Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Hardware dhe Software 2007

Hardware dhe Software 2007

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Hardware dhe Software 2007 prej Sat Jan 05 2008, 04:18

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
<HR style="COLOR: #bfbdbd" SIZE=1>


Hardware dhe Software 2007


Cilat ishin mė tė rejat qė u prezantuan nė botėn e IT-sė pėr vitin qė po e lėmė pas? Presheva.com si gjithė kėto vitet e fundit, bėnė pėrmbledhjen pėr tė tė rikujtuar edhe njėherė gjithė atė qė ndodhi!

Janar 2007

Intel ka krijuar chip e saj tė parė WiMAX - WiMAX Connection 2300 si dhe platformėn e re mobile pėr laptop qė pėrkrahin WiMAX, WiFi (802.11n) dhe 3G (HSDPA) rrjetet. Prezantohet edhe Xeon E5335.

AMD ka filluar prodhimin me teknologji 65 nanometrike kurse sė bashku me IBM po punojnė nė teknologjinė 45 nm.

BitTorrent ka blerė uTorrent i cili do tė tentojė tė bartė edhe tek telefonat mobil dhe platoformat tjera PC.

Fujitsu ka prezantuar 2.5 inch SATA hard diskun MHX2300BT ne kapacitet prej 300 GB.

Pioneer ofron modelin DVR-A12J, DVD rekorder intern i cili incizon DL media me 10x kurse DVDR me 18x.

Shtja e kėngėve nėpėrmjet Apple iTunes ka rėnė pėr 58% - tani mė interesante janė video pėrmbajtet.

Kingston ka paralajmėruar pėr dy memori tė reja - HyperX KHX9200D2/XX (1.15 GHZ) dhe KHX9600D2/XX (1.2 GHz).

Kartelat e reja grafike nga GigaByte nė vend tė "kullerave" nga fabrika, tani kanė ato nga Zalman.

SiS ka njohtuar pėr chip set 771/966 pėr procesorė AMD.

Lenovo ka prezantuar notebook ThinkPad X60 Tablet.

Fox, Viacom, CBS dhe NBS kanė bashkuar forcat pėr tė krijuar njė rival pėr sajtit tė popullarizuar youtube.com.

Sony ka prezantuar MemoryStick Pro-HG me 32 GB dhe ka lėshuar nė shitje BDP-S1 - BlueRay Player shtėpiak.

Hitachi ofron DVD/HDD e parė hibrid - modelet DZ-HS301E (rezolucion 1.3 megapiksela) dhe DZ-HS303E (3.3 megapiksela).

Software: AVG Antivirus Free 7.5.432a861, Miranda 0.7 testbuilder #6, Adobe Reader 8.0, Opera 9.10, BitTorrent 5.0.3, ICQ 6 Preview, Yahoo Messenger 8.1.0.209, WinRAR 3.62, OpenOffice.org 2.1.0, Java 2 SE Runtime Environment (JRE) 5.0 Update 10, Skype 2.5.0.154, 3Dmark06 build 1.1.0, SisoftSandra Lite Xlb (11.17b), ATi catalyst Driver Suite 6.12m nVidia Forceware 97.44, Mozilla Thunderbird 2.0 beta 1, FlashGet Right v.1.80, getRight v6.1...

Shkurt 2007

Nga LG menjėherė vjen pėrgjigja ndaj iPhone. Nė bashkėpunim me shtėpinė e modės Prada ka prodhuar telefonin pa asnjė tastierė - LG Prada KE850.

Pėr tė kyqur pėrkrahjen pėr 802.1n tek Mac, duhet qė kompanisė Apple t'i paguani 5$. U prezantua edhe AirPort Extreme me pėrkrahje pėr 802.11n.

Themeluesit e Skype, Niklas Zenstrom dhe Janus Fris (qė kanė shitur Skype 2.6 miliardė dollarė eBay-it nė vitin 2005), fillojnė me projektin e ri i cili kombinon video sharing dhe Internet TV - qė quhet Joost.

Popullariteti i video materialeve nė rrjet ėshtė pėrhapur shumė: dhe kompania Budweiser qė prodhon birra ka startuar me online video servisin - Bud TV.

Dell ka prodhuar laptopin e saj tė parė ushtarak Latitude ATG D620.

Sun ka paralajmėruar serverė Niagara me procesorė UltraSparc T1 si dhe serverė me Intel Xeon procesorė.

Fujitsu prezanton desktop model i cili pėrdor LCD TV si Display.

Sharp paralajmėron pėr LCD TV mė tė madhe nė botė me diagobale 108 inch (2.738 m).

Samsung ka zhvilluar teknologjinė double sided LCD - foto tė ndryshme nė secilėn anė tė display tė mobilit.

Kingston prezantoi KingMax 4 GB microSDHC Memory Card.

Dy kamKorderė tė ri nga Sony - HDR-UX7 (3.2 megapiksela) dhe HDR-UX5 (2.1 megapiksela).

Gigabyte ka prezantuar motherboardin pėr gamera GA-N680SLI-DQ (nForce 680i SLI MCP).

Me shpresė se do tė mbetet si standarde, Toshiba ka prezantuar HD DVD me tri shtresa me kapacitet prej 51 GB.

A-Data ka paralajmėruar SSD (Solid State Disk) me kapacitet prej 128 GB.

Corsair paralajmėron modulet e memorisė PC2-10000 qė punojnė me 1250 MHz me 2.4 Volt.

Software: Adobe Flash Player 9 for Linux, Adobe Robohelp 6, Adobe Reader 7.0.9, Flashget 1.81, Nero Burning Rom 7.7.5.1, ICQ 6.0.5192, OpenOffice.org 2.2.0 beta, Miranda 0.7 test build #10, WinRar 3.70 beta 2, Kaspersky Antivirus 2006 6.0.2.573 beta, ZoneAlarm Security Suite 7.0.302.000, FileZilla 3.0.0 beta 5...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Hardware dhe Software 2007 prej Sat Jan 05 2008, 04:18

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Mars 2007


DEC (Data Evolution Holdings) ka blerė tė drejtat nga AMD pėr aparatin PIC (Personal internet communicator).

Intel nė fillim tė muajit mars do tė prezantojė Xeon me katėr bėrthama me harxhim tė energjisė vetėm 50 W. Gjithashtu do tė prezantohen dy chip sete me grafikė tė integruar: G35 dhe G33 Express (Bearlake).

AMD ka pregaditur procesorin Geode LX 900 me 667 MHz pėr UMPC kompjuterat.

Vodafone ka ofruar pėrdoruesve tė saj tė telefonave mobil servisin YuoTube. Ky trend nė Amerikė ekziston, dhe sė shpejti do tė pėrhapet edhe nė Europė.

Creative ka prezantuar kartelėn e zėrit XtremeGamer me njė cmim tė volitshėm prej 50 dollarė.

Oracle prezanton WebCenter Suitte, qė shėrben pėr zhvillimin e WEB 2.0 Oracle aplikacionet.

TabletPC me Vista: Lenovo prezanton ThinkPad X60 Tablet.

Palm prezantoi Treo 680.

Samsung ka krijuar chip eksperimental GDDR4 tė cilat punojnė me 4 GHz dhe arrijnė qarkullim prej 16 GB/s.

IBM dhe Ricoh ndėrtojnė fabrikėn e pėrbashkėt pėr prodhimin e printerave.

RIM ka prezantuar BlackBerry 8800.

Sun ka krijuar StarOffice 8 Conversion Technology i cili mundėson qė paketi Microsoft Office 2003 punon me ODF (Open Document Format pėr XMU).

IEEE ka filluar me definimin e standardit 802.16m - pasardhės i WiMax dhe do tė ketė qarkullim prej 1 GB/s.

Software: yTorrent 1.6.1 build 490, nVidia Forceėare Driver 100.65 beta (Vista), Skype 3.0.0.217, GetRight 6.2, WinAmp 5.33, Miranda 0.6.7, Kaspersky Antivirus 2006 6.0.2.616 beta, AVG Antivirus Free Edition 7.5.441a944, Mozilla Firefox 3.0 alpha 2, BitComet 0.84, VirtualDub 1.7.1, Opera 9.20 build 8713 beta, DivX 6.5.1, ZoneAlarm free 7.0.302.000, PoėerDVD 7.0.2414, OpenOffice.org 2.2.0 Build 00F680 m8 RC1....

Prill 2007AMD prezantoi chip set AMD 690 (tė integruar me ATI Radeon X1250). Pėr fillim tė vitit tė ardhshėm paralajmėrohet R700 si dhe chip set RS780 IGP me DirectX 10 tė integruar.

Dell nė serinė Gaming PC Alienware (tek modeli Aurora dhe Area 51) tė parin e ka prezantuar Hitachi hard disk prej 1 TB (Deskstar 7K100).

nVidia ka prezantuar kartelat e reja grafike profesionale Quadro: FX 4600, FX 5600 dhe Plex VCS Modeli IV.

Sony ka prezantuar Blu ray player shtėpiak me ēmim tė lirė BDP-S300.

Cisco pėr 3.2 miliardė dollarė blen kompaninė WebEx e cila mirret me konferencat Online.

Rreth 27000 Estonez kanė votuar pėr zgjedhjet parlamentare nėpėrmjet internetit.

Sharp ka krijuar laserin i cili ka laser blu GH04P21A26 e cila inēizon Blue ray dhe HD DVD me shpejtėsi prej 6x.

Arrin specifikacioni Serial ATA Revision 2.6.

Software: Opera 9.20 Beta (Build 8746), AIM 6.1.16.1 beta, BitTorrent 5.0.7, Mozilla Firefox 2.0.0.3, Mozilla Thunderbird v.1.5.0.10, Symantec Norton 360, AVG Anti virus free edition 7.5, Kaspersky Antivirus 2006 7.0.0.6 beta, Google Earth v.4.0.2742, nVidia Gelato 2.1, ZoneAlarm Free v.7.0.337.000, OpenOffice.org v.2.2.0 RC4, Winamp v.5.34 build 1195, Nero Burning ROM 7.8.5.0, DivX 6.5.1.1, AcdSEE 9.0.108.....

Maj 2007John Bekus i cili ka themeluar gjuhėn e programimit Fortran (1957) vdiq nė moshėn 82 vjeēare.

Linux nė USB flash disk pėr punė nė ēfardo kompjuteri: Mandriva Flash 4 GB.

Adobe pėrveē paketit CS3 ka prezantuar edhe Flash Player 9.0.45.0 dhe paralajmėroi pėr Adobe Media Player.

Kompania FastMac ka prdhuar Blu ray rekorder pėr Apple Notebook i cili kushton 800 dollarė.

Panasonic ka pregaditur BR media tė cilat inēizohen me shpejtėsi prej 4x.

Samsung ka prezantuar player BD-UP500 i cili lexon Blu ray dhe HD DVD.

Nga mesi i muajit maj AMD do tė prezantojė R600I quajtur si Radeon HD. Nė maje tė DX10 kartelave do tė jetė Radeon HD 2900 XT.

OCZ ka paralajmėruar modulet mė tė shpejta nė botė: Reaper HPC PC2-9200 kit me 1150 MHz dhe PC2-9600 me 1200 MHz.

Nga 15 tetori i kėtij viti regjistrimi i domainit me .com dhe .net do tė jetė mė i shtrenjtė, ku ėshtė edhe shtrenjtimi i parė prej 1999 kur dhe ICANN ka filluar ta paguajė.

eBay ka rritje tė profitit prej 52% nė raport me vitin e kaluar nė tė njejtėn kohė.

Dell ka filluar tė shesė pėrsėri kompjuterė me ėindoės XP pasi kane pasur kėrkesa tė mėdha nga blerėsit.

Ratifikohet Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate).

Software: AVG Anti Rootkit Free, ATi Catalyst Driver Suite 7.4, Kaspersky Anti virus 2006 7.0.0.43 beta, nVidia Forceware Driver 158.19, ICQ 6.0 build 5352, Miranda 0.7 testbuild 23, Mozilla Thunderbird 2.0.0.0, ZoneAlarm Antivirus 7.1.028.000 beta, OpenOffice.org 2.2 build 00F680_m15 beta, WinRAR 3.70 beta, Spyware Doctor 5.0.0.179, Opera 9.20 free, Skype 3.2.0.82 beta, WinAmp v5.34 build 1239 beta, Netscape 8.1.3, FlashGet 1.82.1002, Yahoo Messenger 8.1.0.249...

Qershor 2007Mozilla po punon me tė madhė pėr tė krijuar verzionin mobil tė FireFox.

Nga ky muaj Wi-Fi Alliance starton me ēertifikimin e prodhimeve qė pėrdorin 802.11n.

RealNetworks ka blerė shtėpinė muzikore pėr europė Sony NetServices pėr 9 milionė dollarė.

Motorola ka prezantuar smartphone tė ri Q8 dhe Q9 qė punojnė me Windows Mobile 6.

Nokia paralajmėron modelin "veror" 2630 tė quajtur Barracuda.

Gigabyte ka prezantuar UMPC e saj, modelin U60 pėr tregun tajvanez.

Fujitsu paralajmėron modelin e UMPC mė tė vogėl nė botė: modelin FMV-U8240.

Hitachi nė treg me hard disk 2.5 inch me kapacitet 200 GB (7200 rr/min) pėr notebook TravelStar 7K200.

Creative sulmon Apple iPod Shuffle me modelin e saj tė ri Zen Stone.

Canon me modele tė reja tė fotoaparateve Powershot: S5 IS zėvendėson S3 IS kurse SD850 IS nė vend tė SD700 IS.


Software: Adaware SE Personal Edition 1.06, Trillian 3.1.5.1, Red Hat Global Desktop, Kaspersky Internet Security 7.0.0.119 beta, Nero Burning ROM 7.9.6.0, VirtualDub 1.6.18, Spyware Doctor 5.0.0.185, Opera 9.21, nVidia Forceware Driver 158.43 beta (Vista), FlashGet 1.8.4, Skype 3.2.0.148, WinAmp 5.35, OpneOffice.org 2.2.1 RC1, DivX 6.6.1, Ulead VideoStudio 11.0 plus, Google Earth 4.1.7076, Picasa 2.7 build 36.40, WinRar 3.70 beta 8....


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

3Normal Re: Hardware dhe Software 2007 prej Sat Jan 05 2008, 04:19

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Korrik 2007Asus nė pesė muajt e parė ka prodhuar 23.94 milionė pllaka amė. Ka prezantuar gjithashtu edhe teknologjinė OcGear pėr overclock tė GPU dhe video memori tek kartelat grafike.

nVidia ka prezantuar GPU mobil GeForce 8700M GT, pastaj GeForce 8400 GS, kurse pėr muajin tetor ka pregadit IGP (Integrated Graphics Processor) chipset MCP 78.

Chaintech ėshtė i pari qė ka prodhuar kartelėn grafike tė bazuar nė GeForce 8400S (256 MB, 800 MHz, RAMDAC nė 400 MHz).

Sparkle ofron kartelėn grafike Calibre P850LV (GeForce 8500) e cila vjen me kartelė ndihmėse me LCD ekran pėr pėrcjelljen e temperaturės tė GPU.

Intel ka paralajmėruar Core 2 Extreme (Yorkfield), Core 2 Duo E4000 dhe nė fund tė korrikut procesrė tė familjes Core 2 duo E6050 (FSB 1333 MHz).

ECS paralajmėron pllakėn me EFI (Extensible Firmėare Interface) nė vend tė BIOS. Do tė jetė e bazuar nė Intel Chipset 945G.

AMD po pregadit 7 chipseta tė ri, mė i forti do tė jetė RD790. Arrijnė procesorėt Athlon X2 BE-2350 dhe 2300.

Creative pregadit modelin X-Fi Xtreme, kartelė e zėrit pėr PCI Express slot.

Lenovo ka prezantuar ThinkPad tė ri nė tri variante X61s, T61 dhe R61.

Nokia me pėrkrahjen e teknologjisė mė tė re ėibree, e cila do tė bėhet standard i ri Bluetooth.

BenQ pėrsėri ndryshon emrin - tani ėshtė Qisda.

Nė Venecuela ėshtė thyer rekordi u pėrhapjes sė ėireless sinjalit. 382 kilometra, cka ėshyė 72 km mė shumė se ai i vjetri.

Software: Symantec Norton AntiBot beta, Symantec EndPoint Protection 11.0 beta, Netscape Navigator 9.0 beta 1, ZoneAlarm 7.1.078.000, FlashGet 1.8.8, Yahoo Messenger 8.1.0.402, Mozilla Firefox 3.0 alpha 5, Mozilla Firefox 2.0.0.4, AddAėare 2007 Free 7.0.1.3, Skype 3.5.0.107 beta, Adobe Flash Player 9.0.60.120 beta, OpenOffice.org 2.2.1, AdobeReader 8.1.0, DivX 6.6.1.1, Alcohol 120% 1.9.6.5403, ATI Catalyst Driver Suite 7.5, AVG Antivirus Free Edition 7.5.472a1024, Opera Mini 4 Beta, Real player Beta 11....

Gusht 2007Njė servis i ri nga Google - Custom Search Bussiness Edition.

Toshiba ka prezantuar kombinim LCD tv (1080p, dy HDMI) dhe HD rekorder (hard disk me kapacitet 300 GB dhe eSATA port), dhe kanė madhėsi 52 inch dhe 46 inch.

Infineo dhe Hitachi kanė prezantuar kontrollerėt e parė pėr standardet e ardhshėm SATA - SATA 6 GB/s.

Panasonic po pregadit Bluray rekorder me shpejtėsi 4x (18 MB/s).

Kingston ofron ULL (Ultra Low Latency) DDR3 memori - ULL PC3 HyperX (1375 MHz, CAS 5).

HP ka prezantuar laptopat e ri Compaq: 2710p (Tablet PC), 2510p, 6510b, seria 6710, 6910p, seria 8510 dhe 8710.

CompactFlash Association (CFA) ounon me specifikacione CF kartelave me SATA interfejs.

Software: Skype 3.2.0.175, ATi Catalyst Driver Suite 7.7, FilleZilla 3.0.0 beta 11, Mozilla Thunderbird 2.0.0.5, Mozilla Firefox 2.0.0.5, Yahoo Messenger 8.1.0.413, Netscape Navigator 9.0 beta 2, nVidia Forceware driver 163.11 (Vista), Nero Burning ROM 7.10.1.0, QuickTime 7.2, Ad-Aware 2007 free 7.0.1.5, Norton Internet Security 2008 (15.0.0.31) beta, Java SE Runtime Environment (JRE) 6 update 2, SisoftSandra Lite XI SP4a, Alcohol 120% 1.9.6.5.5429, FlashGet 1.9.0, XviD Codec v.1.1.3, Kaspersky Antivirus 7.0.0.125 beta, ACDSee Pro 2.0.174 beta...

Shtator 2007CD ka festuar 25 vjetorin e saj. Me 17 gusht 1982 nga laboratoret e Sony dhe Philips ka dalė CD e parė.

Intel ka forcuar linjėn e serverėve nė edhe dy katėrbėrthamėsh Xeon X5365 dhe L5335. Pėr fillim tė muajit shatotor pritet procesori pėr server Penryn.

IBM ka prezantuar procesorin 64 bit Power6 (dy bėrthama me nga 4.7 GHz).

VIA ka prezantuar procesorin Eden ULV me 500 MHz i cili karxhon vetėm 1 W (700 mV, 90 nm proces tė prodhimit, FSB nė 400 MHz).

HDTV nė laptop 130 dollarė. Pinnacle ka krijuar USB variantin HDTV tunerit me mundėsi tė incizimit dhe me telepilot.

Verbatim ka filluar me prodhimin e mini Blu ray Recrodable/Rewritable mediave (BD-R/RE) - 8 cm.

Western Digital ofron Hard disk ekstern My Book me madhėsi 2 TB (2 disqe prej 1 TB) nė tri verzione: World Pro dhe Premium me cmim prej 750 dhe 800 dollarė.

PCI-SIG po punon nė krijimin e standardit tė ri PCI Express 3.0.

Bluetooth Special Interest Group ka bėrė specifikacionet pėr standardet Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate).

Sharp me 52 inch TV LCD prototip me trashėsi 29 mm dhe peshė vetėm 29 kg me kontrast 100.000:1 me harxhim tė energjisė 140 kWh nė vit.

Samsung ka prezantuar LCD desktop monitorin me Displayport interfejs (diagonale 30 inch, rezolucion 2560x1600 piksela).

Canon ka prezantuar fotoaparatet tė reja profesionale EOS 1Ds Mark III (21.1 Megapiksela) dhe EOS 40D (10.1 megapiksela).

Panasonic ka prezantuar 3 fotoaparata tė ri: DMX-FX33, DMC-FX55 dhe FZ18 (zoom optik 18).


Software: AVG Antivirus Free Edition 7.5.484a1103, nVidia Forceware Driver 163.44 beta, Add Aware 2007 Free 7.0.1.6, ICQ 6.0 build 5400, Yahoo Messenger 8.1.0.415, GIMP 2.4.0 RC1, Skype 3.5.0.204, SiSoft Sandra Lte XII 2008 (12.30), Netscape Navigator 9.0 beta 3, Opera 9.23, Real Player 11.0.0.175, ATi Catalysta Driver Suite 7.8, BitTorrent 6.0 beta build 3904, Mozilla ThunderBird 2.0.0.6....

Tetor 2007HIS prezantoi kartelėn grafike Radeon HD 2900 Pro (512 MB GDDR3 memori, GPU me 600 MHz, memoria me 1600 MHz).

nVidia pregadit G98 i cili do tė zėvendėsojė GeForce 8400 GS (G86) kartelat grafike.

S3 nė asnjė mėnyrė nuk mund tė kthehet nė ditėt e suskesit - ka prezantuar Chrome 460 dhe Chrome 430.

LG ka prezantuar HD playerin e parė shtėpiak me pėrkrahje tė plotė pėr BluRay dhe HD DVD mediat - modelin BH200.

Toshiba prezantoi HD DVD playerat pėr treg europian - modelet HD-EP30 dhe HD-EP35.

Firma kineze Venturer ka dizjanuar HD DVD player me cmim te lirė - SHD7000 e cila kushton 180 dollarė.

Asus ka prezantuar combo DVD drive BC-1205PT.

SanDisk ka prezantuar SSD me cmim tė lirė (Solid State Disk) - uSSD 5000 me 2 GB deri 8 GB me njė cmim ndėr 250 dollarė dhe PC i parė qė do tė ketė do tė jetė Intel Classmate PC.

Seagate ka prezantuar tri hard disqe: Cheetah 15k.6, Barracuda FDE ( 1 TB me pėrkrahje pėr enkriptim pėr desktop) dhe Momentus 5400.4 (pėr notebook, 250 GB).

Software: nVidia BIOS Editor (NiBitor) 3.5, RivaTuner 2.04, nVidia Forceėare 163.69, AMD Catalyst 7.9, Nero 8 Ultra edition V.8.0.3.0, Corel Paint Shop Pro Photo X2, nVidia Forceware Driver 163.71, VirtualDub 1.7.4, Opera 9.50 build 9542 alpha, WinRAR 3.71, Kaspersky Internet Security 7.0.1.227 beta, Zone Alarm Security Suite 7.0.415.000 beta, Mozilla Firefox 3.0 alpha 8, DiVX 6.7, ėinamp 5.50, Skype 3.5.0.239, CorelDraw Graphics Suite X3 SP2, Google Earth 4.2.0198 beta, OpenOffice.org 2.3.0, FlashGet 1.9.4, RealPlayer 11.0.0.181, Norton Antivirus 2008 (15.0.0.60), Ad Aware 2007 Free 7.0.2.1....

Nėntor 2007Microsoft ka blerė Jellyfish.com, Acer ka blerė Gateėay pėr 710 milionė dollarė (kurse Gateėay ka blerė njėkohėsisht edhe kompaninė Packard Bell), kompania Huaėei nga Hong Kong ka blerė 3Com pėr 2.2 miliardė dollarė. Me shoping do tė fillojnė edhe Oracle i cili i ka ofruar konkurentit tė saj BEA Systems rreth 6 miliardė dollarė, si dhe Google planifikon tė blejė rrjetin Zingku.

nVidia ka prezantuar 8800GT, kurse nForce 750 do tė debitojė kėtė muaj. Pregadit 3 ėay SLI - tri kartela nė SLI mode.

Matrox ka prezantuar modelin e ri tė kartelės grafike Millenium P690 Plus LP.

Saphire ofron kartelėn grafike Radeon 2900Pro me 1GB memori (memoria me 1850 MHz).

Asus zgjeron familjen e saj tė kartelave tė zėrit Xonar, duke prezantuar modelet D2X pėr PCI-E ekstern dhe USB interfejs.

Kingston paralajmėron DDR3 modulet e memorisė me 1800 MHz dhe module me latencion tė ulėt me 1625 MHz nė serinė HyperX.

Transcend ka filluar tė porosisė SSD disqe me kapacitet prej 32 GB.

Sony ka filluar me gjeneratėn e dytė tė rekorderėve Blu ray (me shpejtėsi 4x) duke prezantuar modelin BėU-200S i cili kushton 600 dollarė.

ėinAmp i kompanisė NullSoft (nė pronėsi tė AOL) feston 10 vjetorin e saj tė krijimit me verzionin e sak 5.5 me titullin "10th aniversary edition".

Softėare: Oracle Database 11g, ZoneAlarm ForceField beta, ZoneAlarm firewall 7.0.362, Adobe Premiere Elements 4.0 + font addon, ACD Systems Canvas X11 build 1173, Ubuntu 7.10 "Gutsy Gibbon", Corel Knockout 2, MozillaFirefox 2.0.0.8, Opera 9.50 build 9603, FileZilla 3.0.2.1, GetRight 6.3a, Netscape Navigator 9.0, ATi Catalyst Driver Suite 7.10, Skype 3.6.0.127, NeroBurning Rom 8.1.1.0b, nVidia Forceware Driver 163.73 beta, Antivirus Free Edition 7.50.488a1157, Spyware Doctor 5.1.0.272, Adaware 2007 Free 7.0.2.3, Media Player Classic 6.4.9.1 beta....

Dhjetor 2007AMD ka prezantuar ATi TV Wonder 650 Combo USB pėr Mac dhe ka lansuar familjen e procesorėve Quad Phenom me njė cmim nėn 300 dollarė. Pregaditet Radeon HD 3870 X2 (R680) nė verzionet XT (800 MHz) dhe Pro (600 MHz).

nVidia paralajmėron D9E, kartela grafike SLI pėr entuziastė me dy GPU G92. Kėtė muaj do tė paraqitet GeForce 8800 GTS 512 (G92, 512 MB). Deri ne vitin e ri do tė kemi GPU G98 dhe chipset nForce 780i.

Sony ėshtė larguar nga prodhimi i metutjeshėm i procesorave Cell, dhe ėshtė fokusuar nė prodhimin e chipave me proces 32 nm.

Creative ka paralajmėruar se sė shpejti nė treg do tė paraqitet PCI express verzioni i kartelės sė zėrit Sound Blaster Xi-Fi extreme.

Samsung ka prodhuar NAND chipin e parė memorik prej 64 GB nė teknologji 30 nm.

Hynix ka krijuar chip GDDR5 prej 1 GB, kurse Qimonda GDDR5 me 512 MB.

Buffalo japonez ofron DVD rekorder me shpejtėsi prej 19x.

Thermaltake me linjėn e saj ToughPower me 1500 W.

Palm ofron Centro, PDA i ri me PalmOS.

Plasma ekranin mė tė madh nė botė paralajmėron Shinoda Plasma, modelin 142 inch me rezolucion 720p.

Zalman, e njohur pėr prodhimin e Coolerave, prezantoi serinė e 3D monitorave Trimon.

Software: nVidia Forceware Driver 169.09 beta, AMD Catalyst 7.11, Corel paint shop Pro 12.01 patch, Moxilla Thunderbird 2.0.0.9, Kaspersky antivirus 8.0.0.56 beta, Opera 9.50 beta, Yahoo Messenger 9.0.0.907 beta, Zone Alarm free 7.1.100.000, Ad-Aware 2007 Free 7.0.2.5, Netscape Navigator 9.0.0.3, Mirc 6.31 (32 bit), RealPlayer 11 build 6.0.14.738, Nero Burning ROM 8.1.1.4, OpenOffice.org 2.3.1 RC1, NOD32 3.0.566 Final, Daemon Tools Pro 4.10.0218, Winrar 3.71 Final Extreme Edition....


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi