Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Cfar eshte Matematika?

Cfar eshte Matematika?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Cfar eshte Matematika? prej Sun Dec 30 2007, 11:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Matematika ėshtė studimi I numrave, numerimi, dhe matja, por kėto janė vetėm fillimi. Matematika perfshin studimin model te numrave dhe gjithashtu nderlidhjet. Matematika ėshtė gjithashtu njė mėnyrė pėr te komunikuar dhe analizuar ideve, dhe ndoshta me shumė se cĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢do gjė, matematika ėshtė njė mėnyrė arsyetimi qe ėshtė unike pėr qeniet njerėzore.

Matematika ėshtė e ndare ne atė puro, ose teorike, matematike dhe matematike e aplikuar. Matematicienet teorik fokusohen kryesisht ne probleme dhe pyetje perbrenda botės se matematikes puro ĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬" ata zhvillojne teorema (ide te paprovuara), prova teoremash, dhe formula. Ata gjithashtu eksplorojne fusha tė reja qe i pershtaten brenda kategorise se matematikes puro.

Matematikanet aplikues fokusohen ne qe se sit e aplikojne principet matematike ne pyetjet qe njerzit kanė rreth botės qe i rrethon. Pėr shembull, kur matematika pėrdoret pėr te percaktuar shumen e peshes qe njė ure mund te mbaj, ose shpejtesine e njė objekti ne renie, ose distancen e njė ylli prej tokes, matematika konsiderohet e aplikuar, pėr shkak qe modelet matematike dhe teknikat janė duke u aplikuar, ose perdorur, pėr te zgjidhur probleme praktike.

Megjithėse matematicienet teorik nuk munden qe te vet-pėrfshihen direct ne zgjidhjen e problemeve praktike, shpesh ndodh qe veglat matematike qe ata zhvillojne ndihmojne enxhinierat, fizikantet, dhe shkencetare te tjerė qe te zgjidhin probleme te tilla.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Cfar eshte Matematika? prej Sun Dec 30 2007, 11:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
DEGET E MATEMATIKES

Mbi me shumė se njė mijė vjet te historisė matematike , matematika ėshtė rritur qe te bėhet njė fushe shumė e gjerė e cila pėrmban shumė dege te specializuara, si edhe me sė miri njė varg te gjerė temash. Ne kėtė artikull ne do tė shohim disa nga deget kryesore te matematikes.

Teoria e Numrave

Ne njė moshe shumė te hershme te gjithė ne mesojme se si te numerojme duke perdorur numrat llogarites: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9, dhe kėshtu me radhe. Numrat llogarites janė vetėm njė kategori numrash. Aty janė shumė lloje te tjera numrash qe mund te grupohen sipas vetive, ose karakteristikave. Dikush mund te jeti i familiarizuar me grupe numrash siē janė numrat ēift, numrat pozitiv dhe negative, numrat prim dhe at atė perbere, ose numrat racional dhe ata irracional. Teoria e numrave ėshtė studimi I numrave dhe i vetive tė tyre. Njė nga gjėrat mė me interes qe njė teorist numrash bėn ėshtė qe te shikoje sete numrash dhe te studioje nderlidhjet dhe ngjashmerite e tyre.

ARITMETIKA

Aritmetika fokusohet ne llogaritjet me numra duke perdorur veprimet baze te mbledhjes, zbritjes, shumezimit, dhe pjestimit, ne perdorim aritmetik pothuajse cĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢do ditė te jetės sone. Megjithėse makinat llogaritse, kompiuterat, dhe regjistrat e lekeve pėrdoren regullisht pėr ten a bėrė llogaritjet, aty vazhdojnė te jenė shumė situate net e cilat ne duhet te bėjmė aretmetike vete me mendje. Duke llogaritur faturen e ushqimeve, duke shėnuar piket e njė loje basketbolli, duke ndare njė tufe karamelesh barabar me shoket, pėr te gjetur se sa ushqim ha qeni ose macja cĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢do jave ĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬" tė gjitha kėto janė shembuj menyrash praktike ne te cilat ėshtė perdorur aritmetike. Fjala aritmetike e ka prejardhjen nga vete fjala numer, (aritmo) Greqisht.

Gjeometria

Gjeometria ėshtė studimi i formes, hapesires, dhe matje. Shiko objektet rreth teje dhe ke pėr tė parė me padyshim shembuj vijash, rrathesh, drejtkendeshash, katroresh, trekendeshash, dhe forma te tjera gjeometrike ose figurash. Gjeometria ekzaminon tiparet e kėtyre formave dhe heton qe sit e beje forma te komplikuara prej atyre te thjeshta. Gjeometria e rrafshet ekzaminon figurat, si pershembull katroret, rrathet, dhe trekendeshat qe janė te ulura njė njė siperfaqe te rrafshet. Gjeometria ne hapėsirė: Stereometria ekzaminon figurat qe janė tre-dimensionshe siē janė kubat dhe sferat. Gjeometria euklide, e emeruar sambas matematicienit grek, Euklid, ėshtė njė shembull I njė sistemi gjeometrik aksiomatik. Aksioma ėshtė njė gjė qe supozohet te jetė e vėrtetė. Pėr shembull, dy aksioma qe supozohen te jenė te vėrteta ne gjeometrine Euklide ėshtė qe njė vijė e drejtė mund te vizohet ndermjet ngado dy pikash dhe qe vijat paralele nuk takohen kurrė. Nėse percaktime te tilla pranohen si aksioma, gjėra te tjera mund te mbas-shkojnė llogjikisht prej tyre, dhe njė system aksiomatik mund te ndėrtohet rreth tyre.
Gjeometria jo-Euklide ndyrshon nga gjeometria Euklide aty se aksiomat e saj janė ndryshe nga ato ne gjeometrine Euklide, dhe shumė sisteme tė reja linjash gjeometrike dhe figura qenė zhvilluar pėr te. Topologjia ėshtė njė fushe me lidhje studimi e cila fokusohet ne figura dhe forma tre-dimensionshe qe janė te dredhura, te shtriqura, dhe te transformuara ne mėnyra tė ndryshme. Gjeometria analitike, gjithashtu e quajtur gjeometri koordinative dhe trigonometria janė fusha te matematikes qe kombinojne gjeometrine dhe njė dege tjetėr te matematikes, Algjebren. Ne gjeometrine analitike, algjebra pėrdoret qet te percaktoj linja, kthesa, dhe forma. Trigonometria fokusohet ne matjen dhe determinimin e mardhenieve midis kendeve dhe aneve te trekendeshat. Zakonisht pėrdoret nga astronomet dhe udhetuesit pėr te percaktuar matjet e hapesirave qe janė shumė te largėta pėr tu matur direkt.

ALGJEBRA

Algjebra ve ne perdorim simbolet, zakonisht germat siē janė x dhe y, pėr te paraqitur madhėsi te panjohura ose te paspecifikuara ne njė problem matematik. Algjebra mund te bėhet me komplekse se sa aritmetika, por vepron me shumė nga te njėjtat rregulla baze.
Ne algjebren, ashtu se edhe ne aritmetiken, aty ka ekuacione, ose fjali matematike, ne te cilėn cĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢do gjė ne njėrėn anė te njė shenjė te njėjtė duhet te jetė e barazvlefshme me cĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢do gjė qe ėshtė ne anėn tjetėr te shenjes barazuese. Pėr shembull,ekuacioni x + 3 = 7 do tė thotė kur unė i shtoj tre njė numri te panjohur, unė do tė kem rezultat 7.
" Numri i vetėm qe mund te zevendesohet pėr x'in qe do ta bėj kėtė deshmi matematike te vėrtetė ėshtė 4.
Ėshtė me e thjeshtė ta shkruash ekuacionin x + 3 = 7 me germa dhe numra se sa ta shkruash te njėjtin informacion me fjale.
Matematicienet dhe shkencetaret, atypari, pėrdorin simbolet e algjebres si mėnyrė shkurtuese pėr te shėnuar dhe komunikuar me idetė e tyre.

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Cfar eshte Matematika? prej Thu Jan 03 2008, 06:13

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
per mua matematika eshte nje lende shum e mire edhe pse e urrej


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi