Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Te ndryshme rreth Mjekesise

Te ndryshme rreth Mjekesise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Te ndryshme rreth Mjekesise prej Sun Dec 30 2007, 11:39

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Aspirina e rrezikshėm pėr fėmijė
Fėmijėt me moshė nėn 16 vjeē duhet ti largohen pėrdorimit tė Aspirinės, pėr shkak tė rrezikut dhe ērregullimet qė mund tė shfaqen nė punėn e trurit dhe mėlēisė.
Prej vitit 1986 deri sot, 18 fėmijė nė Angli janė sėmurur prej sindromės Rey, pas pėrdorimit tė Aspirinės. "Shkaqet e sindromės Rey ende nuk janė shpjeguar plotėsisht, por kėta fėmijė kishin marrė Aspirinė pėr shėrimin e gripit", thuhet nė agjencinė e kontrollit tė barnave, e cila nga prodhuesit kėrkon ta shėnojnė nė kutinė e ambalazhit kėtė paralajmėrim.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Te ndryshme rreth Mjekesise prej Sun Dec 30 2007, 11:40

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gurėt nė veshka, jo gjithmonė tė trashėguar
Specialistėt qė merren me sėmundjen e veshkave, deklarojnė se shfaqja e shqetėsimeve nuk ėshtė gjithmonė e trashėguar. Madje ata kanė vėnė re se pjesa mė e madhe e personave qė kanė probleme me veshkat dhe kryesisht me gurėt nė veshka, vijnė nga prindėr qė kurrė nuk i kanė ndjerė shqetėsimet, madje pavarėsisht moshės nė tė cilėn ndodhen, veshkėn e kanė organin mė tė shėndetshėm. Ajo ēfarė specialistėt u rekomandojnė tė gjithė prindėrve, nė kėtė rast ėshtė njė dietė e ekuilibruar qė nė ditėt e para tė lindjes sė fėmijės, madje ajo duhet tė nisė qė nė barkun e nėnės. Pikėrisht nė kėtė kohė nis edhe dėshira e fėmijės pėr kripė, lėngje, ėmbėlsira etj. Nisur nga kjo, specialistėt e nefrologjisė (mjekė tė sėmundjes sė veshkave), rekomandojnė qė nė ushqimin e pėrditshėm tė ketė sa mė shumė lėngje, supėra dhe fruta.

Shkenca

Transplantimi, zėvendėson veshkėn e vjetėr

Nė tė gjitha rastet, vetėm zėvendėsimi i veshkės sė dėmtuar me njė tė re mund ta kthente funksionimin e tyre nė normal. Sipas shkencėtarėve, dėmtimi i veshkave dhe mė pas kryerja e procesit tė dializės, shėrben vetėm pėr tė zgjatur pak mbijetesėn, por jo pėr mė shumė.

Tumoret nė veshka, si dallohen ato
Rreth 80% e kancereve tė veshkės janė karcinoma qelizore renale, ky tip kanceri mendohet tė ketė lidhje me moshėn. Tumoret beninje tė veshkave mund tė rrinė nė trup si tė padėmshme. Tumoret malinje shpesh janė nė stad tė avancuar kur ne i zbulojmė e nė pėrgjithėsi nuk i pėrgjigjen mirė trajtimit mjekėsor.

Veshkat, biopsi edhe pėr kėtė organ
Nėse biopsia e veshkave bėhet nė kushte sterile, biopsia si ndėrhyrje ėshtė e parrezikshme pėr jetėn e pacientit. Nė kėtė rast hiqet njė pjesė shumė e vogėl e indit tė organit pavarėsisht cilit, dhe kjo nuk pengon nė funksionimin e rregullt tė cilitdo organ qė ėshtė nė “vėshtirėsi”.

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Te ndryshme rreth Mjekesise prej Sun Dec 30 2007, 11:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ēamēakėzėt, armiqtė e dhėmbėve

Reklamat e ēamēakėzėve, qė shohim pėrditė nė televizion, duket se na e kanė mbushur mendjen se ata mbrojnė dhėmbėt nga kavitetet. Por mesazhin e kėtyre reklamave e kundėrshtojnė ashpėr stomatologėt, tė cilėt mendojnė se ēamēakėzi ėshtė armiku numėr njė kundėr i dhėmbėve. Specialistja stomatologe, Iva Pogaēe thotė se: “Nėse dėshiron tė kesh dhėmbė tė bukur atėherė laji nė mėngjes, nėse do tė kesh dhėmbė tė shėndetshėm atėherė laji nė darkė”. Pogaēe kėshillon tė gjithė qė nė pamundėsi tė shkėputjes sė njerėzve nga ēėmēakėzi, tė bėhet njė reduktim sa mė i madh. “Nėse pas ushqimit do tė donit qė goja juaj tė ketė njė erė tė mirė atėherė mund tė pėrdorni karamele tė lehta, por edhe kėtė mbajeni pak nė gojė. Ēamēakėzi rrėzon mbushjet e dhėmballėve dhe nuk ėshtė i kėshillueshėm”, thotė ajo. Sipas saj, ēamēakėzi dėmton edhe smaltin, qė, siē dihet, ėshtė shtresa mbrojtėse e dhėmbėve. Ajo vazhdon mė tej, duke thėnė se: “Dhėmbėt duhen larė pas ēdo ngrėnieje, por nėse jo atėherė dy herė nė ditė, siē thashė dhe mė sipėr. Tek dentisti duhet shkuar pėr tė kontrolluar dhėmbėt njė herė nė gjashtė muaj. Ėshtė e kėshillueshme qė njerėzit tė shkojnė gjithmonė te i njėjti specialist, qė kanė shkuar dhe mė parė. Arsye se pse tė rinjtė nuk vinė ėshtė se ata kanė shumė frikė.” “Tė them tė drejtėn kam shumė frikė nga dentisti, shkoj atje shumė rrallė, jam 19 vjeē dhe deri tani kam hequr 2 dhėmballė dhe kam mbushur katėr”, thotė Ina. Disa tė tjerė neglizhojnė dhe shkojnė te stomatologu kur dhėmbi i tyre ka arritur nė gradė tė fundit. “Ėshtė e vėrtetė, pasi nėse njė dhėmb nuk kurohet nė kohė atėherė ndodh mė e keqja. Pėr shembull, nėse njė njeri ka problem me njė dhėmbėt e sipėrm ai ka patjetėr nevojė pėr trajtim. Nėse ai nuk vjen tek ne atėherė kalon nė sinozit”, tregon Pogaēe pėr Gazetėn e Tiranės. Ndėrsa Fatmira Caka, grua 53-vjeēare, thotė se: “Unė shkoj rregullisht pėr tė kontrolluar gojėn, ndėrsa djali im e ka tmerr, sa dėgjon “dentist” largohet nga biseda.”

Dentiste Iva Pogaēe ka rreth tre vjet eksperiencė dhe punon sė bashku me nėnėn. Kjo e fundit, nė ndryshim me tė bijėn, ka njė jetė tė tėrė eksperiencė. Ushtron kėtė profesion prej rreth 33 vitesh. “Si unė edhe nėna ime kemi realizuar ėndrrėn tonė, tė bėheshim dentiste dhe tė punonim sė bashku. Pėr mė tepėr, e falėnderoj pasi mė ndihmon shumė. Jam e lumtur pėr kėtė fat”, pėrfundon ajo pėr “GT”-nė.

Shkaktarėt e humbjes sė dhėmbit

Ekzistojnė disa shkaktarė, qė ndikojnė nė "humbjen" e dhėmbit: Kariesi, ose siē quhet nė gjuhėn e pėrditshme prishja e dhėmbit. Pezmatimi (inflamcioni)i aparatit mbėshtetės tė dhėmbit (paradontopatia) dhe trauma, humbja e dhėmbit pėr shkak tė aksidentit. Kariesi ėshtė mė i shpeshtė dhe karakterizohet me shkatėrrim tė smaltit (shtresa e parė e dhėmbit) me ecuri tė pandėrprerė dhe me mundėsi tė pėrfshirjes sė dentinės dhe tė palcės sė dhėmbit (shtresa e butė e dhėmbit). Kariesi nuk trashėgohet, por mund tė "trashėgohen" shprehitė e kėqija, si "moslarja" e dhėmbėve te tė gjithė anėtarėt e familjes, edukata e ulėt shėndetėsore, mėnyra e tė ushqyerit etj.

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Te ndryshme rreth Mjekesise prej Sun Dec 30 2007, 11:46

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Syzet optike tė rrugės, tė dėmshme

Shumica e pacientėve me probleme tė syve, i blejnė syzet optike nė rrugė.

Syzet qė shiten nė rrugė janė tė dėmshme pėr personat, qė i pėrdorin. Alarmin e japin mjekėt okulistė, tė cilėt theksojnė problemet e mėdha qė shkaktojnė kėto lloj syzesh. Mjekja okuliste Suzana Shkurta, vė nė dukje se syzet optike qė tregtohen nė ēdo cep tė qytetit tė Tiranės, nuk kanė xhama organikė dhe si rezultat sjellin pasoja te pacientėt. Pasojat mė tė mėdha shfaqen te fėmijėt. Mjekja Shkurta thekson se “te moshat shkollore, qė kanė lindur me anomali, ndikojnė keq pėr fėmijėn prandaj pėr ta duhet pasur njė kujdes i jashtėzakonshėm, pėr atė se ēfarė duhet tė pėrdorė pėr sytė”. Prindėrit duhet qė pėr fėmijėt e tyre, duhet tė kėshillohen me okulistin dhe tė drejtohen nė dyqanet e syzeve optike, pėr tė shmangur zhvillimin e anomalive. Sipas mjekes, shumica e pacientėve i blejnė syzet nė rrugė. Kjo ndodh, jo nga dėshira e tyre, por kushtet ekonomike i ēojnė drejt njė zgjidhjeje tė tillė. Tė moshuarit janė blerėsit mė tė mėdhenj tė tregut tė rrugės. Pasi te tė moshuarit nuk vihen re dėme tė mėdha nga syzet, krahasuar me fėmijėt. Nė pėrgjithėsi, tė moshuarit i pėrdorin syzet pėr afėr dhe problemet me shikimin i kanė mė tė mėdha, prandaj rezultati ėshtė se shohin disi mė mirė se me sytė e tyre. Besim Maro, tregtar i syzeve shprehet se syzet i marrin nga pikat e shumicės, tė cilat e bėjnė furnizimin nė Kinė. Pėr mė tepėr, ato kanė shumė shitje, tė cilat arrijnė nė 15 copė nė ditė. Ato janė tė pėrbėra nga xham plastikė dhe njė skelet jo cilėsor. Blerėsit mė tė mėdhenj tė tyre janė tė moshuarit, sepse sipas tij, ato kanė njė kosto mė tė ulėt dhe kushtojnė 5 mijė lekė. Ky ēmim ėshtė i pėrballueshėm, pėr ta. Ēmimet e syeve optike, tė kėshilluara nga mjeku okulist dhe qė blihen nė dyqane tė posaēme, kanė njė ēmimet janė shumė tė larat. Ato fillojnė nga 12 mijė lekė, deri nė 30 lekė, e madje dhe mė tepėr. Hajrie Hita, 60 vjeēe, pohon se ėshtė blerėse e rregullt e syzeve qė tregtohen nė rrugė. Pasi, ato pėrveēse nuk kanė xhama cilėsor, kanė skelet me material tepėr tė dobėt. Kėshtu ajo ėshtė e detyruar qė pasi kontrollon numrin e syzeve te mjeku, i ble pėrsėri nė pamundėsi tė syzeve origjinale. Njė pjesė e madhe e qytetarėve shmang vizitėn e herėpashershme te mjeku okulist dhe pėrdor syze me numėr qė nuk ėshtė i kėshillueshėm, por qė duke i provuar, atyre u duket se ėshtė numri i duhur. Mjekėt theksojnė se vitet e fundit ėshtė vėnė re njė rritje e madhe e personave qė kanė probleme me sytė. Kjo ndodh nga pėrdorimi me orare tė zgjatura i kompjuterit dhe nga shikimi i televizorit. Prandaj pėr kėtė kategori rekomandohet pėrdorimi i ilaēit me pika, ose siē quhet ndryshe “lot natyral”. Ky ilaē tregtohet jo vetėm nė farmaci, por edhe nė markete. Emanuela Sako

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi