Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Gjuetia ndaj kriminelėve rusė tė internetit

Gjuetia ndaj kriminelėve rusė tė internetit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


Nė rrjetin e internetit po luhet njė lojė si ajo e maces me miun, qė nė ēastin kur gjuetarėt e teknologjisė sė uebit i janė qepur pas njė grupi cyber-kriminelėsh tė njohur si "Rrjeti i Biznesit Rus", ose RBN. Ndjekja nė shkallė tė gjerė nisi njė javė mė parė, kur RBN- njė rrjet kriminal rus qė mendohet se fshihet pas pjesės mė tė madhe tė vjedhjeve qė kryhen pėrmes internetit - hoqi dorė nga kompjuterėt e instaluar nė qytetin e Shėn Petėrburgut, pėr t‘u pajisur me serverė super tė fuqishėm nė Kinė. Por pėrpjekjet e bėra rreth dhjetė ditė mė parė nga "Rrjeti i Biznesit Rus", pėr t‘u fshehur pas njė kompanie italiane tė krijuar pikėrisht pėr kėtė qėllim, dėshtuan. Vetėm njė ditė pas zhvendosjes nė shtėpinė e re, faqet e kontrolluara nga kjo organizatė - e cila ėshtė e specializuar nė vjedhjet e identitetit, anashkalimin e shėrbimeve, vjedhjen e tė dhėnave personale (fishing) dhe pornografinė me tė mitur - u zhdukėn si me magji nga interneti. Kjo mos do tė thotė se RBN ėshtė zhdukur nga skena njė herė e pėrgjithmonė? Dhe sa e rėndėsishme ėshtė qė rrjeti kriminel tė zhduket? Sipas ekspertėve tė "Team Cymru", njė grup hetuesish tė specializuar nė krimet e internetit, ky rrjet rus ėshtė pėrgjegjės pėr 60% tė krimeve qė kryejnė keqbėrėsit kibernetikė. Ajo qė ka ndodhur sė fundmi ėshtė qė RBN, kundėr dėshirės sė anėtarėve tė saj, nisi tė tėrhiqte vėmendjen e mediave amerikane, si edhe tė disa specialistėve nga ky vend. Siē duket, kjo ėshtė edhe arsyeja pėr tė cilėn u zhdukėn papritmas nga qarkullimi. "Dritaret e tyre IP (tė cilat bllokojnė hapjen e adresave), nuk ndeshen mė nė Rusi, por shohim tė tjera nėpėr gjithė vendet e botės, tė cilat mendojnė se u pėrkasin pėrpjekjeve tė tyre pėr tė gjetur njė vend tjetėr ku tė instalojnė ‘shėrbimet‘", tregon Pol Ferguson, i kompanisė sė sigurisė sė kompjuterėve, "Trend Micro". "Megjithatė ėshtė ende shumė herėt pėr tė arritur nė njė pėrfundim tė saktė, shton. Mendojmė se po pėrpiqen t‘i tjetėrsojnė operacionet e tyre pėr t‘u fshehur mė mirė. Nuk them se do tė shfaqen menjėherė nė njė ēast tė caktuar dhe se do tė jetė e lehtė tė gjurmohen".

Bota e nėndheshme ruse Por gjithnjė mbetet njė industri anėsore qė shkon paralel me RBN-nė, siē ėshtė siti rbnexploit.blogspot.com, faqet e tė cilit pėrdoren nga "Rrjeti i Biznesit Rus" dhe degėt e tij. Falė faqeve tė tilla, ky rrjet keqbėrėsish, i ngritur mė kėmbė nga tė rinj tė diplomuar nė shkenca kompjuterike, shfaqet tamam si kompanitė moderne tė teknologjisė sė lartė tė internetit, tė cilat ofrojnė hosting dhe shėrbime tė tjera tė kėtij lloji. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sipėrmarrės tė rinj me background tė ngjashėm u dhanė jetė kompanive shumėmiliardėshe, Google dhe eBay. Ndėrkohė qė RBN zgjodhi njė rrugė tjetėr, atė tė errėsirės. Me tė hyrė nė serverėt e botės sė nėndheshme ruse, gjendesh nė njė perandori tė vėrtetė krimi, me lista tė pafundme dokumentesh tė zhvatura pa dijeninė e pronarėve, me identitete tė vjedhura, e me adresa tė paligjshme, tė cilat tė gjitha, nė njė formė apo nė njė tjetėr, lidhen me sitet e "Rrjetit tė Biznesit Rus". "Skanuam gjithė pėrmbajtjen e adresave tė internetit tė regjistruar nė emėr tė kompanisė dhe nuk gjetėm qoftė edhe
njė biznes tė vetėm legjitim", tregon njė prej hetuesve. E megjithatė e dimė mirė qė rrjeti nuk pėrbėhet nga kriminelė tė vėrtetė, por nga tė rinj me aftėsi tė shkėlqyera nė botėn e kompjuterėve e tė internetit. "Pėr shumė nga tė rinjtė rusė qė njohin mirė teknologjinė e internetit, krimi ofron fitime tė jashtėzakonshme", tregon Mark Galeoti, drejtor i Njėsisė sė Kėrkimeve tė Krimit tė Organizuar Rus dhe atij Euroaziatik pranė Universitetit Kili. "Nisėn tė rekrutonin studentėt me rezultate mė tė mira nė universitete, tė cilat nė kėtė mėnyrė mund tė fitonin 10 herė mė shumė nga ē‘mund tė fitonin duke ushtruar profesionin nė Rusi dhe dy herė mė shumė nga sa do tė paguheshin nė perėndim".
Sipas kompanisė sė sigurimeve tė shėrbimeve tė internetit, "Verisign", e cila qershorin e kėtij viti publikoi njė hetim tė zgjeruar mbi sitin rus tinyurl.com/ywvgpg, RBN ėshtė regjistruar si faqe interneti nė vitin 2006. Fillimisht pjesa mė e madhe e aktivitetit tė kompanisė qe e ligjshme.
Por duket se shumė shpejt themeluesit zbuluan qė ishte shumė mė fitimprurėse ta vinin sitin nė shėrbim tė kriminelėve. Tani specialistėt e "Verisign" thonė se ėshtė tėrėsisht ilegal. Qė nga ajo kohė, aktiviteti i kėtij rrjeti ėshtė monitoruar nga disa organizma njėherėsh, pėrfshi edhe grupin anti-spam me qendėr nė Londėr, "Spamhaus". "RBN ėshtė ndėr sitet mė tė pėrfshira me aktivitete kriminale nė botė: pornografi tė miturish, vjedhje tė dhėnash personale e mbėshtetje teknologjike tė rrjeteve tė cyber-krimit", thotė njė zėdhėnėse e grupit anglez. "Ata vetė thonė vetėm se u krijojnė tė tjera hapėsira pune nėpėr serverėt e tyre, por janė edhe vetė tė pėrfshirė nė aktivitete tė paligjshme".
Kompjuterė tė infektuar me qira Hapėsirat qė ofron kjo kompani pėr t‘u shfrytėzuar kundrejt pagesės janė vėrtet tė padepėrtueshme, por kjo reflektohet edhe te ēmimet qė ata pėrdorin pėr hosting. "Pėr njė hapėsirė nė serverėt e tyre paguhet rreth 600 euro, thuajse 10 herė mė shumė se ēmimi normal i tregut, gjė qė mban larg biznesin e ligjshėm, i cili nuk mund tė operojė me kėto tarifa", tregon Bredli Ansti, i kompanisė sė sigurisė sė kompjuterėve "Marshall Software". Rreth aktivitetit tė tyre ėshtė ngritur mė kėmbė njė ekonomi e tėrė. Doni tė blini 1 mijė ngarkues softuerėsh pėr njė sajt britanik, i cili kėshtu do tė jetė nė gjendje tė infektojė kompjuterėt e tė gjithė atyre qė e vizitojnė? Kushtojnė vetėm 380 dollarė nė total, 38 cent secili. Pra, ai qė i blen mund t‘ia japė me qira kėta kompjuterė tė infektuar (tė njohur si "bots", "bot", shkurtimi i fjalės "robot", kompjuterė qė nė sajė tė disa lloje virusesh vihen tėrėsisht nė shėrbimin e atij qė i infekton) njė pale tė tretė pėr 13 cent nė ditė. Pėrmes tyre mund tė kryhet ēdo lloj aktiviteti i jashtėligjshėm i mundshėm, pasi viktima mund tė jetė qindra e mijėra kilometra larg manipuluesit. Rregullisht, emailet spam tė dėrguara nga banka apo shėrbime tė rreme nga e gjithė bota, tė cilat pėrdoren pėr vjedhjen e tė dhėnave personale sekrete, lėshohen nga serverėt e "Rrjetit tė Biznesit Rus". Gjithashtu edhe tė dhėnat e grumbulluara nga kėto sulme, si edhe
identitetet e vjedhura nga kompjuterėt e infektuar, dėrgohen nėpėr site tė caktuara tė RBN, si edhe dokumentet e grabitura, ku magazinohen dhe mbahen gati pėr t‘u shitur. "Rrjeti i Biznesit Rus" ėshtė gjithashtu edhe parajsa e ruajtjes sė pronės intelektuale tė cyber-kriminelėve, programet e tyre spiunė, viruset qė thyejnė kodet e sistemet e kontrollit nė distancė. Sigurisht qė paguajnė pėr ruajtjen e tyre nga ana e keqbėrėsve rusė. Por ajo qė lė mė shumė mbresa ėshtė shkalla jashtėzakonisht e lartė e ngritjes sė tyre profesionale dhe e njohjes sė teknologjive mė tė fundit. "Tani gjen njerėz qė tė thonė se pėr 200 dollarė nė orė mund tė shtiesh nė dorė shėrbime tė cilat tė japin mundėsinė tė hysh nė njė pafundėsi tė dhėnash sekrete individuale", thotė Maksim Shipka i kompanisė "Messagelabs", e specializuar nė monitorimin e trafikut tė spam-eve. Kur tė lėshojnė bots-me qira, tė bėjnė tė ditur se kontrollohen ēdo pesė minuta dhe se siguria e gjithė rrjetit qė tė vėnė nė dispozicion ėshtė e garantuar me 99%. Tashmė "Rrjeti i Biznesit Rus" ėshtė bėrė i famshėm pėr garancinė qė u jep kriminelėve tė internetit se askush nuk do t‘i shqetėsojė gjatė punės e qė kurrsesi nuk mund tė mėsohet ndonjė e dhėnė mbi vendndodhjen apo identitetin e tyre. Por, nė Rusi, ajo garanci ka nevojė pėr mbrojtje politike.
Lidhjet me politikėn Mendohet se lideri dhe themeluesi i "Rrjetit tė Biznesit Rus", njė djalosh 24-vjeēar, i njohur me pseudonimin Flyman, ėshtė nipi i njė politikani tė lartė rus me pozita mjaft tė forta nė qarqet e larta tė Kremlinit. Mendohet se ka qenė vetė djaloshi ai qė ka marrė vendimin pėr tė kthyer "Rrjetin e Biznesit Rus" nė njė aktivitet kriminal tė tė tilla pėrmasave. Por zgjerimi i tyre i pabesueshėm dhe pėrfshirja nė aktivitete gjithnjė e mė pak tė ligjshme ka bėrė qė grupi tė tėrheqė mbi vete vėmendjen e specialistėve tė krimit elektronik tė tė gjithė botės. Gjithashtu edhe klientėt, qė dikur punonin mė sė miri me rrjetin, tani janė bėrė tė pakėnaqur pėr shkak tė tarifave tė larta. Nga ana e saj, RBN ėshtė pėrpjekur ta fshehė aktivitetin e saj nėn njė rrjet tė tėrė kompanish tė tjera, ndėrkohė qė ėshtė pėrpjekur pėr t‘u shkėputur nga lidhjet ruse, por megjithatė duket se nuk mund tė shkėputen tėrėsisht nga emri i tyre. "Ka shumė tė ngjarė qė po pėrpiqen t‘u rrėshqasin pėrpjekjeve pėr t‘i zbuluar, duke ndėrruar emėr. Tani e quajnė veten ‘rusėt‘", tregon Galeoti. Njė zėdhėnės i ambasadės ruse nė Britaninė e Madhe fillimisht mohoi ēdo lloj dijenie mbi "Rrjetin e Biznesit Rus", por mė pas deklaroi se me ē‘dinte ai, ishte njė organizatė qė operonte nga Anglia. "Autoritetet policore ruse nuk kanė treguar kurrė ndonjė lloj shqetėsimi pėr ekzistencėn e njė rrjeti tė tillė", tregon njė ekspert nga "Verisign". "Pėr ta, hakerėt nuk janė tjetėr veē luftėtarė tė lirisė, tė cilėt po u shkaktojnė dhimbje koke perėndimorėve tė trashur e tė dhjamur. Pėr autoritetet nė gjithė kėtė aktivitet nuk ka asgjė tė keqe". Ndėrkaq, nė raportin zyrtar tė "Verisign" shkruhet: "Nuk ka asnjė dyshim qė nuk mund tė ketė asnjė pėrpjekje ndėrkombėtare qė do jetė nė gjendje ta ērrėnjosė kėtė prirje pėr tė pėrdorur internetin pėr aktivitete tė paligjshme. Madje kėtė lloj aktiviteti do ta ndeshim gjithnjė". Kėshtu, cilado qė tė ketė qenė arsyeja pėr tė cilėn ėshtė zhdukur nga skena "Rrjeti i Biznesit Rus", nuk ka ardhur si pasojė e masave ligjore.
Dalja nė skenė e boteve Evolucioni i botnetit ėshtė i lidhur ngushtė me "Internet Relay Chat" (IRC). Botet e parė u zhvilluan nga njė softuer dėrgimi mesazhesh brenda IRC-sė, me njė mekanizėm shtesė, i cili qe i aftė t‘i kontrollonte kompjuterėt nė distancė. Nė fundin e vitit 1999, kėrkuesit e Institutit SANS gjetėn kode qė krijonin mundėsinė e komandimit nė distancė nė qindra kompjuterė qė
pėrdornin sistemin Windows. Qė atėherė kompjuterėt e infektuar u quajtėn "bote", shkurtimi i fjalės "robotė". Nė vitin 2000 programet bot i koduan, nė mėnyrė qė askush tė mos e vėrente dot praninė e tyre, por me t‘u aktivizuar bėnin tė gjitha dėmet e mundshme, duke gjunjėzuar site si Amazon dhe eBay. Mė 22 tetor tė vitit 2002, nėntė nga 13 serverėt e DNS, ndėr mė tė mėdhenjtė nė botė, dolėn jashtė funksionit falė njė boti qė kėrkonte tė reklamonte shėrbimet e veta. Nga viti 2002 nė vitin 2004, botet u sofistikuan mė tej dhe nisėn tė pėrmbushin funksione si dėrgimin e spam-eve, garantimin e hapėsirave nga ku mund tė kryhej ēdo lloj aktiviteti (duke qenė se ēdo veprim kryhet nga kompjuteri i dikujt tjetėr). Nė vitin 2005 nisėn tė zhvilloheshin teknika pėr fshehjen e boteve nga produktet e sigurisė. Nisėn tė hidhen nė treg dizajnė profesionalė, programe dhe "paketa" pėr veprimtari tė paligjshme. Nė vitin 2006 hynė nė veprim softuerė qė sulmonin ēdo lloj programi i cili pėrpiqej tė zbulonte apo tė ndėrhynte nė aktivitetin e njė rrjeti botesh. Mė 6 shkurt tė vitit 2007, njė sulm i dytė mbi serverėt e DNS. Mė 18 maj tė vitit 2007 u ndėrmor njė sulm dyjavor kundėr Estonisė, duke lėnė pa internet tė gjithė kompjuterėt nė vend. Sulmi u ndėrmor pas vendimit tė qeverisė estoneze pėr tė hequr nga njė shesh qendror statujėn e njė ushtari rus tė Luftės sė Dytė Botėrore.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi