Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Cfar eshte Matematika?

Cfar eshte Matematika?

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Cfar eshte Matematika? prej Sun Dec 30 2007, 11:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Matematika është studimi I numrave, numerimi, dhe matja, por këto janë vetëm fillimi. Matematika perfshin studimin model te numrave dhe gjithashtu nderlidhjet. Matematika është gjithashtu një mënyrë për te komunikuar dhe analizuar ideve, dhe ndoshta me shumë se c’do gjë, matematika është një mënyrë arsyetimi qe është unike për qeniet njerëzore.

Matematika është e ndare ne atë puro, ose teorike, matematike dhe matematike e aplikuar. Matematicienet teorik fokusohen kryesisht ne probleme dhe pyetje perbrenda botës se matematikes puro â€" ata zhvillojne teorema (ide te paprovuara), prova teoremash, dhe formula. Ata gjithashtu eksplorojne fusha të reja qe i pershtaten brenda kategorise se matematikes puro.

Matematikanet aplikues fokusohen ne qe se sit e aplikojne principet matematike ne pyetjet qe njerzit kanë rreth botës qe i rrethon. Për shembull, kur matematika përdoret për te percaktuar shumen e peshes qe një ure mund te mbaj, ose shpejtesine e një objekti ne renie, ose distancen e një ylli prej tokes, matematika konsiderohet e aplikuar, për shkak qe modelet matematike dhe teknikat janë duke u aplikuar, ose perdorur, për te zgjidhur probleme praktike.

Megjithëse matematicienet teorik nuk munden qe te vet-përfshihen direct ne zgjidhjen e problemeve praktike, shpesh ndodh qe veglat matematike qe ata zhvillojne ndihmojne enxhinierat, fizikantet, dhe shkencetare te tjerë qe te zgjidhin probleme te tilla.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Cfar eshte Matematika? prej Sun Dec 30 2007, 11:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
DEGET E MATEMATIKES

Mbi me shumë se një mijë vjet te historisë matematike , matematika është rritur qe te bëhet një fushe shumë e gjerë e cila përmban shumë dege te specializuara, si edhe me së miri një varg te gjerë temash. Ne këtë artikull ne do të shohim disa nga deget kryesore te matematikes.

Teoria e Numrave

Ne një moshe shumë te hershme te gjithë ne mesojme se si te numerojme duke perdorur numrat llogarites: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9, dhe kështu me radhe. Numrat llogarites janë vetëm një kategori numrash. Aty janë shumë lloje te tjera numrash qe mund te grupohen sipas vetive, ose karakteristikave. Dikush mund te jeti i familiarizuar me grupe numrash siç janë numrat çift, numrat pozitiv dhe negative, numrat prim dhe at atë perbere, ose numrat racional dhe ata irracional. Teoria e numrave është studimi I numrave dhe i vetive të tyre. Një nga gjërat më me interes qe një teorist numrash bën është qe te shikoje sete numrash dhe te studioje nderlidhjet dhe ngjashmerite e tyre.

ARITMETIKA

Aritmetika fokusohet ne llogaritjet me numra duke perdorur veprimet baze te mbledhjes, zbritjes, shumezimit, dhe pjestimit, ne perdorim aritmetik pothuajse c’do ditë te jetës sone. Megjithëse makinat llogaritse, kompiuterat, dhe regjistrat e lekeve përdoren regullisht për ten a bërë llogaritjet, aty vazhdojnë te jenë shumë situate net e cilat ne duhet te bëjmë aretmetike vete me mendje. Duke llogaritur faturen e ushqimeve, duke shënuar piket e një loje basketbolli, duke ndare një tufe karamelesh barabar me shoket, për te gjetur se sa ushqim ha qeni ose macja c’do jave â€" të gjitha këto janë shembuj menyrash praktike ne te cilat është perdorur aritmetike. Fjala aritmetike e ka prejardhjen nga vete fjala numer, (aritmo) Greqisht.

Gjeometria

Gjeometria është studimi i formes, hapesires, dhe matje. Shiko objektet rreth teje dhe ke për të parë me padyshim shembuj vijash, rrathesh, drejtkendeshash, katroresh, trekendeshash, dhe forma te tjera gjeometrike ose figurash. Gjeometria ekzaminon tiparet e këtyre formave dhe heton qe sit e beje forma te komplikuara prej atyre te thjeshta. Gjeometria e rrafshet ekzaminon figurat, si pershembull katroret, rrathet, dhe trekendeshat qe janë te ulura një një siperfaqe te rrafshet. Gjeometria ne hapësirë: Stereometria ekzaminon figurat qe janë tre-dimensionshe siç janë kubat dhe sferat. Gjeometria euklide, e emeruar sambas matematicienit grek, Euklid, është një shembull I një sistemi gjeometrik aksiomatik. Aksioma është një gjë qe supozohet te jetë e vërtetë. Për shembull, dy aksioma qe supozohen te jenë te vërteta ne gjeometrine Euklide është qe një vijë e drejtë mund te vizohet ndermjet ngado dy pikash dhe qe vijat paralele nuk takohen kurrë. Nëse percaktime te tilla pranohen si aksioma, gjëra te tjera mund te mbas-shkojnë llogjikisht prej tyre, dhe një system aksiomatik mund te ndërtohet rreth tyre.
Gjeometria jo-Euklide ndyrshon nga gjeometria Euklide aty se aksiomat e saj janë ndryshe nga ato ne gjeometrine Euklide, dhe shumë sisteme të reja linjash gjeometrike dhe figura qenë zhvilluar për te. Topologjia është një fushe me lidhje studimi e cila fokusohet ne figura dhe forma tre-dimensionshe qe janë te dredhura, te shtriqura, dhe te transformuara ne mënyra të ndryshme. Gjeometria analitike, gjithashtu e quajtur gjeometri koordinative dhe trigonometria janë fusha te matematikes qe kombinojne gjeometrine dhe një dege tjetër te matematikes, Algjebren. Ne gjeometrine analitike, algjebra përdoret qet te percaktoj linja, kthesa, dhe forma. Trigonometria fokusohet ne matjen dhe determinimin e mardhenieve midis kendeve dhe aneve te trekendeshat. Zakonisht përdoret nga astronomet dhe udhetuesit për te percaktuar matjet e hapesirave qe janë shumë te largëta për tu matur direkt.

ALGJEBRA

Algjebra ve ne perdorim simbolet, zakonisht germat siç janë x dhe y, për te paraqitur madhësi te panjohura ose te paspecifikuara ne një problem matematik. Algjebra mund te bëhet me komplekse se sa aritmetika, por vepron me shumë nga te njëjtat rregulla baze.
Ne algjebren, ashtu se edhe ne aritmetiken, aty ka ekuacione, ose fjali matematike, ne te cilën c’do gjë ne njërën anë te një shenjë te njëjtë duhet te jetë e barazvlefshme me c’do gjë qe është ne anën tjetër te shenjes barazuese. Për shembull,ekuacioni x + 3 = 7 do të thotë kur unë i shtoj tre një numri te panjohur, unë do të kem rezultat 7.
" Numri i vetëm qe mund te zevendesohet për x'in qe do ta bëj këtë deshmi matematike te vërtetë është 4.
Është me e thjeshtë ta shkruash ekuacionin x + 3 = 7 me germa dhe numra se sa ta shkruash te njëjtin informacion me fjale.
Matematicienet dhe shkencetaret, atypari, përdorin simbolet e algjebres si mënyrë shkurtuese për te shënuar dhe komunikuar me idetë e tyre.

Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: Cfar eshte Matematika? prej Thu Jan 03 2008, 06:13

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
per mua matematika eshte nje lende shum e mire edhe pse e urrej


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi