Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » Historia e Shqiperise

Historia e Shqiperise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historia e Shqiperise prej Wed Dec 19 2007, 09:29

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Publikimi i Historisė shqiptare qė nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme nė internet ėshtė njė risi e cila pėrveē kuriozitetit do tė ngjallė nė lexuesin e saj edhe krenarinė kombėtare. Puna kolosale e zhvilluar pėr pregatitjen e saj do tė shpagohej mė sė miri nė se vizitorėt tanė do tė mėsonin diēka tė re pėr vendin e tyre dhe do tė reflektonin paksa mbi sakrificat, mundin dhe gjakun qė populli ynė ka derdhur pėr tė mbijetuar.

Historia gjatė viteve tė regjimit komunist ėshtė shtrembėruar qėllimisht apo nė mėnyrė tė pavetėdijshme nė rradhė tė parė sepse linja jonė politike pilotohej nga shtete tė tjera tė cilėn historikisht kanė mbėshtetur armiqtė e popullit tonė. Historianėt e periudhės sė Shqipėrisė Socialiste janė tė besueshėm deri nė periudhėn e Pavarėsisė. Mė tej Historia e shkruar prej tyre, ndikohet nga rrymat politike. Duke u munduar qė tė jemi sa mė tė paanshėm nė kėtė pėrmbledhje tė Historisė sė Popullit tonė nuk jemi bazuar vetėm nė njė burim por nė disa. Jemi munduar tė paraqesim thjeshtė faktet e ndodhura pa u ndaluar nė analiza politike apo propagandistike.
Kemi zgjedhur si parathėnie tė Historisė sė Shqipėrisė njė letėr tė botuar prej publiēistit tė njohur z. Tajar Zavalani i cili qė nė vitin 1954 ka botuar Historinė e Shqipėrisė dhe ka mbėshtetur atė nė fakte tė rrėmuara nė bibliotekat e shteteve perėndimore. Pikėrisht ballafaqimi me faktet e bėn Historinė e shkruar prej tij tė paanshme dhe tė besueshme jo vetėm pėr shqiptarėt por edhe pėr tė huajt. Materiali i botuar prej tij nė kėtė libėr edhe nė ditėt e sotme ėshtė njė ndėr mė tė mirėt dhe mė tė pasurit.
Nė letrėn qė pėrbėn parathėnien do tė zbulojmė vėshtirėsitė e shumta, patriotizmin dhe sakrificėn e atyre qė bėjnė diēka tė vlefshme dhe tė nevojshme pėr popullin e tyre. Kjo letėr e shkruar nė vitin 1954 merr njė rėndėsi tė veēantė duke patur parasysh gjendjen e Shqipėrisė nė atė periudhė tė turbullt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Historia e Shqiperise prej Sun Jan 06 2008, 08:00

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
te lumt luna


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi