Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Te pergjitheshme rreth Biologjise

Te pergjitheshme rreth Biologjise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 Bazat e azotuara te ADN janė

Adenina
Guanina
Citozina
Timina

2 - Uracili ėshtė baze e azotuar qe takohet te ARN m dhe nuk takohet te ADN

3 - Gjeni ndėrtohet nga ADN

4 - Aleli ėshtė formė alternative e njė gjeni.

5 - Gjeni ėshtė pjesė e ADN pergjegjese pėr transmetimin e njė tipari.

6 - ADN ndodhet ne Berthame e ne Mitokondri

7 - ADN ndryshon nga ARN .. nga njė prej baza te azotuara.

8 - ARN i ndodhet ne Berthame

9 - Gameti femeror i njė lloji shtazor ka njė numer haploid kromozonesh.

10 - Dukuria e pranise se njė numri kromozonesh me tė madh se 2n dhe sa njė shumefish i numrit n emerohet Poliploidi.

11 - Njė individ quhet homozigot pėr njė tipar te dhėnė nqse pėr kėtė tipar ka dy alele te njėjtė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 - Sėmundja e malarjes shkaktohet nga plazmodiumi i malarjes

2 - Kodi gjenetik pėrmban instruksionin pėr renditjen e aminoacideve ne proteine.

3 - Ne spermatozoidin e njeriut ndodhen njė kromozon Y

4 - Tek njeriu individi femėr ndryshon nga individi mashkull sepse ne perberjen kromozoike te tij ai ka njė kromozon Y

5 - Kromozonet e seksit janė te pranishme ne
qilizat vezė
ne spermatozoide

6 - Numri i kromozoneve te zigota e njeriut ėshtė diploid

7 - Hemofilia ėshtė semundje qe takohet kryesisht tek meshkujt.

8 - Ne njė familje e cila ka katėr vajza, pritet te linde femija e peste. Mundėsia qe ky fėmijė te linde djalė ėshtė 50 %

9 - Probabiliteti pėr te qenė i sėmurė njė fėmijė i lindur nga dy prinder, mbartes te njė semundje tresheguese recesive ėshtė 25%

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
- Astigmatizmi ėshtė crregullimi i te shikuarit

2 - Siperfaqa e lekures se trupit arrin deri ne 2 m katror

3 - Hormoni Adreno- kortikotrop prodhohet nga adenohipofiza

4 - trashesia e lekures se njeriut luhatet ne 0,5- 5 mm

5 - Gjendrat qe prodhojne hormone janė
hipofiza
tiroidia
vezoret
neurohipofiza
termisheza

6 - Ne zhvillimin fizik te organizmit ndikojne hormone te prodhuara ngagjendrat e meposhtme
Hipofiza
Tioridia
Gjendrat seksuale

7 - Ne zhvillimin seksual te njeriut ndikojne hormonet te prodhuara nga
gjendrat
seksuale
hipofiza
tiroidia

Hormoni i rritjes GH i cili ndikon ne procesin e rritjes se kockave dhe muskujve si dhe ne proceset metabolike prodhohet nga adenohipofiza

2 - Hormoni kundėr urinimit ADH prodhohet nga neurohipofiza

3 - Estratioli ėshtė hormon qe prodhohet nga vezorja

4 - Kifoza ėshtė njė semundje e shtylles kurrizore e cila pasqyrohet me e dalė

5 - Fortesia e kockave ėshtė e lidhur me kriperat e karbonatit dhe fosfatit te kalciumit

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Bakteret, rezistenca e tyre ndaj antibiotikeve

Bakteriet ndahen nė shumė varietete brenda llojit tė tyre. Disa prej kėtyre varieteve mbajnė nė vetvete informacion gjenetik rezistent ndaj ilaēeve, kimikateve dhe substancave tė tjera tė ndryshme. Kur bakteriet ekspozohen ndaj njė lloji tė caktuar ilaēi, ato qė nuk janė rezistente ndaj tij shkatėrrohen, ndėrsa ato qė janė rezistente mbijetojnė dhe arrijnė tė kenė mundėsinė pėr t'u riprodhuar. Bakteriet jorezistente zhduken nga popullata dhe zėvendėsohen nga ato rezistente, tė cilat riprodhohen shpejt. Nė fund mbetet njė koloni bakteriesh e pėrbėrė vetėm nga individė qė janė rezistentė ndaj kėtij antibiotiku dhe, duke filluar qė nga ky moment, ky antibiotik bėhet i paefekshėm kundėr kėtij lloji bakteriesh. Pika e rėndėsishme ėshtė se kėto bakterie janė pėrsėri tė njėjtat bakterie dhe lloji ėshtė i njėjtė.


1 - Jeta e njė spermatozoidi ne rrugėt gjinore te femres ėshtė rreth 3 deri ne katėr ditė

2 - Jeta e njė vezė ne rrugėt gjinore te njė femre ėshtė 24 ore

3 - Njė spermatozoid ėshtė me i vogėl se njė qelize vezė rreth 10 000 here

4 - Spermatogjeneza ndodh ne moshen e pubertetit

5 - Dy qeliza bija te formuara nga ndarja e pare e qelizes vese te fekonduar tek njeriu quhet Blastomere

1.ēdo sekond prodhohen rreth 1000 spermatozoide...

2.njė vezė ka 48 ore kohe qe te fekondohet...

3.zigotes i duhen 6 ditė qe te vendoset ne uterus...

4.zigota ne vetvehte ėshtė njė qelize burimore (nuk po them klasen e ndarjes kėtu)

5.zigota nuk sulmohet nga sistemi imunitar edhe pse ka gjysmen e materialit gjenetik tė huaj pėr faktin sepse ndodh njė bllokim i sistemit imunitar tek femra.

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:18

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 - Uji ndodhet ne Plazem ne njė sasi prej 90%

2 - Sasia optimale e sheqerit ne gjak ėshtė rreth 70 - 110mg/ 100ml gjak

3 -Jetegjatesia e rruazave te kuqe te gjakut ėshtė rreth 120 ditė

4 - Numri e leukociteve ne gjakun e njė njeriu te shėndoshė ėshtė 6000 - 8000 pėr mmkub gjak

5 - Ne kushtet normale numri e eritrocitevene gjakun e indivedit mashkull tek njeriu ėshtė rreth 5 200 000 - 300 000 mmkub gjak
ndėrsa i femres 4 700 000 - 300 0001 - Shkenca qe meret me studimin e etapave te para te zhvillimit te organizmit quhet Embriologji

2 - Seria e stadeve nėpėr te cilat kalon zhvillimi nga zigota deri ne organizmin e rritur permblidhet ne Embriogjeneze

3 - Adenohipofiza ėshtė dhe njė gjender endoktrime

4 - Amniosi ėshtė njė cipe qe rrethon embrionin

5 - Asteri ėshtė karakteristike gjatė Mitozes

6 - Hormonet te gjallesat shtazore janė produkte te gjendrave endokrime

7 - Auksinat janė hormone bimore

1 - Skeleti i vertebroreve ėshtė i formuar nga ind kockor dhe kartilagjinor.

2 - Embrioni i njė gjitari e mer oksigjenin nga limfa e nenes.

3 - Glomerulonefriti ėshtė semmundje qe shkaktohet nga baktere.

4 - Pielonefriti ėshtė semundje qe shkaktohet nga Bakteret

5 - Neurotejcuesit janė lende kimike

6 - Neurotejcuesit sintetizohen ne trupin e neuronit.
1.diabeti i formes 1 vjen si pasoje e sulmimit te pankreasit nga sistemi imunitar.

2.diabeti i formes 2 vjen si pasoje e njė sintetizimi te paket te insulines,ose ne probleme te percimit te senjalit ne qelize ose ne njė rezistence te qelizes kunderjt kėtij hormoni.

3.disa nga komplikancat qe ka diabeti ėshtė sėmundjet ne sistemin kardiovaskular,neuropaatia diabetike,nefropatia diabetike,ketoacidoza.

4.diagnoze e diabetit bėhet me glicemine mbi 126 mg/dl kur je pa ngrėnė, dhe 200 pas ushqimit.

5.disa shenja janė urinimi i shpeshet,nevoja qe te pish ujė shpesh etj

Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:18

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 - Uji ndodhet ne Plazem ne njė sasi prej 90%

2 - Sasia optimale e sheqerit ne gjak ėshtė rreth 70 - 110mg/ 100ml gjak

3 -Jetegjatesia e rruazave te kuqe te gjakut ėshtė rreth 120 ditė

4 - Numri e leukociteve ne gjakun e njė njeriu te shėndoshė ėshtė 6000 - 8000 pėr mmkub gjak

5 - Ne kushtet normale numri e eritrocitevene gjakun e indivedit mashkull tek njeriu ėshtė rreth 5 200 000 - 300 000 mmkub gjak
ndėrsa i femres 4 700 000 - 300 0001 - Shkenca qe meret me studimin e etapave te para te zhvillimit te organizmit quhet Embriologji

2 - Seria e stadeve nėpėr te cilat kalon zhvillimi nga zigota deri ne organizmin e rritur permblidhet ne Embriogjeneze

3 - Adenohipofiza ėshtė dhe njė gjender endoktrime

4 - Amniosi ėshtė njė cipe qe rrethon embrionin

5 - Asteri ėshtė karakteristike gjatė Mitozes

6 - Hormonet te gjallesat shtazore janė produkte te gjendrave endokrime

7 - Auksinat janė hormone bimore

1 - Skeleti i vertebroreve ėshtė i formuar nga ind kockor dhe kartilagjinor.

2 - Embrioni i njė gjitari e mer oksigjenin nga limfa e nenes.

3 - Glomerulonefriti ėshtė semmundje qe shkaktohet nga baktere.

4 - Pielonefriti ėshtė semundje qe shkaktohet nga Bakteret

5 - Neurotejcuesit janė lende kimike

6 - Neurotejcuesit sintetizohen ne trupin e neuronit.
1.diabeti i formes 1 vjen si pasoje e sulmimit te pankreasit nga sistemi imunitar.

2.diabeti i formes 2 vjen si pasoje e njė sintetizimi te paket te insulines,ose ne probleme te percimit te senjalit ne qelize ose ne njė rezistence te qelizes kunderjt kėtij hormoni.

3.disa nga komplikancat qe ka diabeti ėshtė sėmundjet ne sistemin kardiovaskular,neuropaatia diabetike,nefropatia diabetike,ketoacidoza.

4.diagnoze e diabetit bėhet me glicemine mbi 126 mg/dl kur je pa ngrėnė, dhe 200 pas ushqimit.

5.disa shenja janė urinimi i shpeshet,nevoja qe te pish ujė shpesh etj

Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
TENSIONI I LARTE I GJAKUT -------------H.T.A
ē'ėshtė ?
tensioni i lartė u gjakut ėshtė ne shumicen e rasteve njė semundje e trashegueshme dhe njė pjesė e popullesise vuan nga H.T.A.
Shenjat kryesore:
ne asnjė mėnyrė mos te nenvleresni kėto shenja
-dhimbje prapa kokė
-zhurme ne vesh
-marrje mendesh
-te vjella ose ndjenjen e te vjellit
ē'duhet bėrė ? Menjeher do tė kerkoni ndihmėn urgjente mjekesore.
Si ta parandalojme?
1 - mjekimi i rregullt dhe mos nderprerja e ilaqeve
2 - kontrolli i vazhdueshem i tensionit
3 - ose shmangia nga situatat apo nga gjendjet stresive.
1 - Pinocitoza - tip endocitoze , pėrmes te cilės qeliza thith lengje

2 - Tal - formacion si gjethe i trupit te shumė alqave dhe bimeve te tjera te ulta.

3 - Taksonometria - shkenca qe klasifikon organizmet ne kategori tė ndryshme.

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Dec 31 2007, 05:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
TENSIONI I LARTE I GJAKUT -------------H.T.A
ē'ėshtė ?
tensioni i lartė u gjakut ėshtė ne shumicen e rasteve njė semundje e trashegueshme dhe njė pjesė e popullesise vuan nga H.T.A.
Shenjat kryesore:
ne asnjė mėnyrė mos te nenvleresni kėto shenja
-dhimbje prapa kokė
-zhurme ne vesh
-marrje mendesh
-te vjella ose ndjenjen e te vjellit
ē'duhet bėrė ? Menjeher do tė kerkoni ndihmėn urgjente mjekesore.
Si ta parandalojme?
1 - mjekimi i rregullt dhe mos nderprerja e ilaqeve
2 - kontrolli i vazhdueshem i tensionit
3 - ose shmangia nga situatat apo nga gjendjet stresive.
1 - Pinocitoza - tip endocitoze , pėrmes te cilės qeliza thith lengje

2 - Tal - formacion si gjethe i trupit te shumė alqave dhe bimeve te tjera te ulta.

3 - Taksonometria - shkenca qe klasifikon organizmet ne kategori tė ndryshme.

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:17

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mutacion - ēdo ndryshim ne renditjen e bazave te ADN se njė organizmi qe trashegohet

Mutagjene - faktore ose kushte jofiziologjike qe skaktojne mutacione.Hidrofil - perberje te tilla si kripa, qe tretėn me lehtesi ne ujė. Janė molekula polare.
Hidrofob - perberje te tilla si vaji, qe nuk tretėn me lehtesi ne ujė,. Molekula jopolare.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:18

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hipertonik - Njė leng qe ke perqendrim te lartė te substances se tretur ne tretesire, ne krahasim me njė leng tjetėr.

Hipotonik - Njė leng qe ka perqendrim me te ulet te substances se tretur ne tretesire, krahasuar me njė leng tjetėr.


Izotonik - dy lengje qe kanė perqendrim te njėjtė te lendes se tretur ne tretesire.

Kapsit - mbuloje proteinike e virusit

Kambiumi enezor - tip meristemi anesor qe prodhon druine.

Meristema - ind i padiferencuar te bimet, nga i cili formihen qeliza tė reja.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:19

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Aerob - Quhen gjallesat te cilat jetojne ne kushte ku oksigjeni ėshtė i konsiderueshem.
- Quhet dhe njė proces biologjik qe ndodh ne prani te oksigjenit


Insulina - hormon hipoglicenizues. Peptid i perbere nga 51 aminoacide. Ul permbajtjen e sheqerit.

Glukagon - hormon hiperglicenizues. Peptidhormon i perbere nga 20 aminosäuren. Kundertrup i insulines. Rrit permbajtjen e sheqerit.Dawn-Syndrom - Trisomi 21. Ky kromozon ėshtė tre here i pranishem

Nukleazen - Enzima qe realizojne "prerjen" e ADN

Polimeraze
- Enzima te cilat krijojne lidhje midis Nukleotideve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Trapjantim i embrioneve - ėshtė procesi i shperndarjes se embrioneve nga nėna e vėrtetė ne nenat e adoptuara.
Me ndihmėn e e nxitjes hormonale mund te perfitohen disa hre qeliza vezė.
Kėshtu nga njė lope race, brenda vitit mund te meren rreth 6o vica race.
Embrionet e gatshme pėr trapjantim ruhen ne azot te lenget ne temperature - 197Fermentim - Nxjerrja e energjise nga karbohidrate pa oksigjen. Zakonisht si produkt prodhohet Acid laktik dhe alkol etilik


Celuloza
- perberes kryesor i paretit te qelizave te bimeve.
Po tė krahasohen nevojat pėr ujė te njė bime me njė kafshe me masė te barabarte, do tė vihej re se bima kėrkon me tepėr ujė. Ndodh kėshtu sepse pjesa me e madhe e ujit ruhet ne trupin e kafshes dhe qarkullon pėrsėri.
Tė bima perkundrasi mbi 90% e ujit qe meret pėrmes rrenjeve, del ne ajėr ne formėn e avujve te ujit.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:21

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Dikotiledone - ėshtė njė nga klasat e angiospermeve (bimet me lule) Kėto kanė dy gjetheza embrionale ( katiledone) dhe pjeset e lules me nga 4 ose 5 perberes.

Dioike
- Tė angiospermet ku bima ka lule vetėm te njė seksi.

Bima e dafines ėshtė bime qe ka vetėm lule femeroreKoenzimat!

Disa enzima pėr te ushtruar funksionin e tyre kanė nevojė pėr njė molekule shtese. Kėto molekula shtese nuk janė proteina sikurse enzimatpor ndikojne ne shpejtesine e reaksionit. Pikėrisht kėto molekula quhen Koenzima. Tė tilla janė p.sh. vitaminat.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Transpozonet

Me anė te metodave Biologjike dhe Gjenetike ėshtė percaktuar e gjene te vacanta ose grupe gjenesh te kromazomeve prokariote, e braktisin pozicionin e tyre tė parė dhe leviin pėr ne njė vend tjetėr te gjenomit.
Tė tillė elemente gjenetike te levizshme janė emertuar elemente te levizshme qe transeferohen ose transpozone.
Disa lloj mikroorganizma ne vende tė ndryshme pėrdoren si ushqim. Perdorimi i alges Spirulina maxima u be pėr here tė parė nga meksikanet..
Perdorimi i majase Torula ėshtė bėrė nga gjermanet gjatė luftės se dytė botėrore. Tani vonė kėto i pėrdorin dhe shumė shtete te tjera.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

15Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 10:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Prokariotet janė grupi me i lashtė i gjallesave mbi toke.


Gjendra Tiroide.

vendoset ne pjesen e perparme te qafes dhe pikėrisht para skerfyellit (trakese). Tė njeriu i rritur kjo gjendrr e ka masen rreth 20 gram dhe ka njė diamet rreth 6 cm.
Tiroidja ėshtė e perbere nga dy lobe te cilat bashkohen ne pjesen e perparme nga njė strukture qe quhet istmi ose ngushtice.


Instiktet - gjuha e kafsheve.

Sjellja komplekse e lindur quhet Instikt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

16Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Jan 21 2008, 00:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Proteinat janė substancat baze ne dieten e njerėzve dhe te kafsheve.

Bakteret nuk ndahen me mejoze, nuk ormojne gamet dhe nuk pllenohen sikurse bimet dhe kafshet!

Sinapsi, euro muskular njihet ndryshe dhe si pllaka levizore.

Angjotensina ėshtė hormon qe e ka zanafilin tek veshka. Ky hormon vepron ne gjendren e etjes dhe shkakton rritjen e saj.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

17Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Jan 21 2008, 00:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nervi shiatik
Perfshin fije nervore levizore, qe kontrollojne tkurjen e muskujve te gjymtyreve, si dhe fije nervore ndijore.
Nervi shiatik shoqeohet nga njė vėnė, e cila ėshtė mjafte e dukshme ne bardhesine e nervit.


Epigjeneza ėshtė koncept qe pėrdoret pėr te treguar zhvillimin embrional te organizmit.


Ushqimet bimore bėjnė te mundur rritjen e prodhimit te spertozoideve tek meshkujt.

Poikiloterme quhen ndryshe kafshet me gjake te ftohte.

Homeoterme
quhen ndryshe kafshet me gjake te ngrohte.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

18Normal Re: Te pergjitheshme rreth Biologjise prej Mon Jan 21 2008, 00:28

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mendohet se diferencimi seksual i trurit bėhet ne Hipotalamus. Kjo pjesė e trupit prodhon njė hormon qe quhet hormon i lirues i hormonit luteinik.

Perberes te citoskeletitte qelizes qe luajnė rol ne formėn e qelizes, levizjen dhe rritjen e saj.
Tajisje - Ushqim me gji i njė foshnje tė huaj.

Lipaza tek njeriu prodhohet nga termisheza.

Fenilsetonyri

Phenylcetonurie...t urbullim metabolik qe shkakton akumulimin e phenylalamine, gjė qe mund te shkaktoj prapambetje mendore


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi