Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » FBI synon bazėn mė tė madhe tė tė dhėnave biometrike nė botė

FBI synon bazėn mė tė madhe tė tė dhėnave biometrike nė botė

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini


Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
FBI synon bazėn mė tė madhe tė tė dhėnave biometrike nė botė

FBI sė shpejti do tė fillojė njė projekt 1 miliard dollarėsh, pėr tė ndėrtuar bazėn mė tė madhe tė tė dhėnave biometrike nė kompjuter, e cila do t’i jep Qeverisė amerikane mė shumė mundėsi pėr tė identifikuar njerėzit nė shtėpi dhe nė qarkullim, ka njoftuar Post.
FBI nė sistemet e saj tashmė ka filluar tė mbledhė pamjet digjitale tė fytyrave, gjurmė gishtash dhe shenja tė shuplakave.

Nė janar, agjencia, e cila ėshtė e fokusuar nė shkeljet e ligjit federal, spiunazhe nga tė huajt dhe aktivitete terroriste, pret qė tė fillojė kontratėn 10-vjeēare pėr tė zgjeruar masėn dhe llojet e informatave biometrike qė ajo pranon, ka shtuar Post.Me kėrkesė tė punėtorėve, FBI gjithashtu do tė ruajė shenjat e gishtėrinjve tė punėtorėve, tė cilėt janė testuar pėr prapavijėn e tyre kriminale, njofton gazeta.

Nė rast se dėshmohet i suksesshėm, sistemi, i quajtur Next Generation Identification (Identifikimi i gjeneratės sė ardhshme), do tė mbledhė tė dhėnat biometrike nė njė vend pėr qėllime identifikimi dhe mjeko-ligjore, ka pėrfunduar Post.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi