Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Planeti i 10 i Sistemit Diellore

Planeti i 10 i Sistemit Diellore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Planeti i 10 i Sistemit Diellore prej Wed Dec 19 2007, 09:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Agjencia amerikane e hapesires tha se do tė beje te ditur zbulimin e njė te papriture ne sistemin diellor, njė objekt pėr te cilin disa mendojnė se mund te jetė planeti i dhjetė.

Zyrtare te Nases thanė se do tė bėjnė te njohur zbulimin e objektit me te largėt qe sillet rreth diellit. Disa eksperte mendojnė se i ashtuquajturi objekt ėshtė njė planet i ri i emertuar Sedna, pas perendeshes eskimeze te detit. Objekti ėshtė 10 miliarde kilometra larg Tokes.

Parashikohet qe Sedna, elementet perberes te se cilės mendohet te jenė akulli dhe guri, ka njė diameter prej dy mijė kilometrash. Ky do tė ishte objekti me i madh i buluar ne sistemin diellor qe nga zbulimi i Plutonit 74 vjet me pare. Sedna ėshtė pak me e vogėl se Plutoni.

Profesorit te astronomise planetare ne Institutin Teknologjik te Kalifornise, Dr. Michael Brown, i jepet merita pėr zbulimin e Sednes.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi