Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Shtypėsit laserik tė rrezikshėm pėr shėndetin

Shtypėsit laserik tė rrezikshėm pėr shėndetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Shtypėsit laserik tė rrezikshėm pėr shėndetin

Shtypėsit laserik mund t’i bėjnė dėm shėndetit. Shumė prej tyre pėrmbajnė toner i cili emeton grimca shumė tė vogla tė dėmshme. Ndotja e ajrit nganjėherė ėshtė e krahasueshme me tymin e cigares, derisa futet nė pjesėt mė thella tė mushkėrive.
Kjo sipas analizės tė cilėn e kanė kryer shkencėtarėt australianė, tė cilėt thonė se pėrqindja e madhe e shtypėsve shtėpiakė dhe atyre tė zyrės janė tė dėmshėm pėr shėndetin.

Nga 62 shtypės sa janė testuar, tek 25 prej tyre ėshtė gjetur toneri i cili emeton grimca tė dėmshme. Nė hulumtimin, rezultatet e tė cilit i ka publikuar revista e njohur “Environmental Science & Technology”, janė gjetur shtypėsit e prodhuesve tė njohur.

Doktoresha Lidia Morawska me kolegėt e saj nga universiteti “Queesland University of Technology”, i ka klasifikuar 17 nga 62 shtypėsit si kritik. Tek njėri prej tyre, emetimi i grimcave tė dėmshme ka qenė i krahasueshėm me atė tė njė cigareje tė ndezur. Tek dy shtypės tjerė ėshtė vėrejtur diē mė pak, derisa tek gjashtė sish sasi e ulėt e substancave tė dėmshme. Emetimi i dėshmuar ėshtė pėrshkruar si kėrcėnim serioz pėr shėndetin.

Pėr shkak tė dimensioneve tė vogla tė grimcave tė dėmshme, ėshtė lehtė tė thithen dhe ato gjejnė rrugėn deri tek pjesėt mė tė thella tė mushkėrive. Pasojat mund tė janė nga irritimet e vogla e deri tek problemet kardiovaskulare dhe kanceri.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi