Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Nė 2009, kompjuter me 5 TByte memorie!

Nė 2009, kompjuter me 5 TByte memorie!

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Nė 2009, kompjuter me 5 TByte memorie! prej Mon Jan 07 2008, 08:11

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Konkurrenca midis kompanive te medha ne fushen e prodhimit te kompjuterave vazhdon te jape frytet e saj ne permiresimin e cilesive dhe uljen e cmimit te produktit qe revolucionalizoi shekullin e 20-te.

Keshtu teksa Hitachi dhe Seagate sapo kane nxjerre ne treg kompiuterat me memorie prej 1 TerraByte (= 1000 GigaByte), Fujitsu per te mos mbetur prapa konkurrences ka vendosur ta pesefishoje kete vlere brenda 2009 duke u mbeshtetur ne nje teknologji te re. Me qellim qe te zvogeloje siperfaqen mbi te cilen regjistrohen te dhenat mbi diskun e ngurte (hard disk) do te perdoret nje lazer rrezja e drites te se cilit do te kete nje diameter prej 50nm (5*10^-8 m). Rrezja e lazerit do te rrise temperaturen ne pjesen e diskut ku do te regjistrohet sinjali, duke ndryshuar vleren e regjistruar mbi disk (nga 0 ne 1 dhe anasjelltas), pjesa tjeter e diskut do te ruaje nje temperature konstante fale nje sistemi te brendshem ftohjeje.

Kerkuesit qe po eksperimentojne lazerat me rreze drite prej 80 nm diameter (po behen kerkime per te zvogeluar akoma me tej diametrin e rrezes) shpresojne te arrijne brenda 2009 nje dendesi prej 1 TB informacion per 1,5 cm2, dhe te krijojne keshtu disqe te ngurte prej 5 TB per kompiuterat e ardhshem te markes


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi