Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Para nesh ėshtė viti i laptopėve

Para nesh ėshtė viti i laptopėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Para nesh ėshtė viti i laptopėve prej Sat Jan 05 2008, 04:20

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Analistėt parashikojnė se gjatė vitit 2008 nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė shiten mė shumė laptopė sesa desktopė (kompjuterė tavoline). Edhe pse kėto parashikime ekzistojnė me vite, tash edhe nė tė vėrtetė do tė mund tė realizoheshin.
Gjatė vitit 2007 nė tregun amerikan u shėnua rritja e shitjes sė laptopėve pėr 21%, derisa gjatė tė sė njėjtės kohė, shitja e desktopėve ka shėnuar rėnie prej 4%. Nė numra, kjo ėshtė 31.6 milionė laptopė tė shitur dhe 35 milionė desktopė.

Nuk ėshtė e vėshtirė tė konkludohet se ky dallim po zvogėlohet aq shpejt sa qė gjatė vitit 2008 do tė shiten mė shumė laptopė sesa desktopė. Kėtij pohimi i shkon nė favor edhe zvogėlimi i dallimeve nė performansa tė dy llojeve tė kompjuterėve dhe rėnia e vazhdueshme e ēmimit tė laptopėve.

Gjatė vitit 2007 ėshtė rritur edhe numri i pikave pėr internet wireless (pa tela), prandaj nuk ėshtė pėr t’ua zėnė pėr tė madhe as institucioneve edukative, tė cilat nga studentėt kėrkojnė blerjen e laptopėve.

Nė fund tė fundit, edhe kompanitė e mėdha ēdo ditė e mė shumė po kthehen blerjes sė laptopėve, andaj IDC parashikon qė deri nė vitin 2011, 66% e kompjuterėve tė blerė pėr afarizėm do tė jenė laptopė.

Krejt kėto trende, tė shėnuara nė SHBA, por janė shumė tė ngjashme nė pjesėn tjetėr tė botės andaj mund tė presim edhe tek ne qė gjatė vitit 2008 tė shohim prani mė tė madhe tė laptopėve.


Lexo me shumė : www.idc.com


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Para nesh ėshtė viti i laptopėve prej Sat Jan 05 2008, 06:23

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
wow Tini te lumte mendoj se jane shum te mire


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi