Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Spektrat

Spektrat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Spektrat prej Sun Dec 30 2007, 11:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
C'janė spektrat e rrezatimit?

Trupat qe e prodhojne vete dritėn nuk japin drite te njė ngjyrė por drita e dalė prej tyre ėshtė e perbere. Pėr shembull drita e bardhe e diellit ėshtė e perbere nga shtatė njyra kryesore te cilėt mund ti vecojme me anė te njė prizmi qelqi..
Sistemi i ngjyrave qe formohet pas zberthimit ne prizem quhet Spekter
Midis ngjyrave kryesore perberese nuk ka kufij te prerė dhe pėrtej tyre egzistojne edhe rrezatime te cilat janė te pafukshme pėr syrin e njeriut
NJutoni provoi se secila nga ngjyrat e spektrit nuk mund te zberthehet po tė drg ne njė prizem, por ato mund te mblidhen pėrsėri pėr te formuar dritėn e berdhe
Ngjyrat e veēanta janė rrezatime te thjeshta


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Spektrat prej Sun Dec 30 2007, 11:11

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Disa lloje spektrash.

Spektra te vazhdueshem
TE tillė spektrash japin trupat e nxehte inkandeshent si dielli, flaka e qiririt etj

Spektra me shirita Tė tillė spektrash japin gazrat molekulare ne temperatura te tilla ku molekulat nuk janė zbnerthyer ende ne atome.

Spektra me vija Tė tillė japin gazet ne temperatura te tilla ke molekulat janė zberthyer ne atome.

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi