Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Si ta pastroni Kompjuterin nga temp1.exe , temp2.exe

Si ta pastroni Kompjuterin nga temp1.exe , temp2.exe

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Si ta pastroni Kompjuterin nga temp1.exe , temp2.exe ... !!

Pershendetje anetar,
Jane disa Virus qe jan tani NEW (Ri) per boten e kompjuterave dhe jan virus shume te bezdisshem, saqe ju bind mendjen qe ta beni format/clean install Jo vetem C: por te gjitha Particionet duke fshire te gjitha filet
Ndoshta dikush eshte infektuar nga ata kan bere format C: (Windows) por prap se pra qofse keni particione tjera si D: ne te njejtin Kompjuter prap PC juaj do jet infektuar nga ky virus .
Ky lloj virusi shum shum shpejt perhapet ne rrjeta cka do te thot qe infekton edhe klientat tjer qe jan ne ate Network.
Po ashtu bene Kompjuterin tuaj me te ngadalshem po ashtu i humb shenimet qka gjinden ne D: E: ..., bene Copy file te ndryshem nga shum here , krijon autoplay ne Disqe, doni ta skenoni me antivirus Restartohet PC dhe eshte e pamundur qe te fshihet , ja nje tutorial se si mund te eliminohen keta viruse perfundimisht nga Kompjuteri juaj

Nese jeni i infektuar nga keta viruse:
Trojan-Dropper.Win32.Small.apl
Virus.Win32.Perlovga.a
Backdoor.Win32.small.lo
temp1.exe, temp2.exe, copy.exe , svchost.exe...

svchost.exe eshte file i windowsit i cili mundeson startimin e serviseve te kompjuterit ky file qofte se gjindet ne Windows/system32 ateher kursesi nuk duheni ta beni delete por qofse gjindet ne ndonje lokacion tjeter fshijeni menjeher.

Ateher download KasperSky Antivirus bejeni Update shkyqeni nga rrjeta Kompjuterin dhe ndiqni hapat me poshte:

Per ti larguar ata nga Kompjuteri veproni keshtu :

1. Hyni ne SAFEMODE (duke e mbajtur tastin F8 gjat dhezjes te kompjuterit).
2. Me KasperSky skanojeni Kompjuterin me FullScan dhe neutralizoni gjithqka qe gjen - neutralize all.
3. Restartojeni Kompjuterin dhe startoni normal.
4. Hapeni My Computer.
5. Klikoni me mouse2 ne Particionin C: dhe klikoni Open.
6. Aty eshte nje file me emrin autorun.inf (ket file Fshijeni nga kompjuteri)
- Ne qofte se autorun.inf nuk shihet ateher shkoni ne: Tools , Folder Options , View ,
- Dhe klikoni ne Show Hidden Files & Folders dhe OK.
- Ne qoft se shihet ky file ateher bejeni delete por qofse jo ateher kalojeni ket hape.
7. Qofte se keni me shum Particione D: , E: , F: , ... ateher perseriteni hapin e 5 dhe te 6 ne secilin particion.

Nese KasperSky nuk ju lajmeron se jeni ende i infektum nga keta virusa ateher Kompjuteri juaj eshte
pastruar dhe vetem duheni ta eliminoni AutoPlay menyn.
Per ta larguar kete duheni te veproni keshtu:

1. Shkoni ne Start
2. Klikoni Run
3. Shkruajeni regedit (prekeni enter)
4. Klikon - My Computer (ne regedit dritaren)
5. Prekeni F3 (tastin ne tastatur), ose shkoni Edit - Find
6. Shkruajeni Mountpoints2 (klikoni enter, dhe prisni deri te perfundon kerkimi)
7. Pasi ta gjen Mountpoints2 klikoni Delete ==> YES (fshijeni)
8. Dilni nga Regedit dhe ristartojeni Kompjuterin


Keta 8 hapat e fundit qe ta beni me te lehte ateher vetem shkoni ne Start - Run
dhe ne vendin per text copy/paste ket tekstin e kuq dhe prekeni Enter

reg delete HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\MountPoints2 /f
Ristartojeni Kompjuterin.

Kyqeni ne rrjete beni update KasperSky-it dhe lereni Antivirusin te monitoroj gjithe kohen
Besoj qe do tju ndihmoje per ata qe jane infektuar.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi