Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Si te mbajme gjalle nje martese

Si te mbajme gjalle nje martese

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si te mbajme gjalle nje martese prej Wed Dec 26 2007, 07:15

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Qė tė mbahet nė ekuilibėr njė martesė ėshtė e vėshtirė nė kohėt e sotme. Shumica e ēifteve kanė probleme nė lidhjen e tyre. Partnerėt duhet t’i zgjidhin problemet bashkė dhe tė stimulojnė pasionin.

Shumica e ēifteve kanė probleme nė njė lidhje, sidomos kur jetojnė nėn njė ēati dhe kanė krijuar familje. Psikologia Eri Maēi tregon se tė mbahet gjallė njė martesė duhet ta ushqesh atė. “Pėrveē detyrave familjare qė partnerėt duhet t’i zgjidhin bashkė, ata duhet tė mbajnė gjallė edhe dashurinė dhe pasionin. Kjo do tė thotė qė duhet tė gjejnė kohė t’i pėrkushtohen njėri-tjetrit”, tha ajo. Sipas saj, ēiftet nė fillim duhet tė bėjnė dashuri me pasion, ndėrsa kur vijnė fėmijėt nė jetė, lindin probleme. Ndonjėherė gruaja merret mė shumė me fėmijėt dhe harron qė ka njė burrė, me tė cilin ka ndarė shumė gjėra, edhe krevatin. Por nėse ajo nuk gjen kohė edhe pėr burrin, ka mundėsi qė ai t’i hedhė sytė nga femrat e tjera. Nga ana tjetėr ėshtė edhe egoja maskiliste, qė do tė thotė se kur gruaja nuk e vlerėson shumė atė si mashkull atėherė ai pėrpiqet ta marrė vlerėsimin tek femrat e tjera. “Kjo ndodh nė njė limit kur mashkulli shkon mė shumė se 40 vjeē. Ai kėrkon pasionin tek femra tė tjera, tė cilat janė tė reja nė moshė”, u shpreh psikologia Maēi. Sipas saj, burrat kur shkojnė me femra tė reja plotėsojnė egon e tyre mashkullore. Ata ndihen jashtėzakonisht mirė kur njė femėr e re hyn nė marrėdhėnie seksuale me tė. Pėrderisa ajo e pranon si partner ai ėshtė ende nė formė si djalė i ri. “Nė kėtė rast ėshtė shumė e rėndėsishme qė gruaja tė mos e lėrė pasionin tė venitet, sepse mashkulli e bėn rrugė dhe lidhet pėrherė me femra tė reja nė moshė”, tha psikologia. Por jo nė tė gjitha rastet e kanė femrat fajin pėr tradhtinė e burrave, edhe ata duhet ta trajtojnė mirė bashkėshorten e tyre. Edhe nėse meshkujt nuk i kushtojnė shumė rėndėsi femrės ndodh qė edhe kjo tė shoh tė tjerė kur ai nuk i fal asaj dashuri. Gratė mund tė ndihen tė lėna pas dorė dhe e kėrkojnė pasionin diku tjetėr.

Bashkėpunimi midis ēiftit

“Ndonjėherė problemet qė dalin nė familje bėn qė tė lėsh pas dorė burrin ose gruan. Ēifti duhet tė pėrpiqet qė tė gjejė kohė pėr ēdo gjė, pėr punėn fėmijėt dhe partnerin ose partneren. Sepse kėto mendojnė, hė se aty e kam burrin, ose ėshtė gruaja ime s’ma prek kush”, tha psikologia. Sipas saj, burri dhe gruaja duket ta respektojnė njėri-tjetrin dhe t’i zgjidhin problemet bashkė. Nė pėrgjithėsi, burrat i ndajnė punėt nė familje. Ata mendojnė se nuk duhet tė bėjnė punė “grash”, tė bėjnė pazarin, tė lajnė enėt, tė gatuajnė, tė pastrojnė shtėpinė. Por kur femrat kanė njė punė dhe duhet tė mbajnė fėmijėt, shtėpinė, tė bėjnė ēdo gjė vetė, janė tė mbingarkuara dhe dashur pa dashur lindin probleme. Arta Braho, e cila ėshtė 35 vjeēe, tregon se ajo i ndan punėt me burrin, sepse nuk i del koha pėr tė gjitha. Ajo punon infermiere dhe tetė orė ėshtė nė punė. Ndonjėherė ndodh qė tė punojė edhe turnin e natės dhe ėshtė e lodhur pėr t’i mbaruar tė gjitha punėt e shtėpisė. “Unė i kam fėmijėt e vegjėl dhe nėse bashkėshorti nuk do bėjė pazarin, apo t’u gatuajė fėmijėve, i bie qė ata tė mbeten pa ngrėnė”, tha ajo. Sipas Brahos, ėshtė e lodhshme qė gruaja tė ketė gjithė ngarkesėn nė familje. Ėshtė mirė qė ata tė bashkėpunojnė dhe tė respektojnė njėri-tjetrin.

Tradhtia ėshtė pjesė e martesės

Psikologia Eri Maēi thotė se tradhtia ėshtė pjesė e martesės. Madje kohėt e sotme ka dalė edhe nė “modė”. “Nė fakt, tė gjithė jemi egoistė dhe nuk e pranojmė tradhtinė e partnerit. Por nė disa raste ajo duhet toleruar kur nuk cenon dashurinė e ēiftit”, tha ajo. Sipas saj, meshkujt janė mė tė prirur pėr tė tradhtuar, ata e duan ndryshimin. Por kjo nuk do tė thotė se ata nuk dashurojnė gruan e tyre. Ėshtė e vėshtirė qė njė mashkull tė dashurojė njė femėr tjetėr, edhe pse ajo ėshtė mė e bukur dhe nė krevat ėshtė mė e mirė se gruaja e tij. Bashkėshortėt nuk duan qė ta lėndojnė gruan e tyre, ata i ruhen kėsaj. Jo vetėm se nuk duan tė prishin familjen, por edhe se nuk e mendojnė dot ndarjen nga bashkėshortja. Janė pėrshtatur e duan njėri-tjetrin, i kanė pėrballuar problemet bashkė. “Nuk ka femėr qė tė mendojė se njė bashkėshort s’e ka tradhtuar tė paktėn njė herė. E vėshtirė ėshtė pėr ta pranuar kėtė tradhti. Por kur kjo nuk ėshtė diēka serioze, duhet toleruar”, theksoi Maēi.

Fėmijėt e forcojnė lidhjen

“Kur u martova me tim shoq e doja, por jo sa e dua tani qė kemi tre fėmijė. Mė ka ndihmuar pėr ēdo gjė dhe i kemi rritur bashkė, duke sakrifikuar tė dy. Edhe kur grindemi mjafton qė djali vogėl tė na pėrqafojė tė dyve, dhe harrojmė se jemi zėnė”, tha Matilda Hasani. Sipas saj, fėmijėt janė ata qė e zbukurojnė martesėn dhe e bėjnė atė mė tė fortė. Psikologia Maēi tha se kur zihen bashkėshortėt dhe ndonjėherė pėrmendin edhe ndarjen, por janė fėmijėt ata qė i afrojnė me njėri-tjetrin. Nėse ata mund tė rrinė orė pa folur, sepse u ka ngelur hatri nga ndonjė fjalė e hidhur, diskutimi i pėrbashkėt me fėmijėt do t’i afrojė. Por edhe pyetjet naive tė fėmijėve, tė cilėt mund ta dallojnė mėrzitjen, bėn qė tė tolerojnė zėnkat. “Fėmijėt i bėjnė prindėrit mė tė pėrgjegjshėm dhe mė tė pjekur. Njė prind s’mund tė sillet si adoleshent dhe tė mos ketė frymėn e bashkėpunimit, madje bėhet mė i butė dhe mė tolerant”, tha psikologia.

Martesa sipas modelit tė prindėrve

Fėmijėt, instinktivisht, sillen ashtu siē janė mėsuar nė familje. Sipas psikologes Maēi, nėse ata do tė kenė prindėr tė dhunshėm, tė cilėt zihen nė sy tė fėmijėve, apo bėrtasin, edhe ai kėshtu do tė sillet me gruan. Ose vajza me bashkėshortin e ardhshėm. Kur prindėrit janė model nė familje dhe i zgjidhin problemet me qetėsi, nuk i diskutojnė gjėrat me fėmijėt edhe fėmijėt do tė bėhen model. Ata do tė kenė mundėsi tė krijojnė njė familje tė shėndetshme, kur gjėrat zgjidhen me konsensus dhe jo me tė bėrtitura.

Kur martohesh “me gjithė shtėpinė”

Njė tjetėr problem ėshtė kur vajza martohet nė njė shtėpi tė madhe, ku ka shumė pjesėtarė. Ajo detyrohet t’i ndajė problemet me tė gjithė ose ata i ndėrhyjnė nė marrėdhėnien e saj me burrin. Ēifti zihet dhe ai nuk ka hapėsirat e duhura pėr tė mos e dėgjuar anėtarėt e tjerė tė familjes. Pastaj lindin konfliktet e nuses sė shtėpisė me vjehrrėn, me kunatat, tė cilat do cenojnė lidhjen e saj me partnerin. Prandaj, nė kohėt e sotme ēiftet krijojnė familje mė vete me burrin pėr tė mos pasur “fėrkime” me tė tjerė.

Krizat nė ēift

Xhelozia e tepruar nė martesė e shkatėrron atė. Ajo duhet tė jetė nė doza tė vogla, sepse kur njėri nga partnerėt ėshtė shumė posesiv bėhet i bezdisshėm. Kur nė shtėpi pėrditė pyetet me nervozizėm, ku ishe, ku shkove, pse u vonove?! Kjo e acaron situatėn dhe burrit do t’i vijė frikė nga ardhja nė shtėpi. Ai do tė justifikohet pėr ēdo gjė, vetėm tė mos dėgjojė bashkėshorten duke bėrtitur. Madje mund tė krijojė edhe lidhje tjetėr, ku tė gjejė qetėsi dhe tė mos e torturojnė me kėrkimin e llogarisė.

Nėse nuk ka marrėdhėnie seksuale nė njė martesė, atėherė ajo ka vdekur. Kur zihet burri ose gruaja nuk duhet tė largohen nga shtrati bashkėshortor dhe tė mbajnė gjatė inat midis tyre. Largimi nga shtrati do tė ftohė lidhjen e tyre. Ka martesa ku bashkėshortėt nuk flenė nė tė njėjtin shtrat dhe e kanė ndėrprerė marrėdhėnien seksuale. Ata jetojnė nė njė shtėpi vetėm pėr hirė tė fėmijėve. U vjen inat qė nuk pėrfillen nga njėra palė dhe grinden vazhdimisht pėr gjėnė mė tė vogėl. Kjo i rėndon ata psikologjikisht.

Kur femra lind fėmijėn e parė atė e kap njė krizė, e cila duhet superuar. Ndodh njė proces shumė i rėndėsishėm fiziologjik, ku femra nuk i ka mė format e mėparshme. Ajo ka lindur njė fėmijė dhe ėshtė shėndoshur, por nuk ndihet mirė me veten. Nė kėtė periudhė ajo largohet nga bashkėshorti dhe i duket vetja jo nė formė pėr tė. I duket sikur ai nuk do tė ketė tė njėjtėn tėrheqje si mė parė. Ajo bėhet nervoze, sepse ka pėr tė rritur edhe njė fėmijė, i cili do shumė pėrkushtim.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi