Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Trupi i njeriut – burim i ri i energjisė nė Suedi

Trupi i njeriut – burim i ri i energjisė nė Suedi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Trupi i njeriut – burim i ri i energjisė nė Suedi

Nxehtėsia tė cilėn e lirojnė trupat e mijėra njerėzve qė pėrditė kalojnė nėpėr stacionin qendror hekurudhor tė Stokholmit, do tė pėrdoret pėr ngrohjen e njė ndėrtese e cila ėshtė duke u ndėrtuar nė afėrsi tė saj, kanė njoftuar iniciatorėt e projektit.
"Aq shumė njerėz kalojnė nėpėr stacionin qendror dhe ne dėshirojmė qė njė pjesė tė nxehtėsisė qė lirojnė trupat e tyre ta pėrdorim pėr ngrohjen e ndėrtesės sė re", ka thėnė pėrfaqėsuesi i kompanisė pėr menaxhim tė patundshmėrive "Jernhuset", transmetojnė agjencitė.

Nėpėr stacionin hekurudhor tė Stokholmit ēdo ditė kalojnė rreth 250.000 njerėz. "Tė gjithė njerėzit prodhojnė nxehtėsi. Nė vend qė tė hapim dritaret dhe tė lejojmė qė ngrohja tė del nga ta, ne do ta grumbullojmė atė nėpėrmes sistemit ventilues", ka pohuar ai.

Nxehtėsia e prodhuar nga trupat e njerėzve do tė pėrdoret pėr ngrohjen e ujit, ,e cila mė pas do tė kanalizohet deri te ndėrtesa e re shumėkatėshe, ndėrtimi i sė cilės do tė mbaroj nė fillim tė vitit 2010.

Stacioni qendror hekurudhor i Stokholmit


Nė ndėrtesė do tė vendosen hapėsira afariste, njė hotel i vogėl dhe dyqane. "Bėhet fjalė pėr njė teknologji tė vjetėr e cila pėrdoret nė mėnyrė tė re. Nė pyetje janė vetėm gypat, uji dhe pompat, por me sa dimė askush nuk e ka pėrdorė kėtė teknologji nė kėtė mėnyrė", ka pohuar pėrfaqėsuesi i kompanisė, duke theksuar se sistemi i ri do tė mundėsojė uljen e shpenzimeve tė ngrohjes deri nė 20 pėr qind.

Vendosja e sistemit nuk do tė duhej tė jetė e komplikuar, derisa vendosja e gypave dhe pompave do tė kushtojnė rreth 200.000 kruna suedeze (21.200 euro). Pėr njė ndėrtesė aq tė madhe, ndėrtimi i sė cilės do tė kushtojė disa qindra milionė kruna kjo nuk ėshtė edhe ndonjė shumė e madhe, ka vlerėsuar pėrfaqėsuesi i kompanisė pėr menaxhimin e patundshmėrive.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
wow,interesante!
kete nuk e kisha degjuar


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi