Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Opera ankohet ndaj Microsoftit

Opera ankohet ndaj Microsoftit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Opera ankohet ndaj Microsoftit prej Sun Dec 16 2007, 03:04

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Opera ka dorėzuar njė ankesė nė Komisionin Evropian ndaj Microsoftit pėr faktin qė shfletuesi i internetit Internet Explorer ėshtė i integruar nė Windows, gjė qė zvogėlon mundėsitė e barabarta tė konkurrencės.
Kjo ėshtė ankesa e parė e kėtij lloji qėkur Komisioni i njėjtė gjigantit softuerik i ka vėnė gjobė pėr shkelje tė ligjit mbi konkurrencėn e tregut.

Opera ėshtė kompani norvegjeze qė produkt kryesor ka shfletuesin e internetit me po tė njėjtin emėr, i cili, sipas vlerėsimeve tė ekspertėve, pėrkundėr dominimit tė Firefox dhe Internet Explorer, ėshtė njė produkt shumė cilėsor.

Nė ankesėn e dorėzuar nė KE thuhet qė Microsofti nė mėnyrė tė paligjshme lidh shfletuesin e saj tė internetit me sistemin operativ Windows dhe kėshtu u vėshtirėson konkurrencėn nė treg prodhuesve tjerė tė shfletuesve. Opera ankohet edhe ndaj mosrespektimit tė standardit tė uebit nga ana e Microsoftit pėr shkak tė cilit ėshtė rrezikuar funksionimi i rregullt i shfletuesve tė ndryshėm nė faqet e uebit.

Kjo ankesė na pėrkujton nė njė tė ngjashme tė vitit 1998 nė SHBA kur ministria e drejtėsisė kishte bėrė dėgjim publik pėr konkurrencėn e paligjshme tė Microsoftit ndaj shfletuesit Netscape.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi