Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Para nesh është viti i laptopëve

Para nesh është viti i laptopëve

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Para nesh është viti i laptopëve prej Sat Jan 05 2008, 04:20

Tini

Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Analistët parashikojnë se gjatë vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shiten më shumë laptopë sesa desktopë (kompjuterë tavoline). Edhe pse këto parashikime ekzistojnë me vite, tash edhe në të vërtetë do të mund të realizoheshin.
Gjatë vitit 2007 në tregun amerikan u shënua rritja e shitjes së laptopëve për 21%, derisa gjatë të së njëjtës kohë, shitja e desktopëve ka shënuar rënie prej 4%. Në numra, kjo është 31.6 milionë laptopë të shitur dhe 35 milionë desktopë.

Nuk është e vështirë të konkludohet se ky dallim po zvogëlohet aq shpejt sa që gjatë vitit 2008 do të shiten më shumë laptopë sesa desktopë. Këtij pohimi i shkon në favor edhe zvogëlimi i dallimeve në performansa të dy llojeve të kompjuterëve dhe rënia e vazhdueshme e çmimit të laptopëve.

Gjatë vitit 2007 është rritur edhe numri i pikave për internet wireless (pa tela), prandaj nuk është për t’ua zënë për të madhe as institucioneve edukative, të cilat nga studentët kërkojnë blerjen e laptopëve.

Në fund të fundit, edhe kompanitë e mëdha çdo ditë e më shumë po kthehen blerjes së laptopëve, andaj IDC parashikon që deri në vitin 2011, 66% e kompjuterëve të blerë për afarizëm do të jenë laptopë.

Krejt këto trende, të shënuara në SHBA, por janë shumë të ngjashme në pjesën tjetër të botës andaj mund të presim edhe tek ne që gjatë vitit 2008 të shohim prani më të madhe të laptopëve.

Lexo me shumë : www.idc.com

Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Para nesh është viti i laptopëve prej Sat Jan 05 2008, 06:23

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
wow Tini te lumte mendoj se jane shum te mire

Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]