Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Probabiliteti

Probabiliteti

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Probabiliteti prej Sun Dec 30 2007, 11:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Probabiliteti ėshtė njė degė e matematikės e cila merret me studimin e eksperimenteve, rezultatet e tė cilave nuk dihen paraprakisht.

P.Sh. hedhja e monedhes metalike. Probabiliteti qė monedha tė hidhet nė njėrėn apo tjetrėn anė ėshtė e barabartė me 50%. Mundėsia qė monedha tė ndalet nė cepin e saj hidhet poshtėė.

Rregullat Baze te Probabilitetit


1-
P(i njė bashkesie boshe) = 0 (Prob. me i vogėl i mundshem ėshtė i njė ngjarje te pamundur. Kjo perben bashkesine boshe)

2- P(S) = 1 (Prob. me i madh i mundshem ėshtė i njė ngjarje te sigurtė. Kjo perben ngjarjen te barabarte me S, quajtur ndryshe hapėsira e modelit)

3- 0 </ P(E) </ 1 (Prob. qe ekziston midis 0 dhe 1, pershire kėto)

Kujdes!!! (Nėse ju ndodh qe mund te llogarisni njė probabilitet negative ose njė probabitet me te madhe se 1, atėherė ėshtė mirė qe te bėni kontrollimet nga fillimi, pėr te gjetur gabimin e bėrė. Duke u bazuar ne rregullat thelbesore te probabilitetit, njė probabilitet i njė ngjarje KURRE nuk ka mundėsi te jetė me e madhe se vlera 1, ose me e vogėl se 0)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Probabiliteti prej Sun Dec 30 2007, 11:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ja dhe disa rregulla te tjera rreth probabalitetit te njė ngjarje ose dy.


4- Dy ngjarje te cilat nuk mund te ndodhin ne te njėjtėn kohe, quhen ngjarje dyaneshme te zgjedhura. Fjala 'te dyaneshme te zgjedhura'nenkupton qe automatikisht ndalohet ndodhia e njeres, kur tjetra ėshtė pranuar.

P.sh.., E (prerė) F = bashkesi boshe, n.q.s dhe vetėm n.q.s ngjarjet E & F janė te dyaneshme te zgjedhura.

5- P(E bashkuar F) = P(E) + P(F) Ć¢ā‚¬“ P(E prerė F)

6- Nėse E & F janė 2 ngjarje te dyaneshme te zgjedhura atėherė prob. I bashkimit tė tyre ėshtė, shuma e seciles ngjarje.
Pra, P(E bashkuar F) = P(E) + P(F)

7- Shuma e probabilitetit te njė ngjarje qe ndodh me komplementin e tij ėshtė gjithmonė 1.
-> P(E) + P(E') = 1, ku P(E') = 1 Ć¢ā‚¬“ P(E) ose 1 Ć¢ā‚¬“ P(E') = P(E).

Probabiliteti i suksesit dhe i dėshtimit!

Formula e zgjidhjes sė probabilitetit tė dėshtimit dhe suksesit ėshtė:

P(s)= s/s+d
P(d)=d/s+d

Shembull:
Nė njė pako ndodhen 3 fjalorė, 7 libra tė matematikės dhe 11 romane. Sa ėshtė probabiliteti (mundshmėria) qė njė libėr i nxjerrė nga pako nė mėnyrė tė rastėsishme tė jetė roman?

Zgjidhja:
P(roman) - probabiliteti qė libri i nxjerrė tė jetė roman.

Meqenėse zgjedhjen e njė romani mund ta bėjmė nė 11 mėnyra, d.m.th. s=11, ndėrsa zgjedhjen e njė libri tjetėr (jo roman) mund ta bėjmė nė 3+7=10 mėnyra, d.m.th. d=10. atėherė:

P(roman)= s/s+d = 11/11+10= 11/21

Pra probabiliteti qė nga pako tė nxirret njė roman ėshtė 11/21.

Dėshtimi zgjidhet me:

P(d)= d/s+d = 10/11+10= 10/21

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi