Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Ngrohja Globale

Ngrohja Globale

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ngrohja Globale prej Sat Dec 08 2007, 11:05

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ngrohja Globale

Studimet shkencore mbi ngrohjen globale tregojne se ky peroblem behet gjithnje e me shqetesues nga dita ne dite.Ndryshimet e klimes jane te verteta dhe sa vjen e rriten me teper.Niveli i Dioksidit te karbonit ne ditet e sotme eshte rreth 30% me i larte se sa ka qene perpara evolimit te industrise.Ajo qe te ben me shume pershtypje eshte shpejtesia me te cilen niveli i CO2 eshte rritur.Nga njohurite geologjike te njeriut mbi boten per miliona vite bota kurre nuk ka perjetur nje rritje aq te shpejte.Firma e influences se njeriut eshte krejtesisht e dukshme.Ska aspak dyshim qe ne kemi krijuar ndryshime te atmosferes nga djegja e lendeve kimike dhe gazrave.

Evidenca e ngrohjes globale eshte e sakte dhe e panenflehtesushme!

Konsidero:

Qe ne fillim te shekullit te 20'te temperatura e siperfaqes kryesore te tokes eshte rritur rreth 1.1°F (0.6°C).

Gjate 40 viteve te fundit temperatura eshte rritur rreth 0.5°F (0.2-0.3°C).

Ngrohja ne shekullin e 20'te eshte me e madhe nga te gjitha koherat e 400-600 vitet e fundit.

7 nga 10 vitet me te ngrohta te shekullit te 20'te jane ato te 90'tes.

Malet e akullta te poleve jane ne levizje

Akujt ne polin e veriut kane humbur rreth 40% te trashesise se tyre gjate 4 dekadave te fundit.

Niveli global i detrave eshte rritur pothuajse 3 here me shpejt ne krahasim me 3000 vitet e fundit.

Sdudimet e shumta tregojne se bimet dhe kafshet ndryshojne numrin dhe sjelljen e tyre ne baze te ndryshimeve klimatike.

Ashtu siq Bota vazhdon te ngrohet,rritet dhe rreziku qe klima do ndryshoje ne menyre te tille saqe mund te demtoje ne menyre serioze jeten tone.Nderkohe qe nje pjese mesatare e vendeve te globit do behet me e ngrohte disa zona individuale do perjetojne tjeter lloj ndryshimesh te klimes,me rrjedhoja te dryshme per ambientin lokal.

Disa nga keto jane...

Rritje e shpejte e nivelit te detit

Me teper vale te ngrohta dhe thatesire qe rezulton ne shume e me shume
konflikte ne burimet e ujrave.

Me teper mote ekstreme qe krijojne permbytje dhe shkaterrime banesash

Nje potencial te madh ne semundjet dhe vdekjet qe kane te bejne me nxehtesine,gjithashtu nje shtrirje me te gjere te infeksioneve dhe semundjeve qe transmetohet nga insekte dhe mikrobe ne zona ne te cilat me pare nuk kane egzistuar.

Nese ndotja kimike vazhdon pa u marre masa kunder saj,ngrohja globale do kercenoje shendetin,qytetet,bregdetet,dhe te gjithat bukurite natyrore apo krijimet e njeriut.


Efekti i Greenhouse (Greenhouse effekt)

Diqka qe duhet kuptuar eshte se shume nga c'flitet per ngrohjen globale jane opinione rreth senareve potenciale dhe asgje nuk mund te jete plotesisht e sigurte.Ajo qe te gjithe bien dakort eshte se ngrohja globale eshte gjithnje ne rritje.Pyetja eshte sa nga kjo eshte rezultat i natyres dhe sa nga kjo eshte nga influenca e njeriut.

Kushtet e motit,ne qdo lloj vendi ndryshojne nga dita ne dite e nga viti ne vit por ne pergjithesi qendrojne ne parametra te caktuar per nje kohe teper te gjate.Keto parametra njeriu i quan 'Klime' Kur mendojme mbi problemin e ndryshimeve klimatike shpeshhere ne i referohemi termit greenhouse effect.(greenhouse effect eshte ngritja e temperatures ne siperfaqen e tokes si rezultat i energjise se nxehte te mbyllur mes gazerash ne hapesire.Kur rrezet e diellit kalojne nepermes atmosferes se tokes nje pjese e energjise pengohet po ama nje pjese tjeter kalon nepermes atmosferes) Edhe pse eshte e lehte per ta menduar si te tille po efekti i greenhouse eshte faktikish diqka e mire.
Sidoqofte problemi qendron se ne po ndryshojme elementet e greenhouse effect.

Greenhouse effect zhvillohet kur gazerat atmosferike rreth tokes (gazerat e Greenhouse) lejojne qe ne te marrim me teper ngrohtesi nga dielli sesa ajo pjese ngrohtesie qe humbet ne hapesire.Kjo e ben siperfaqen e tokes 30-35c me te ngrohte se sa faktikisht duhet te jete,gje qe e kthen ate ne nje planet te papershtatshme per njeriun.Problemi eshte se niveli i gazerave qe kryejne
Greenhouse effekt jane ne ndryshim e siper.

Evidenca e saj mund te shikohet ne ngritjen e temperatures globale.Kjo ka sjelle si rrjedhim shkrirjen e akujve dhe hollimin e shtresave te debores.
Mund te kete pasur kohera teper te nxehta miliona vite me pare po kjo eshte ngritja me e shpejte e temperatures qysh nga koha e akullit.

Konkluzionet jane se dioksidi i karbonit kontribon ne ndryshimet me te medha ne gazerat e greenhouse.Te tjera gazara te grrenhouse jane Methane,CFCs dhe Ozoni.Problemi eshte se keta gazera nuk mund te qendrojne ne atmosfere per dekada te tera!Nga djegja e lendeve Nafte,gaz,benzine e vajra te tjera nga industrite e renda,transporti etj,largimi i ketyre gazerave eshte rritur.

Disa organizata kane perdorur modelime klimatike duke u munduar te parashikojne se c'fare do te ndikojne keta dryshime ne te ardhmen e planetit.Disa parashikime sygjerojne se temperatura globale do rritet nga 3 grade C gjate 100 viteve te ardheshme dhe niveli i detit do vazhdoje te ngrihet.
Implikimet dhe qrregullimet jane fenomenale!


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Ngrohja Globale prej Wed Dec 12 2007, 04:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Fatkeqesisht,qe kjo ngrohje Globale sjelle deme te pashmangeshme Sad

ja dhe nje artikull,qe e lexova:


Shkencėtarėt njoftojnė pėr ndryshime dramatike nė pikėn mė veriore tė globit ku rritja e temperaturave po shkrin akullin arktik. Kėtė verė nė Oqeanin Arktik u shfaqėn tė ēara tė reja tė mėdha dhe kjo ka nxitur njė konkurrencė tė fuqishme pėr burimet nėn tė.

Shkrirja e akullit nė fakt po ekspozon burime tė pazbuluara natyrore dhe vendet e ndryshme bashkė me kompanitė e tyre tė energjisė janė vėnė nė garė pėr tė paraqitur pretendimet e tyre.

Kur Rusia ngriti flamurin e saj nė fund tė detit nėn Polin e Veriut, nė garėn pėr tė kontrolluar kėtė pjesė tė botės hynė edhe tė tjerė. Ja ē’thotė William Antholis, ekspert i tregėtisė ndėrkombėtare. "Ashtu si nė Perėndimin Amerikan nė vitet 1800, edhe sot po ndodh njė gllabėrim i madh toke por pjesa mė e madhe e saj ėshtė nė fund tė oqeanit".

Pesė vende, Rusia, Norvegjia, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara dhe Danimarka kanė pretendime pėr pjesė tė Rrethit Arktik. Pasi Rusia shėnoi territorin e saj mė 2 gusht, Danimarka dėrgoi akullthyese pėr tė vėzhguar.

Shtetet e Bashkuara dėrguan ekspeditėn e tretė tė hartave. Ndėrsa Kryeministri i Kanadasė njoftoi plane pėr partrullime ushtarake nė rajon. Ja ē’thotė David Biette, drejtor i Institutit Kanadez:"Pėr ta afirmuar njė sovranitet tė tillė, njėra mėnyrė ėshtė duke ngritur baza stėrvitore ushtarake dhe duke mobilizuar anije pėr tė patrulluar".

Ky aktivitet ka ardhur si pasojė e ngritjes sė temperaturave, thotė Mark Serreze i Univeristetit tė Kolorados. "Tani qė akulli po shkrihet, Arktiku nė pėrgjithėsi do tė bėhet mė i arritshėm, mė i shfrytėzueshėm nga ana komerciale". Shkrirja e akullit nė Arktik po ekspozon burime tė pazbuluara – si minerale, naftė dhe gazė natyror prandaj vende tė ndryshme dhe kompanitė e tyre tė energjisė janė nė garė pėr tė marrė pjesėn e tyre.

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi