Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Jan Mokroorganizmat cdo here te demshem?

Jan Mokroorganizmat cdo here te demshem?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Jan Mokroorganizmat cdo here te demshem? prej Mon Dec 31 2007, 05:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
A janė mikroorganizmat gjithmonė tė dėmshme?Jo gjithmonė mikrobet ose bakteret janė tė dėmshme pėr organizmin tonė. Disa studime provojnė tė kundėrtėn. Gjithēka pėr mikroflorėn e trupit tonė dhe veprimtarinė e saj, nė shėrbim tė funksionimit tė organizmit tė njeriutDisa mikrobe nė simbiozė me organizmin tonė

Nga studimet e hershme shkencore janė zbuluar disa mikrobe qė strehohen pothuajse gjithmonė nė zorrėn e trashė tė njeriut. Kėto, nė varėsi tė kushteve qė gjejnė aty, disa herė kanė veprime tė kundėrta pėr organizmin. Kėshtu, nė zorrėn e trashė gjendet vazhdimisht "bacilluis coli comunuis", qė ėshtė plotėsisht i padėmshėm, por kur nė zorrėn e trashė mbeten shumė substanca proteinike qė nuk janė asimiluar nė zorrėn e hollė (kjo ndodh kur konsumohet shumė mish), ky bacil bėhet i papėrmbajtshėm dhe mjaft i rrezikshėm.

Nė shkencn e tė ushqyerit ėshtė i njohur fakti kur njė doktor kirurg, pėr tė shėruar njė grua me reumatizėm tė rėndė, me tė gjitha gjymtyrėt e enjtura dhe qė i shkaktonin dhimbje tė padurueshme, i hoqi zorrėn e trashė. Pacientja 24 orė pas kėtij operimi u bė e aftė tė lėvizė ēdo gjymtyrė, pothuajse pa dhimbje fare. Pra, sipas kėsaj historie tė vėrtetė, mikrobi qė pėrmendėm mė sipėr ka vepruar si njė armik i padukshėm pėr organizmin e njeriut. Nė realitet ai ėshtė i padėmshėm tėrėsisht, me pėrjashtim tė rasteve kur njeriu vetė, me mėnyrėn e gabuar tė jetėsės, e bėn atė tė egėrsohet dhe tė rrezikshėm. Prandaj ushqimi i tepruar me mish, aq sa ai nuk arrin tė zbėrthehet dhe tė asimilohet nė zorrėn e hollė, disa herė bėhet pre e kėtyre mikrobeve, qė duke vepruar mbi kėto produkte ushqimore, prodhon substanca me veti helmuese pėr organizmin.Kooperimi i dyanshėm

Qė nga koha kur Pasteri (mikrobiologu i shquar francez) vėrtetoi se mikrobet ishin shkakatarėt e sėmundjeve tė rrezikshme, kėto u shpallėn armiku numėr 1 i njerėzimit. Njeriu u shpalli luftė tė pamėshirshme mė tė gjitha mjetet e mundshme. Por nė thirrjet shurdhuese tė kėsaj lufte filluan tė dėgjoheshin edhe disa zėra qė tregonin se kishte edhe baktere tė dobishme pėr natyrėn nė pėrgjithėsi dhe pėr njeriun e kafshėt nė veēanti.

Vetė Pasteri i la me gojė hapur anėtarėt e Akademisė Shkencore Franceze nė vitin 1885, kur deklaroi se kishte bindjen e plotė qė asnjė kafshė nuk mund tė zhvillohet e tė jeojė normalisht pa ndihmėn e baktereve tė zorrėve. Por, ishte fillimi i shekullit XX dhe ende nuk mund tė pranohej qė mikrobet, kėta armiq, ishin tė mirėpritur brenda organizmit tė njeriut.

U vėrtetua plotėsisht se lopa merr ushqim pėr vete dhe pėr mikroflorėn e aparatit tė saj tretės. Ėshtė kjo mikroflorė qė zbėrthen celulozėn e ushqimit tė kafshės pėr vete dhe pėr lopėn, duke e bėrė tė asimilueshme. Ėshtė gjithashtu e vėrtetuar se edhe njė sėrė vitaminash nė gypin tretės tė gjedhit prodhohen nga veprimtaria e disa mikroorganizmave qė ndodhen gjithmonė aty. Kėshtu, ėshtė llogaritur edhe sot se kėto mikroorganizma tė aparatit tretės tė lopės prodhojnė 3-50 herė mė shumė vitaminė B2 sesa gjendet nė ushqimin e ngrėnė nga kafsha.

Po me njeriun si ndodh? A mund tė pranohet qė kjo qenie me organizėm mė tė pėrsosur nga tė gjitha qeniet e tjera tė jetė varur nga veprimtaria e organizmave kaq tė vogla e kaq tė thjeshta? A mund tė merret me mend njė kooperim i domosdoshėm midis njeriut dhe baktereve? Pėrgjigjen e saktė tė kėtyre pyetjeve dhe dilemave e ka dhėnė shkencėtari rus Meēinkov.Zgjatja e jetės, sipas Meēnikovit

Libri i Meēinkovit, "Zgjatja e jetės", shkaktoi njė jehonė tė madhe nė fillim tė shekullit tė 20-tė dhe mė vonė. Sipas Meēinkovit, pleqėria e hershme e ka burimin nė radhė tė parė nga vetėhelmimi i organizmit. Ky vetėhelmim shkaktohet nga bakteret e zorrės sė trashė tė njeriut, qė kalbėzon proteinat e ushqimit (kur ato merren me shumicė dhe arrijnė deri aty pa u asimiluar). Pra, ai qe i pari qė njohu dhe shprehu idenė se vetėhelmimi ishte rrjedhim i tė ushqyerit tė gabuar tė njeriut tė qytetėruar. Nė radhė tė parė kjo ishte pasojė e konsumit tė tepruar tė mishit. Nga studimet, ai vuri re se nė disa zona tė Bullgarisė kishte shumė njerėz me moshė mbi 100 vjeē. Nė ato zona konsumohej shumė kos, tek i cili u gjet nė bacil, qė e quajti "Bcillus Bulgaricus". Sipas teorisė sė Meēinkovit, ky bakter ndikon pozitivisht nė organizmin e njeriut, duke kundėrvepruar me mikrobet e kalbėzimit. Siē u vėrtetua mė vonė edhe nga shkencėtarėt evropianė, ky bacil gjatė kthimit tė qumėshtit nė kos prodhon acid laktik. Dhe ėshtė ky acid armiku numėr njė i baktereve tė kalbėzimit, duke penguar zhvillimin agresiv tė tyre. E njėjta gjė ndodh edhe nė prodhimin e turshive dhe vendosjne e perimeve nė solucion uthulle. Pra, aciditeti i prodhuar tek turshitė gjatė fermentimit, apo uthulla e hedhur mbi perime, pengon kalbėzimin e tyre.

Ja pra, ku qėndron e fshehta e jetėgjatėsisė sė njerėzve qė ushqehen me shumė kos, ku acidi laktik qė gjendet aty mėnjanon veprimtarinė e dėmshme tė baktereve tė kalbėzimit dhe zgjat nė kėtė mėnyrė jetėn e njeriut.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Jan Mokroorganizmat cdo here te demshem? prej Mon Dec 31 2007, 05:25

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
"Armėpushimi" midis dy kampeve

Efekti antagonist apo lufta e pandėrprerė midis kampeve tė fermentimit dhe kalbėzimit vazhdoi pėr njė kohė tė gjatė. Por u provua shkencėrisht se nė aparatin tretės tė njeriut gjendet mikroflorė, qė kryen si proceset e fermentimit, ashtu edhe ato tė kalbėzimit. Kur proceset e fermentimit mbizotėrojnė mbi ato tė kalbėzimit, krijohet njė ambient acid, si cili ėshtė mbytės pėr mikroflorėn e kalbėzimit dhe tė baktereve tė tjera tė dėmshme pėr organizmin. Mikroflora e zorrėve, pėrveēse u tha mė sipėr, ėshtė edhe njė fabrikuese e shkėlqyer e nėntė vitaminave. Midis tė tjerave, vitamina tė kompleksit B dhe vitaminė K. Vitamina B1, e prodhuar nga kjo mikroflorė, ėshtė shumė e asimilueshme nga organizmi pėr proceset e tij biologjike. Duke studiuar kėto veprimtari tė mikroflorės sė zorrėve, nga mesi i shekullit tė 20-tė u zbulua se antibiotikėt e rinj, tė pėrdorur me mjaft sukses kundėr sėmundjeve infektive, kanė edhe njė ndikim negativ ndaj mikroflorės sė dobishme tė organizmit tretės, duke e shkatėrruar atė. Prandaj sot vazhdimisht pėrdorimi i antibiotikėve shoqėrohet me vitamina tė ndryshme, pėr tė mos mėnjanuar veprimin e dobishėm tė mikroflorės sė pėrhershe tė zorrėve.Zhvillimi i mikroflorės sė dobishme dhe ushqimi ynė"Shėndeti" dhe zhvillimi i mikroflorės sė dobishme tė zorrėve varet shumė nga ushqimi qė merr ēdo ditė njeriu. Prandaj nuk duhet harruar se duhet tė hamė e tė pimė edhe pėr "shėndetin" e saj. Tė ushqyerit e gabuar mund tė dėmtojė kėtė mikroflorė, dhe si pasojė tė lejojė pėrhapjen e mikrobeve tė dėmshme. Kėshtu p.sh. "Bacterium coli", shumė i rėndėsishėm pėr simbiozėn njeri- bakter, mund tė shndėrrohet nė "bacterium paracoli" tė dėmshėm. Nė kėtė mėnyrė fabrika e vitaminave, siē u tha mė sipėr, mund tė kthehet nė punishte helmesh, duke sjellė ērregullime shėndetėsore, si dhimbje kokė, lodhje, vjellje etj., etj.

Pra, kjo mori bakteresh (coli dhe varietete tė tjera) nė pėrgjithėsi na japin mė shumė sesa na marrin, duke mos pretenduar ushqime tė tjera nga ato qė hamė ne. Nė qoftė se hamė ushqim tė papėrshtatshėm pėr veten tonė, kemi marrė gjirthashtu gjėra tė papėrshtatshme edhe pėr mikroflorėn e dobishme tė zorrėve.

Njeriu i kohėve tė lashta ushqehej shumė mė tepėr, pėr tė mos thėnė tėrėsisht, me ushqime tė ashpra, tė papėrpunuara dhe tė vėshtira pėr t'u tretur. Atėherė simbioza makro-mikroorganizėm ishte mė e mirė dhe mė e dobishme. Kalimi gjatė evolucionit nė ushqime mė tė rafinuara, qė tretėn dhe asimilohen mė lehtė, ka sjellė patjetėr ndryshime nė kėtė simbiozė, duke u adoptuar tė dyja palėt. Por, se deri ku ka arritur ky adoptim, nuk dihet ende plotėsisht. Gabimet nė tė ushqyer qė mund tė bėjė sot njeriu ēojnė patjetėr nė dėmtime tė rėnda tė shėndetit. Nė kėtė mes nuk duhet pėrjashtuar edhe roli i veprimtarisė sė mikroflorės sė zorrėve qė strehohet vazhdimisht aty.

Disa procese tė tjera tė dobishme tė mikroorganizmave nė jetėn e pėrditshme tė njeriut.

Kėtu do tė pėrmendim vetėm disa procese fermentimi pėr prodhimin e shumė produkteve ushqimore tė reja, tė vlefshme pėr organizmin dhe jetėn e njeriut nė pėrgjthėsi.

- Nė prodhimin e bukės dhe produkteve tė tjera drithore, veprimtaria e mikroorganizmave tė fermentimit ėshtė njė domosdoshmėri. Nėpėrmjet tyre kėto produkte pėrfitojnė shijen dhe aromėn e kėndshme, porozitetin e duhur dhe ruajtshmėrinė e tyre.

- Prodhimi i kosit nga qumėshti bėhet nėpėrmjet veprimtarisė sė mikroflorės sė fermentimit laktik, ashtu sikurse u theksua edhe mė sipėr. Nė kėtė mėnyrė rezulton njė produkt i vlefshėm dhe i shėndetshėm pėr organizmin e njeriut.

- Nga fermentimi alkoolik i lėngut tė rrushit (sheqerit tė rrushit), prodhohet vera, njė produkt ushqimor shumė i dobishėm pėr organizmin. Sigurisht i pėrdorur me masė dhe i kombinuar me ushqim tė pėrshtatshėm.

- Po kėshtu, prodhimi i birrės, pėrveē proceseve tė tjera, duhet tė kalojė nė proceset e fermentimit me maja (fermente ) tė pastra pėr prodhimin e alkoolit etilik nė njė masė tė kufizuar.

Prodhimi i alkoolit etilik (etanolit) tė pastėr nga produktet ushqimore qė pėrmbajnė sheqerna (drithėra, patate etj) bėhet me anėn e fermentimit alkoolik me maja alkoolike, qė kryejnė procese tė nevojshme transformuese.

Pra, duke pėrdorur mikroorganizmat e tipeve tė ndryshme tė baktereve dhe majave, mund tė prodhojmė nė kushte industriale shumė produkte tė nevojshme pėr organizmin e njeriut dhe ekonominė e vendit.

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi