Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Disa thenje Filozofike

Disa thenje Filozofike

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Disa thenje Filozofike prej Fri Dec 14 2007, 10:34

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Me mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medhaja.

Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse.

Te kaluaren dhe te ardhmen ndajeni me dyer te hekurta.Jetoni ne keste njeditore.

E kaluara nuk mund te ndryshohet...E ardhmja eshte ende ne doren tende!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Disa thenje Filozofike prej Mon Sep 01 2008, 11:49

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

Njeriu eshte i mir, njrzit jane te ashper. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. ZOARI

NJerzit kurr s`kendojn, dhe bilbilat vajtojn çAJUPI

NJeriu esht sherbetor i jetes STEJO SPAE

Eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe. HORACI

Sendet me te shtrejta ne bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHERI

Atdhe quhet toka
ku me ka rane koka
ku kam meme dhe ate
ku me njef dhe g
ri i that. çAJUPI

NJeriu pa atdhe si qyqa pa fole. I.HARDSHE

Atdhu s`eshte monopol i askujt. PO
Fjal te Vlera

Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

Aforizma
1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)


4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.
(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi