Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Gjuha Shqipe tani pjese e Microsoft-it

Gjuha Shqipe tani pjese e Microsoft-it

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjuha Shqipe tani pjese e Microsoft-it prej Mon Jan 07 2008, 08:09

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


Shqipja dhe Microsofti, nė njė nga hapat e fundit tė pėrparimit tė gjuhės Shqipe nė botė.

Nė njė informacion nga bota e shkencave kompjuterike, bota e gjigandit Mikrosoft, u tha se Lulzim Shishani nga Qėndra pėr Arėsim e Progres, u ka deklaruar njohėsve tė shkencave kompjuterike, se duke filluar nga 15 Korriku i kėtij viti gjuha Shqipe do tė ketė vendin e vet nė programet kompjuterike. Kėshtu gjuha Shqipe hyn nė kėtė nivel nga mė tė pėrparuarit e bashkėkohor, duke iu bashkėngjitur edhe 50 gjuhėve tė tjera, qė tashmė kanė programet e tyre kompjuterike pėr korrigjimin automatik tė drejtėshkrimit.

Programi i shqiptimit tė Shqipes nė kompjuter, ėshtė pėrfundim i njė pune tė madhe i teknollogeve shqiptarė, tė cilėt duke marr pėr bazė fjalorin e sotėm tė gjuhės shqipe me mbi 40 mijė fjale, fjalorin e shprehjeve tė huaja me mbi 20 mijė fjale, emra gjeografike tė tė gjitha viseve shqiptare, si dhe mbi 3000 emra njėrėzish e fusin gjuhen shqipe nė njė teknollogji moderne. Specialistėt e teknollogjisė kompjuterike tė gjigandit kompjuterik nė botė, tė cilėt kane dhė ndihmėn e tyre nė kėtė arritje, thanė se Mikrosofti, do t'a perfshije kėtė program me tė gjitha programet e tija, dhe sa here qė pėrdoruesit tė shkruajne njė fjale gabim nė Shqip nė kompjuter, kompjuteri vete do t'i jape shenjė per gabimet, duke iu keshilluar atyre se cila ėshtė fjala e sakte, njėlloj siē veprohet tashmė me mbi 50 gjuhe tė tjera nė kompjuter. Kjo siē spjegojne specialistėt e teknollogjisė kompjuterike, ėshtė njė nga hapat e fundit tė pėrparimit tė gjuhės Shqipe nė botė.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi