Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Shtypësit laserik të rrezikshëm për shëndetin

Shtypësit laserik të rrezikshëm për shëndetin

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Shtypësit laserik të rrezikshëm për shëndetin

Shtypësit laserik mund t’i bëjnë dëm shëndetit. Shumë prej tyre përmbajnë toner i cili emeton grimca shumë të vogla të dëmshme. Ndotja e ajrit nganjëherë është e krahasueshme me tymin e cigares, derisa futet në pjesët më thella të mushkërive.
Kjo sipas analizës të cilën e kanë kryer shkencëtarët australianë, të cilët thonë se përqindja e madhe e shtypësve shtëpiakë dhe atyre të zyrës janë të dëmshëm për shëndetin.

Nga 62 shtypës sa janë testuar, tek 25 prej tyre është gjetur toneri i cili emeton grimca të dëmshme. Në hulumtimin, rezultatet e të cilit i ka publikuar revista e njohur “Environmental Science & Technology”, janë gjetur shtypësit e prodhuesve të njohur.

Doktoresha Lidia Morawska me kolegët e saj nga universiteti “Queesland University of Technology”, i ka klasifikuar 17 nga 62 shtypësit si kritik. Tek njëri prej tyre, emetimi i grimcave të dëmshme ka qenë i krahasueshëm me atë të një cigareje të ndezur. Tek dy shtypës tjerë është vërejtur diç më pak, derisa tek gjashtë sish sasi e ulët e substancave të dëmshme. Emetimi i dëshmuar është përshkruar si kërcënim serioz për shëndetin.

Për shkak të dimensioneve të vogla të grimcave të dëmshme, është lehtë të thithen dhe ato gjejnë rrugën deri tek pjesët më të thella të mushkërive. Pasojat mund të janë nga irritimet e vogla e deri tek problemet kardiovaskulare dhe kanceri.

Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi