Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Para martese! Cfar duhet te dini si hap i pare?

Para martese! Cfar duhet te dini si hap i pare?

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
Para martesës: Cfarë duhet të dini për “ hapin e madh”

Paratë në bankë ju bëjnë të ndiheni të sigurt, por paratë në xhepin e bashkëshortit/bashkëshortes krijojnë një nevojë të pashuar për t'u shpenzuar. Martesa nuk ka pse të hidhet nga gremina e financave personale nëse kuptoni reagimin e partnerit kundrejt parasë dhe mësoni s'i ta ujdisni atë. Qëndrimet tona kundrejt parasë janë të ngulitura kaq thellë, sa priremi të besojmë se ne kemi të drejtë dhe partneri ynë e ka gabim. Përgjigjet tipike janë "Unë jam një i rritur, i përgjegjshëm, ndërsa ti një fëmijë i/e llastuar", ose, "Mua më pëlqen ta shijoj jetën, ndërsa ti ta prish qejfin". Nëse më shumë çifte kuptojnë se si partneri i tyre ndihet për paratë, më pak prej tyre do të përfundojnë në sallën e gjyqit.
Qëndrimet
Ekzistojnë katër qëndrime themelore që mund të mbajmë në lidhje me paratë dhe ja cilët janë personat përkatës. Të parët, janë kursimtarët, pastaj dorëshpuarit, ndërtuesit dhe dhënësit. Kursimtarët: E ku do të shkonte bota për të marrë hua po të mos ishin kursimtarët? Nuk është e pazakontë që ata të krijojnë një llogari kursimi me një rrogë të vogël. Kursimtarët janë të organizuar dhe nuk janë të nxituar kur blejnë. Ata nuk rrezikojnë dhe llogaria bankare është më shumë se një siguri për ditë të vështira. Paratë mënjanë krijojnë një paqe në mendje, madje kënaqësi. Megjithatë, kursimtarët mund të bëhen shumë konservativë dhe mund t'i shmangin investimet që i shtojnë paratë. Disa prej tyre presin shumë para se t'i shijojnë paratë dhe pak mësojnë si ta gëzojnë atë. Dorëshpuarit: Paratë barabiten me shumë gjëra. Makinat e fundit mund të krijojnë dëfrim dhe status, dhe dorëlëshuarit nuk besojnë tek llogaria bankare. Ata shpenzojnë 100 dollarë për një drekë, bëje 200 nëse përfshihen edhe miqtë. Shumë nga këta tipa hahen të gjallë nga interesat e pagesave sepse nuk e paguajnë në kohë faturën e kreditit. Ndërtuesit: Mendoni për Gill Gates dhe Microsoft-in, apo për sipërmarrës të tjerë që i shohin paratë si ëndrra e kthyer në realitet. Disa ndërtues bëhen maniakë në kërkim të ëndrrës së tyre dhe mund të mos e marrin parasysh menaxhimin e parave. Ata e gjykojnë keq sasinë e parave që i duhet për të mbuluar shpenzimet nëse diçka shkon keq. Nëse kjo ndodh, shkojnë tek projekti tjetër. Ndërtuesit janë plot ide. Dhënësit: Këta njerëz shpesh blejnë dhurata ekstravagante për miqtë, zakonisht gjëra të cilat nuk mendojnë t'i blenë vetë ndonjëherë. Gjithashtu ata dalin vullnetarë për të dhënë kohën, paratë dhe energjinë për një shkak në të cilën besojnë. Thellë-thellë, shumë ndjejnë se paratë janë shumë pranë mëkatit dhe kur e japin mendojnë se kjo është gjëja e vetme që mund të bëjnë me to. Ata gjithashtu e mohojnë kënaqësinë për veten e tyre vetëm për t'i bërë të tjerët të lumtur ose duke bërë vepra të mira. Dhënësit shpesh i shpërfillin nevojat e tyre dhe mund të lëndojnë fëmijët e tyre duke mos i mësuar si të merren me paratë.
Çfarë duhet të dini?
Të dy partnerët duhet të kuptojnë ndryshimet e tyre në qëndrimin kundrejt parave. Bëni një bisedë të mirë me partnerin dhe krijoni një buxhet. Kjo bën të mundur që të dy partnerët të diskutojnë nevojat financiare dhe frikën, duke hapur një rrugë për të gjetur diçka të përbashkët. Kursimtarët duhet të kuptojë se siguria financiare nuk kërkon t'i fusni paratë në bankë dhe të përjashtoni gjithçka tjetër. Paguani shtëpinë, gjërat themelore, dhe jetojeni paksa jetën. Kursimtarët shpesh tërhiqen nga dorëlëshuarit, pasi ata janë bujarë, të dashur dhe aventurierë. Këta janë partnerët e përkryer për kursimtarët, pasi sjellin në jetën e tyre gjërat që kanë nevojë. Ata nuk martohen asnjëherë me një kopje të vetes së tyre. Dorëlëshuarit duhet të kuptojnë nevojën e kursimtarëve për siguri. Në shumë raste, ky qëndrim me këmbë në tokë e bën një kursimtar shumë tërheqës për dorëshpuarin. Mos prisni që gjërat të ndryshojnë pas martese. Ju s'mund të prisni që partneri juaj të jetë dakord që ju ta boshatisni llogarinë, pasi as ju nuk do të ishit dakord. Psikologët ju këshillojnë të bëni një listë dëshirash të cilat doni t'i blini. Sfida për një dorëlëshuar është të kuptojë se nuk mund të ketë gjithçka në listë. Kursimtari nuk duhet t'ia heqë me detyrim qejfin e të blerit të gjërave dorëlëshuarit. Mund të jetë veprim i zgjuar të vendosni mënjanë para për të ushqyer nevojën e dorëlëshuarit për të djegur paratë. Kjo do ta bëjë të ndihet më mirë duke shpenzuar paratë e tepërta. Ndërtuesit duhet të bëhen më pak monomaniak dhe të marrin në konsideratë nevojat financiare të bashkëshortit/es të tyre. Dhënësit duhet të marrin parasysh nevojat e familjes, pasi kënaqësia e vërtetë mund të jetë dhënia e vetes në shtëpi. Sekreti është të kuptoni qëndrimin tuaj drejt parave dhe të kuptoni se si pikëpamja juaj ndikon tek partneri. Paratë nuk janë të lira. Ato janë të lidhura me emocionet tona dhe ne rrallë e kuptojmë. Ne e tregtojmë kohën dhe energjinë tonë për to, ndërtojmë me to, i kontrollojmë të tjerët dhe e kënaqim veten me to. Më pas fantazojmë për të pasur më shumë. Vetëvlerësimi i disa njerëzve varet nga sa shumë kanë apo sa shumë mund të mendojnë të tjerët se kanë. Por paratë nuk janë vetëm një mjet. Të gjitha ato gjërat e tjera, frika, lakmia, zilia, krenaria, inati, respekti, vijnë nga ne.

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
luna jam dakord me ty per parate ne banke

Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

LuNa

Moderator/e