Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Probabiliteti

Probabiliteti

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Probabiliteti prej Sun Dec 30 2007, 11:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Probabiliteti është një degë e matematikës e cila merret me studimin e eksperimenteve, rezultatet e të cilave nuk dihen paraprakisht.

P.Sh. hedhja e monedhes metalike. Probabiliteti që monedha të hidhet në njërën apo tjetrën anë është e barabartë me 50%. Mundësia që monedha të ndalet në cepin e saj hidhet poshtëë.

Rregullat Baze te Probabilitetit


1-
P(i një bashkesie boshe) = 0 (Prob. me i vogël i mundshem është i një ngjarje te pamundur. Kjo perben bashkesine boshe)

2- P(S) = 1 (Prob. me i madh i mundshem është i një ngjarje te sigurtë. Kjo perben ngjarjen te barabarte me S, quajtur ndryshe hapësira e modelit)

3- 0 </ P(E) </ 1 (Prob. qe ekziston midis 0 dhe 1, pershire këto)

Kujdes!!! (Nëse ju ndodh qe mund te llogarisni një probabilitet negative ose një probabitet me te madhe se 1, atëherë është mirë qe te bëni kontrollimet nga fillimi, për te gjetur gabimin e bërë. Duke u bazuar ne rregullat thelbesore te probabilitetit, një probabilitet i një ngjarje KURRE nuk ka mundësi te jetë me e madhe se vlera 1, ose me e vogël se 0)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Probabiliteti prej Sun Dec 30 2007, 11:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ja dhe disa rregulla te tjera rreth probabalitetit te një ngjarje ose dy.


4- Dy ngjarje te cilat nuk mund te ndodhin ne te njëjtën kohe, quhen ngjarje dyaneshme te zgjedhura. Fjala 'te dyaneshme te zgjedhura'nenkupton qe automatikisht ndalohet ndodhia e njeres, kur tjetra është pranuar.

P.sh.., E (prerë) F = bashkesi boshe, n.q.s dhe vetëm n.q.s ngjarjet E & F janë te dyaneshme te zgjedhura.

5- P(E bashkuar F) = P(E) + P(F) – P(E prerë F)

6- Nëse E & F janë 2 ngjarje te dyaneshme te zgjedhura atëherë prob. I bashkimit të tyre është, shuma e seciles ngjarje.
Pra, P(E bashkuar F) = P(E) + P(F)

7- Shuma e probabilitetit te një ngjarje qe ndodh me komplementin e tij është gjithmonë 1.
-> P(E) + P(E') = 1, ku P(E') = 1 – P(E) ose 1 – P(E') = P(E).

Probabiliteti i suksesit dhe i dështimit!

Formula e zgjidhjes së probabilitetit të dështimit dhe suksesit është:

P(s)= s/s+d
P(d)=d/s+d

Shembull:
Në një pako ndodhen 3 fjalorë, 7 libra të matematikës dhe 11 romane. Sa është probabiliteti (mundshmëria) që një libër i nxjerrë nga pako në mënyrë të rastësishme të jetë roman?

Zgjidhja:
P(roman) - probabiliteti që libri i nxjerrë të jetë roman.

Meqenëse zgjedhjen e një romani mund ta bëjmë në 11 mënyra, d.m.th. s=11, ndërsa zgjedhjen e një libri tjetër (jo roman) mund ta bëjmë në 3+7=10 mënyra, d.m.th. d=10. atëherë:

P(roman)= s/s+d = 11/11+10= 11/21

Pra probabiliteti që nga pako të nxirret një roman është 11/21.

Dështimi zgjidhet me:

P(d)= d/s+d = 10/11+10= 10/21

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi