė vėrtetėn

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Google fsheh tė vėrtetėn prej Thu Dec 06 2007, 09:13

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Shkencėtarėt thonė qė makina mė e madhe e kėrkimit nė internet, nė disa fusha tė veprimit tė saj, pėr shkak tė joobjektivitetit, paraqet rrezik tė madh nė tė cilin duhet tė reagohet.
Ekipi hulumtues nė krye me profesorin Hermann Maurer, udhėheqės i Institutit pėr sisteme informatike dhe mediume kompjuterike, nė Graz tė Austrisė, pohon qė Google ngadalė po shndėrrohet nė “vėllain e madh”, duke krijuar monopole tė papranueshme.

"Google nė shumė raste shkel intimitetin", thuhet nė hulumtimin e shkencėtarėve austriakė, tė cilėt pohojnė qė Google pėrdorė “vegla” tė ndryshme pėr mbledhje tė informatave, por atė nuk e obligojnė kurrfarė ligjesh, siē ekzistojnė nė nivele shtetėrore, mbi mbrojtjen e tė dhėnave.

Hulumtimi rekomandon qė Google ndikon nė ekonomi, sepse gjatė kėrkimit, rezultatet e marra nuk pėrshtaten sipas rėndėsisė reale, por nga shpeshtėsia qė ėshtė rezultat i politikės – kush paguan mė shumė ėshtė mė i pranishėm nė internet.

Mė tutje, ekspertėt austriakė thonė qė ekziston edhe rrezik i madh i shtrembėrimit tė sė vėrtetės, sepse shumica e njerėzve gjatė kėrkimit tė dhėnave mbėshteten nė Wikipedia dhe Google, e qė tė dyja shpesh nuk janė burime tė sakta tė informacionit.

"Qėllimi i hapur i Googlet ėshtė qė tė grumbullojė sa mė shumė informata pėr ēdo gjė nė botė. Ėshtė e papranueshme qė aq shumė pushtet tė jetė nė duart e njė kompanie private: ajo mund tė sabotojė, kontrollojė dhe dominojė botėn me lirinė e saj tė veprimit", tėrhiqet vėmendja nė pėrfundimet e hulumtimit.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi