Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s

Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s prej Thu Dec 20 2007, 10:54

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s

Alarm i kuq nė internet. Sipas New York Times, njė hacker 16 vjeēar nga Evropa ka vjedhur informacione sekrete nga NASA. Bėhet fjalė pėr kode dhe fjalėkalime mjaft tė rėndėsishme tė sistemit informatik tė NASA-s, pėr baza luftarake si dhe laboratore kėrkimesh shkencore tejet sekrete. Hackeri ka hyrė nė Cisco System dhe ka marrė tė gjitha kodet e hyrjes, duke i hequr krerėve tė NASA-s, tė gjitha tė drejtat e hyrjes nė sistemin e tyre. Mendohet se hackeri mund tė jetė njė adoleshent suedez nga Uppsala, i cili prej njė viti punon pėr tė zbėrthyer kodet e sistemit tė sigurisė sė NASA-s. Falė virusit Trojan (Kali i Trojės), ai ka marrė informacionė tė detajuaar mjaft sekrete, ndėrkohė qė nė tė njėjtėn kohė, ai ka hyrė vjedhurazi nė sistemin informativ tė shoqėrive dhe enteve publike nė Evropė, duke shkaktuar njė rrėmujė, e cila konsiston nė keqpėrdirimin e informacionit. Burime tė NASA-s, theksojnė se adoleshenti, ka nė dorė fjalėkalimet e hyrjes tė sistemit tė raketave tė White Sands nė New Mexico, si dhe tė stacionit ajror-detar tė Patuxenr River nė Maryland. Ajo qė po shqetėson mė shumė ekspertėt e informatikės ėshtė fakti se hackeri 16 vjecar, pėrvecse ka zotėruar kėto informacione, ka mundur tė ndryshojė duke hyrė nė sistem kodet dhe fjalėkalimet, tė cilat janė tė njė rėndėsie strategjike


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi