Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Windows XP edhe mė tej mė i shpejtė se Vista

Windows XP edhe mė tej mė i shpejtė se Vista

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Edhe pse nga tabori i gjigantit softuerik ėshtė pritur ndryshe, Microsoftit nuk po i ecėn mė sė miri me versionin e ri tė sistemit operativ. Edhe pse Vista pėrdoret vetėm nė tetė pėr qind tė kompjuterėve nė mbarė botėn, testimet e fundit dėshmojnė se nė detyra tė caktuara edhe mė tej Windows XP mbetet mė i shpejtė. Nė testin krahasimtar tė Vistas me Service Pack 1 dhe XP-sė me Service Pack 3, tė cilin e kanė kryer ekspertėt e kompanisė Devil Mountain Software, ėshtė dėshmuar se, sistemi operativ XP, qė tani mbushė 6 vjet, megjithatė mbetet sistemi mė i shpejtė operativ.

Testi ėshtė kryer nė kompjuter tė Dellit XPS M1710 me procesor Core 2 Duo (2GHz) dhe memorie prej 1 GB RAM, derisa sistemet operative ėshtė dashur tė kryejnė detyra tė caktuara nėpėrmes aplikacioneve tė paketės pėr zyre Office 2007. Windows XP ka kryer detyrėn e pėrcaktuar pėr tė, brenda 35 sekondash, derisa Vistas pėr tė njėjtėn detyrė i janė dashur 80 sekonda. Tė punėsuar nga tabori zyrtar i Microsoftit, kanė marrė pjesė nė testimin e bėrė dhe kanė arsyetuar rezultatet e dobėta tė Vistas duke thėnė se - SP1 ende ėshtė nė versionin e tij Beta dhe se versioni final do tė sjellė pėrmirėsime tė theksuara nė performansė.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi