Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » KIMIA

KIMIA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal KIMIA prej Mon Dec 31 2007, 05:31

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Degėt e Kimisė

Kimia Inoorganike
Kimia Organike
Termokimia
Biokimia
Kimia koloidale
Kimia nukleare

Historia e Kimisė

Lėnda e Kimisė ka njė histori tė gjatė.Supozohet qė emri Kimi rrjedh nga Egjiptasit e vjetėr tė cilėt lymin e lumit Nil qė paraqitej kur Nili vėrshonte e quanin Hem i cili edhe vetė kishte tė bėnte me njė pėrzierje nė mes tė ujit dhe dheut.Emri Hem mė vonė u transformua nė shumė gjuhė si nė Anglisht "Chem,Chemistry" nė Gjermanisht "Chemie" si dhe Shqip "Kimi". Supozimi i dytė vihet nė bazė tė disa lėmive qė i themeloi Robert Boyle e qė kishin lidhje me "alchemy".Vepra e tij "The Skeptical Chymist" nė vitin 1661 spjegon mė sė miri prejardhjen e kėsaj shkencė.


Kontribues nė lėminė e Kimisė
Nė lėminė e Kimisė kontribut tė madh kanė dhėnė shumė shkencėtar duke filluar nga Robert Boyle,Antoine Lavoisier,Berceliusi,Friedrich Wohler,Lui de Broli si dhe shumė e shumė tė tjerė qė lejuan lulėzimin e pėrgjithshėm tė kėsaj shkencė


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: KIMIA prej Mon Dec 31 2007, 05:33

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kimia organike studion substancat me pėrmbajtje karboni, hidrogheni dhe disa lende te tjeraqe ndodhen kryesisht te gjallesat.

Kimia inorganike
studion substancat e natyres jo te gjallė.

Kimia analitike meret me percaktimin e perberjes cilesore dhe sasiore te substancave.

Kimia fizike
e specialituar ne zbulimin dhe pershkrimin e bazave teorike qe shpjegojnė sjelljen e substancave kimike.

Biokimia studion perberjet dhe ndryshimet e tyre te gjallesat.

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi